Где в Украине искать работу и почему даже на востоке не все безнадежно

Где в Украине искать работу и почему даже на востоке не все безнадежно

Анализ предложений работы с полтысячи городов свидетельствует: ярмарка вакансий на западе постепенно стихает, тогда как на востоке шанс найти работу – благодаря локальной миграции – за последний год вырос больше. (укр)
Четверг, 21 ноября 2024, 12:50 -

У перший рік великої війни бізнес масово переміщався на захід країни. Пальму першості серед областей куди релокувались підприємства тоді взяло Закарпаття. Цей регіон тоді обирали 40% всіх переміщених бізнесів.

"Наразі у нас знаходяться 282 підприємства, що вже функціонують, включно з фізичними особами-підприємцями", – повідомив на початку листопада 2024 року голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай.

Завдяки цьому, в розрахунку на довоєнну чисельність населення, Закарпаття разом зі столичним регіоном стали лідерами за кількістю вакансій на 100 тисяч жителів – понад 300. Івано-Франківщина та Львівщина теж мали високі показники.

Реклама:

Столичний регіон і найзахідніші області досі утримують лідерство за відносним рівнем пропозицій на ринку праці. І ефект від міграції ділової активності подалі від зон бойових дій, повітряних тривог і обстрілів, схоже, буде тривалим.

"На сьогодні релоковані підприємства інвестували в регіон вже мільярд євро. Ми не можемо це відчути одномоментно – це процес, який триває і ще триватиме не один рік", – каже Сарай.

Зсув ринку праці. Де в Україні шукати роботу?

Проте дані за останній рік свідчать про певну зміну тренду. В розрізі регіонів найбільший приріст нових оголошень спостерігається в Києві та області, а також, як не дивно, в північних та східних регіонах України.

Так, середня кількість вакансій в Києві і містах-супутниках з квітня 2023 року зросла на чверть – з 20 тис до 25 тис, свідчать проаналізовані ЕП дані сайту work.ua. Дніпропетровська та Запорізька області нині мають сукупно 9,6 тисячі відкритих вакансій – це на 1,1 тисячі більше, ніж рік тому.

Основна причина – ці регіони і бізнес в них оговтуються від шоку першого року війни при стабільному, а подекуди і більшому ніж раніше кількості населення.

Так, чисельність Києва, завдяки внутрішньо переміщеним особам, вже перевищила довоєнні показники, що підтверджують і представники міської влади.

Така ж тенденція характерна для Дніпропетровщини: за даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), з початку великої війни і до серпня 2024 року область залишили 144 тисячі осіб, а приїхали 455 тисяч.

Запорізька область втратила 433 тисячі осіб, тоді як набула лише 226 тисяч, але завдяки внутрішньо переміщеним особам в межах області населення міста Запоріжжя, ймовірно, не зазнало суттєвих змін (83% переміщень – саме в обласний центр).

"Люди виїжджають, але працевлаштовуються і ті, хто залишився, і майже місцеві – з прифронтових міст і селищ", – розповідає власник виробничого підприємства з Чернігова. У місті зараз відкрито сім сотень вакансій – на 200 більше, ніж в квітні 2023 року.

Навіть на Донеччині за останній рік баланс вакансій формально не змінився: за даними work.ua область має 215 відкритих вакансій. З очевидних причин, такі міста як Курахове чи Селидове, повністю вибули з ринку праці, а Покровськ, станом на листопад, – скоротив кількість вакансій вдвічі.

Натомість Краматорськ і Слов'янськ показали різке зростання. В кожному з них зараз кількість вакансій в три рази більша, ніж рік тому, і знову не через втрату свого населення: за даними МОМ, найбільші потоки переміщень у межах області зафіксовано саме у Донецькій (90%).

Іншими словами Краматорська агломерація приймає найбільшу кількість місцевого населення з поселень ближчих до лінії фронту.

Реклама: