"Нафтогаз" поверне Фірташу борг за невигідною схемою – експерти
У разі, якщо RosUkrEnergo вирішить експортувати отриманий у результаті домовленостей з "Нафтогазом України" і "Газпромом" газ, Україна може отримати серйозну "пробоїну" у газовому балансі.
Про це пише газета "Комерсант-Україна" із посиланням на джерело в Мінпаливенерго.
За словами співрозмовника видання, нині сторони домовляються про те, де саме RUE зможе продати цей газ.
"Якщо цей обсяг буде експортуватися, це створить серйозну "пробоїну" у газовому балансі України. В результаті у Україні просто не вистачить природного газу, щоб нормально пройти осінньо-зимовий період", - зазначив він.
Як відомо, станом на 17 листопада в ПСГ України накопичено 24,4 млрд. кубометрів газу.
Але навіть якщо газ буде реалізований на внутрішньому ринку, це призведе до прямих втрат "Нафтогазу", які за нинішньої ціни газу оцінюються в 2,8 млрд. доларів (з урахуванням повернення компанії 1,7 млрд. доларів), зазначив у коментарі виданню провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко.
"Від домовленостей між "Нафтогазом", RUE і "Газпромом" постраждає також бюджет України, який через позики держбанків уже прокредитував українську монополію на значну суму, щоб необхідні обсяги газу в ПСГ були закуплені", - говорить він.
"Сьогодні з упевненістю можна сказати, що українська влада підіграла RUE і "Газпрому" і не зробила всього необхідного, щоб захистити свої інтереси", - вважає член комітету Верховної ради з ПЕК, депутат від БЮТ Олександр Гудима.
"Тим паче, що рішення про повернення 12,1 млрд. кубометрів газу прямо загрожує енергетичній безпеці країни, а отже, відповідно до чинного законодавства могло просто не виконуватися", - вважає він.
Як повідомлялося, 29 листопада в НАК "Нафтогаз Україна" заявили про підписання пакету угод у газовій сфері з ВАТ "Газпром" і RosUkrEnergo.
Згідно з документами, "Нафтогаз" поверне 12,1 млрд. кубометрів природного газу RUE.
Та у свою чергу погасить заборгованість перед НАК на суму 1,7 млрд. доларів і перед "Газпромом" - 810 млн. доларів.