Украинская правда

Что нужно знать об аренде земли в военное время

Рада приняла закон, вносящий изменения в порядок аренды земли на время военного положения. В чем суть новшеств? (укр)

Визнана істина, воєнний час потребує екстраординарних та рішучих дій з боку держави. 

Саме такі зміни нещодавно були закріплені у законопроєкті №2145-IX. Закон вносить суттєві та неординарні зміни у порядок оренди землі на час воєнного стану. 

Ціль законотворця є абсолютно зрозумілою – забезпечити продуктову безпеку державу.

Від ефективного проведення цьогорічної сівби з урахуванням ваги України на міжнародному ринку агропродукції залежить стабільність продовольчої безпеки світу. 

Основні новели закону стосуються пролонгації дії договорів оренди землі, порядок набуття такого права, проведення земельних аукціонів тощо. 

Передусім виокремимо нововведення, що стосуються діючих договорів оренди с/г землі як державної/комунальної, так і приватної форми власності. 

По-перше, договори оренди, дія яких закінчується протягом дії воєнного стану, автоматично продовжуються на рік. 

Тобто, не потрібно укладати традиційні додаткові договори щодо пролонгації дії договору оренди земель сільськогосподарського призначення. 

Ба більше, автоматична пролонгація дії договору не потребує внесення відповідних змін до Реєстру речових прав на нерухоме майно. 

По-друге, орендарі набувають право передавати право оренди третім особам, тобто суборенди без згоди орендаря. 

Єдине, що потрібно зробити орендарю, – направити відповідне повідомлення орендодавцю про передачу в суборенду земельної ділянки. 

Важливо розуміти, що ці зміни направленні на забезпечення стабільних відносин землекористування, адже у воєнний час волевиявлення сторін шляхом підписання будь-яких додаткових угод щодо продовження строку оренди та згоди на суборенду в звичайному порядку може бути в значній мірі ускладнено

Крім того, як відомо, більшість реєстрів на функціонують в обмеженому режимі. 

Набуття права на оренду землі

Закон передбачає пряму заборону на проведення земельних торгів щодо прав оренди, в тому числі емфітевзису, суперфіцію земельних ділянок державної та комунальної власності с/г призначення на час воєнного стану.

Крім того, закон уточнює, що всі земельні торги, що були оголошені до введення воєнного стану та перебувають у стані незавершених, скасовуються. 

Також закон вводить заборону на безоплатну приватизацію земельних ділянок.

Натомість, він передає право районним військовим адміністраціям напряму укладати договори оренди с/г земель. Однак така процедура передбачає дотримання певних обмежень: 

  • розмір орендної плати не може становити більше 8% від номінальної грошової оцінки земельної ділянки, що визначається на підставі середньої нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі у відповідній області;
  • термін дії оренди не може перевищувати 1 рік. 

При цьому договори оренди повинні укладатися виключно в електронній формі шляхом засвідчення електронними цифровими підписами орендаря та орендодавця. 

Водночас державна реєстрація укладання, розірвання чи припинення таких договорів покладається на районні військові адміністрації без необхідності внесення змін до реєстру речових прав на нерухоме майно. 

Важливо пам’ятати, що договір про передачу права землекористування не може бути поновлений, укладений на новий термін і припиняється зі спливом строку, на який його укладено. Він також передбачає низку обмежень щодо користування такою землею.

Зокрема, орендар не матиме права вимагати компенсації його витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, змінювати склад угідь або цільове призначення земельної ділянки. 

Важливо також зазначити, що закон звільняє від відповідальності власників, користувачів земельних ділянок за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, що полягає у невикористанні земельної ділянки.

Підсумовуючи, можна констатувати, що прийняті зміни є абсолютно виправданими, адже направленні на суттєве спрощення регулювання земельних відносин для підвищення ефективності використання земельних ділянок для проведення цьогорічної посівної в умовах воєнного стану. 

Переконаний, що прийняті зміни в комплексі з іншими нововведеннями, такими як скасування акцизу та ПДВ на пальне, пільгове кредитування, спрощення процедури сертифікації насіння тощо значно допоможуть нашим аграріям провести ефективну посівну кампанію та здобути перемогу на посівному фронті. 

І, звісно, все буде Україна! 

Колонка представляет собой вид материала, отражающего исключительно точку зрения автора. Она не претендует на объективность и всесторонность освещения темы, о которой идет речь. Мнение редакции "Экономической правды" и "Украинской правды" может не совпадать с точкой зрения автора. Редакция не несет ответственности за достоверность и толкование приведенной информации и выполняет исключительно роль носителя.
война земля аренда аграрии