Українська правда

Кіотський протокол несе ризики для України

8 квітня 2011, 11:03

Для того щоб боротьба з глобальним потеплінням не виявилася для української економіки мишоловкою, необхідно застрахуватися від можливих ризиків.

Про це в інтерв'ю DT.UA заявив голова Державного агентства екологічних інвестицій Сергій Орленко.

За його словами, ризиків існує більш ніж достатньо: "В першу чергу, це вуглецевий протекціонізм з боку найбільших гравців. Будь-яка країна в будь-який момент може ввести санкції проти експортера продукції або послуг, які не передбачають скорочення викидів парникових газів. І це не віртуальна загроза, а цілком реальна: секторальний підхід, який домінує в Євросоюзі, нас уже зачепив".

"Згідно 101-ї директиви ЄС, авіакомпанії зобов'язані фіксувати викиди парникових газів при здійсненні польотів до Європи і назад. Поки українським авіакомпаніям доведеться купувати на біржі лише 15% дозволів на викиди, а 85% вони зможуть отримати безкоштовно. Але в будь-який момент це співвідношення може змінитися. Найближчим часом цей підхід буде застосований в хімічній галузі, при експорті алюмінію і бункерного палива. Тобто постраждає не тільки вітчизняний виробник, але і держбюджет", - зазначив Орленко.

Він додав, що впровадження енергозберігаючих технологій, які дають скорочення викидів парникових газів, частково компенсується за рахунок продажу квот на викиди за двосторонніми міждержавними контрактами, частково - в рамках проектів спільного впровадження (ПСВ).

"До слова, торік ми вийшли на перше місце в світі за ПСО. 45% одиниць скорочення викидів, згенерованих за проектами ПСО, - українські. Але і тут - підступ. Українські підприємства впроваджують технології, спрямовані чітко на скорочення викидів парникових газів. Кожен проект містить положення про business-as-usual - про відповідність принципам додатковості. Іншими словами, про те, що модернізація з метою скорочення викидів парникових газів ні на йоту не підвищує рентабельність виробництва", - підкреслив Орленко.

"Частково ці екологічні інвестиції наші підприємства компенсують за рахунок продажу своїх одиниць скорочення викидів західним компаніям, які, у свою чергу, мають можливість продавати ці квоти на світових біржах, де ціни істотно вищі", - сказав голова Державного агентства екологічних інвестицій.

Кіотський протокол