Нацбанк підтримає гривню вливанням 2,8 мільйона доларів?
Національний банк України (НБУ) має можливість направити 2,8 млрд. доларів на підтримку гривні до початку вересня, що перевищує сукупний обсяг інтервенцій центрального банку за весь другий квартал - близько 2 млрд. доларів.
Про це заявив керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький, повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна".
"Нацбанк володіє значним запасом резервів для підтримки гривні. До 1 вересня на ці цілі може бути направлено 2,8 млрд. доларів", - сказав він.
При цьому, за його словами, валютні резерви країни зберігаються на прийнятному рівні: на сьогодні їх обсяг еквівалентний 5,7 місяця імпорту, тоді як у міжнародній практиці їх розмір вважається достатнім на рівні 3-4 місяців.
Радник голови НБУ також висловив думку, що центральний банк зможе посилити протидію девальвації і не допустить повернення до низьких значень, які спостерігалися в четвертому кварталі 2008 року: історичний мінімум був зафіксований 18 грудня, коли ринкові значення курсу на міжбанківському валютному ринку перевищили рівень 10 гривень за долар.
"НБУ не намагається зупинити девальваційних тенденцію, але прагне згладити її. Не думаю, що ми будемо тестувати рівні четвертого кварталу 2008 року", - сказав Литвицький.
Разом з тим, за його словами, аналіз поточних тенденцій платіжного балансу не дає підстав для надлишкового курсового оптимізму. Крім того, курс знаходиться під впливом девальваційних очікувань бізнесу і населення.
"В експертних колах ходить така мантра, що платіжний баланс вирівнявся, і найгірше залишилося позаду. Я можу сказати, що це перебільшення. Чистий відтік за поточними і фінансовими операціями за підсумками півріччя залишається на високому рівні", - підкреслив він.
"У платіжному балансі, який є дзеркалом економічного розвитку, поки не відбуваються такі позитивні зміни, які дозволили б НБУ менше витрачати валютних резервів на підтримання стабільності", - додав Литвицький.
Керівник групи радників голови НБУ відзначив, що дефіцит зведеного платіжного балансу України в січні-червні 2009 року склав 7,288 млрд. доларів.
При цьому в червні його значення погіршився до 732 млн. доларів з 275 млн. доларів у травні.
Литвицький пояснив, що помірне посилення ринкового курсу гривні до долара в першому півріччі 2009 року було пов'язано зі скороченням відтоку валюти і зусиллями Нацбанку з підтримки національної валюти.
"Тенденція посилення гривні в поточному році відображає різке ослаблення відтоку валюти у порівнянні з четвертим кварталом 2008 року. Тоді він склав 9,287 млрд. доларів, але в першому кварталі 2009 року скоротився до 5,2 млрд. доларів, а в другому -- до 2 млрд. доларів", - підкреслив він.