НБУ: Укрпромбанк можуть не ліквідовувати
Національний банк готує постанову про можливу реструктуризацію зобов'язань за кредитами рефінансування, наданими Нацбанком низці банків.
Про це "Дзеркалу тижня" сказав директор дирекції з банківського регулювання і нагляду НБУ Василь Пасічник.
Він уточнив, що до числа першочерговиків, зобов'язання яких перед НБУ можуть підлягати реструктуризації, потрапляють банки, що "мають відношення до рекапіталізації": (Укргазбанк, "Родовід", "Київ", а також "Надра", Укрпромбанк і "Фінанси та Кредит").
"На другому етапі ми прорахуємо наші можливості, зокрема й щодо приросту грошової маси, і приймемо рішення стосовно інших банків", - уточнив він.
Пасічник також повідомив про те, що доля Укрпромбанку остаточно ще не вирішена.
Він підтвердив, що НБУ виступив з пропозицією про переведення в Ощадбанк вкладників Укрпромбанку в разі відмови від рекапіталізації останнього. При цьому Нацбанк готовий монетизувати ОВДП, що випускаються для покриття відповідних держзобов'язань.
Пасічник завірив, що переведення вкладників не обов'язково означатиме ліквідацію Укрпромбанку.
"Очистивши його баланс, ми одержимо дуже привабливу для купівлі установу з дуже розгалуженою філіальною мережею і чудовою матеріальною базою. Вважаю, що інвестор для такої структури обов'язково знайдеться", - відзначив він.
За його словами, навіть до дрібніших банків потенційні покупці виявляють доволі серйозний інтерес. "У двох випадках (банки "Національний кредит" і "Арма") вже змінилися власники, і найближчим часом, я гадаю, ми виведемо звідти тимчасові адміністрації", - повідомив він.
Василь Пасічник також пояснив, чому не використовується схема повернення депозитів через кредитування Нацбанком Фонду гарантування внесків фізосіб.
"Активи ФГВФО становлять нині трохи більше 4,5 млрд. грн., тоді як зобов'язання Укрпромбанку перед вкладниками - близько 6,8 млрд. грн. Проста арифметика показує, що для покриття цих зобов'язань і забезпечення мінімальної ліквідності фонду знадобиться кредит НБУ як мінімум на кілька мільярдів. Цей кредит доведеться обслуговувати, під нього буде потрібне забезпечення, якого у ФГВФО нині немає", - констатував він.
Крім того, за його словами, відповідно до закону про гарантування депозитів, у разі одержання кредиту НБУ адміністративна рада фонду зобов'язана запровадити невідкладний позачерговий збір із комерційних банків.
"Тобто доведеться додатково оподаткувати банківську систему, яка нині й так перебуває в далеко не найкращому стані", - аргументував позицію НБУ Пасічник.