Життя українців знову дорожчає
Лютий починається в Україні з подорожчання електроенергії, комунальних послуг та автомобільного палива внаслідок збільшення Росією експортного мита на нафту.
Зокрема, на 30% зростає вартість електроенергії для населення, що споживає на місяць понад 150 кіловат годин. Також будуть збільшені тарифи на водопостачання до 15%.
У Києві, до того ж, майже на третину дорожчає централізоване опалення і гаряче водопостачання.
Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь в інтерв'ю Deutsche Welle назвав лютневе підвищення тарифів на комунальні послуги невідворотним і таким, що затримувалося з політичних причин.
При цьому Жолудь вважає, що поліпшення якості комунальних послуг очікувати не варто.
Зростання ціни газу восени, нагадує економіст, зачепило й підприємства теплокомуненерго.
Нині їм потрібні додаткові кошти, аби забезпечити свою діяльність.
Відповідно, вони не матимуть резерву для покращення послуг населенню.
"Ми будемо платити дорожче, але за послуги приблизно тієї самої якості. Питання навіть у тому, щоб не зменшувати якість тих послуг, які ми на сьогодні вже маємо", - каже Жолудь.
Однак, за його підрахунками, вартість комунальних послуг не перевищить 15% від середньостатистичного українського сімейного бюджету.
Утім подорожчання комунальних послуг - це одна річ.
З 1 лютого Росія збільшує експортне мито на нафту від 317,5 до 346,6 долара за тонну.
За оцінками Жолудя, усі видатки, пов'язані зі збільшенням експортного мита та ціни нафти, в кінцевому рахунку знову будуть перекладені на споживачів і відіб'ються на цінах дизпалива й бензину.
Своєю чергою, це збільшить транспортні видатки на перевезення товарів та харчів, і неодмінно призведе до їхнього подорожчання.
Зазвичай подорожчання складає близько третини від суми зростання ціни палива.