Українська правда

НБУ змусить банки продати резервну валюту заради зміцнення гривні

16 квітня 2009, 14:23

Національний банк має намір змінити методику розрахунку валютної позиції комерційних банків.

Таке рішення може змусити банки продати 3-4 млрд. доларів на міжбанківському ринку, що може опустити долар до рівня 7,7 гривень, пише газета "Дело".

Суть постанови НБУ, яка вже зареєстрована в Мін'юсті, зводиться до того, що при розрахунку валютної позиції банків не будуть враховуватися резерви, сформовані банком в іноземній валюті під кредитні операції.

Згідно з даними НБУ, станом на 1 березня величина сукупного регулятивного капіталу банківського сектору склав 134,5 млрд. гривень, а значить, банки могли накопичити до 3,5 млрд. доларів під кредитні операції.

Зважаючи на те, що за станом на 1 березня значення Н13-1 по системі в цілому склало 8,7%, накопичення валюти у банків не перевищували 1,5 млрд. доларів, банки використовували ці кошти наполовину.

Крім того, банки могли не використовувати повністю ліміт валютної позиції, оскільки віднесення валютних резервів на "коротку" валютну позицію давало їм можливість купувати валюту для своїх часто спекулятивних цілей на величину сформованих резервів.

Таким чином, обсяг резервів по банківській системі в цілому виріс в четвертому кварталі 2008 року удвічі і склав на 1 січня поточного року 42,5 млрд. доларів.

Зважаючи на те, що 60% кредитного портфеля номіновані у валюті, банківські резерви в іноземній валюті сягають близько 3,3 млрд. доларів.

З цього можна зробити висновок про те, що в розпорядженні банків знаходиться близько 6,5 млрд. доларів резерву, пише видання.

При цьому, щоб не порушити норматив Нацбанку, банки будуть змушені розпродати валютний надлишок в 3-4 млрд. доларів.

Коли нова постанова НБУ вступить в силу, банки не зможуть накопичувати резервну валюту.

Банкіри, у свою чергу, оцінюють таке нововведення Нацбанку скептично - якщо національна валюта почне девальвувати, а економічна ситуація при цьому буде погіршуватися, то це призведе до подальшого погіршення кредитних портфелів банків.

При цьому в їх розпорядженні не залишиться валютних резервів, які вони б могли використовувати для виплат за своїми валютними зобов'язаннями.