Ахметов мстить росіянам за "Запоріжсталь"?
Про борги металургійної корпорації "Індустріальний союз Донбасу" перед основним постачальником металургійної сировини - компанією "Метінвест" Ріната Ахметова - стало відомо майже одразу після купівлі контрольного пакета компанії групою російських інвесторів за підтримки Внєшекономбанку наприкінці 2009 року.
Загальна сума заборгованості складає близько 1,7 мільярда гривень, і більшу її частину, 1,2 мільярда, становлять борги найбільшого підприємства групи - Алчевського металургійного комбінату.
Ахметов протягом майже року не вважав за потрібне стягувати цей борг примусово, допоки не трапиться нагода зробити це з користю. І от наприкінці липня Державна виконавча служба заарештувала майно меткомбінатів, що входять до групи ІСД.
Заарештовано майно АМК та іншого підприємства групи - Дніпровського меткомбінату імені Дзержинського.
Невеличкий борг - 28,5 мільйона гривень - пригадали й Краматорському метзаводу, що не контролюється росіянами і повністю належить колишнім власникам ІСД Сергію Таруті, Віталію Гайдуку та Олегу Мкртчану.
Для чого це знадобилося Ахметову?
Представники "Метінвесту" та ІСД пообіцяли надати свої коментарі з цього питання у день виходу статті, однак вони досі не надійшли. То що ж все-таки відбулося?
Росіяни, імовірно, знали про борг ще рік тому, коли купували комбінат, і тому сильно ризикували, починаючи конфлікт з таким великим кредитором ІСД, як "Метінвест".
Варто згадати, що навесні 2010 року Ахметов уже мав конфлікти з "групою інвесторів на чолі з Внєшекономбанком. Ідеться про спробу купівлі "Метінвестом" комбінату "Запоріжсталь", зірвану росіянами.
На думку учасників ринку, Внєшекономбанк тоді добряче переплатив за підприємство, аби тільки "перебити" угоду Ахметова.
Наразі "Метінвест" оскаржує у судах розірвання своєї угоди з колишніми власниками "Запоріжсталі". Тож, можливо, Ахметов вирішив нагадати про борги перед ним, щоб зробити російську сторону лояльнішою у питанні "Запоріжсталі".
Аналітик Dragon Capital Сергій Гайда не виключає зв'язку двох позовів Ахметова, хоча й сумнівається, що це вплине на ситуацію довкола запорізького комбінату.
"Сума позову занадто мала як для "Запоріжсталі". Є така версія, що Ахметов намагається отримати 200 мільйонів доларів як "відчіпне" за втрату цього підприємства", - припускає експерт.
У бізнесмена може бути й інша мета, вважає Гайда: в обмін на борги отримати такий привабливий актив, як Алчевський меткомбінат. Він зараз оцінюється недорого, бо ІСД протягом останніх років мала великі складнощі із забезпеченням його сировиною.
Виправити ситуацію не змогли і російські інвестори, на яких покладалися надії у справі забезпечення заводу російською сировиною. Водночас, Ахметов, звісно, володіє всіма необхідними комбінатові ресурсами.
"Сума боргу порівнянна з вартістю АМК, але шанси відібрати комбінат низькі. Внєшекономбанку нескладно буде надати ІСД кредит на погашення боргу", - стверджує Гайда.
У будь-якому разі, Ахметов навряд чи налаштований мирно розв'язати проблему і намагатиметься отримати якнайбільше. Занадто вже, кажуть, він сердитий після історії із "Запоріжсталлю".
P.S. У вівторок корпорація ІСД таки опубліковала офіційну позицію щодо конфлікту з СКМ. В компанії запевняють, що сума боргу, яку озвучують в ЗМІ - не відповідає дійсності.
Хоча в компанії не зазначають справжню суму боргу, таким чином залишається незрозумілим чи перевищує борг озвучені 1,7 мільярди гривень, чи ні.
Також в прес-службі ІСД заявили, що ведуть переговори з кредиторами відносно реструктуризації заборгованості.