Від великих міст до невеличких сіл: як Київстар розширює 4G-покриття

За підтримки Київстар
4 грудня 2024
Мобільний зв’язок уже понад два десятиліття активно розвивається, відповідаючи на щораз більші потреби у швидшому та стабільнішому з’єднанні для роботи, розваг і комунікації. Кожне нове покоління технологій стільникового зв’язку покращувало швидкість інтернет-з’єднання та розширювало можливості для користувачів, а також сприяло розвитку електронної комерції, онлайн-банкінгу, інтернету речей тощо.
Одним із ключових етапів еволюції став запуск технології 4G (LTE) – четвертого покоління мобільного зв’язку. Перші комерційні мережі цього стандарту з’явилися ще у 2009 році у Швеції та Норвегії. Кількість користувачів смартфонів стрімко зростала і стало зрозуміло, що можливості 3G вже повною мірою не задовольняють їх потреби.
В Україні ж мобільні оператори офіційно запустили швидкісний інтернет у 2018-му. Це стало важливим кроком для ринку електронних комунікацій та дозволило користувачам отримати доступ до якісно нового рівня мобільних послуг.
4G в Україні: революція швидкості та можливостей
Поява в Україні 4G стала справжньою революцією. Завдяки цій технології якість інтернет-з’єднання та швидкість завантаження даних наблизилася до показників фіксованої мережі. Максимальна теоретична швидкість завантаження даних у 4G сильно залежить від обсягу наявного спектра та може досягати 700-1000 Мбіт/с, а передавання – до 90 Мбіт/с. Це у 16-20 разів швидше ніж 3G.
Поява 4G дозволила без затримок користуватися соцмережами, надсилати фотографії та відео великого розміру, а також насолоджуватися високоякісними відео- та голосовими дзвінками в месенджерах.
Крім того, швидкий мобільний інтернет відкрив нові можливості для віддаленої роботи. Завдяки 4G доступ до робочих ресурсів, хмарних сервісів і відеоконференцій став швидким і стабільним, дозволяючи організувати більшість робочих процесів без прив’язки до стаціонарного інтернету.
4G також забезпечує значно меншу затримку сигналу, що є важливим для завантаження вебсторінок, онлайн-ігор, роботи з картами та сервісами визначення місцеперебування. А стабільніше з’єднання дозволяє комфортно користуватися навігаторами в русі, наприклад, в автомобілі чи під час пробіжки.
Базова станція, яка використовує стандарт LTE, обслуговує приблизно в 10 разів більше абонентів ніж 3G і є менш чутливою до перевантажень. Навіть у заторах, на концертах, стадіонах та інших місцях великого скупчення людей можна комфортно користуватися мобільним інтернетом.
4G – для всіх: як розширювалась мережа
Упродовж наступних років тривала активна розбудова мережі нового стандарту. Менш ніж через рік після запуску в Київстару було вже 17 млн користувачів 4G. А у 2022 швидкісний 4G від Київстару був доступний для 90% населення України. За даними НКЕК, зараз Київстар має найбільшу кількість базових станцій стандарту 4G на території України (без урахування тимчасово окупованих територій).
Попри виклики повномасштабної війни, робота з розбудови мережі 4G триває і зараз. Станом на жовтень 2024 року Київстар забезпечив доступ до швидкісного інтернету для 95,6% населення на підконтрольних Україні територіях. Для досягнення таких результатів лише за період повномасштабного вторгнення було проведено понад 18,7 тисячі робіт із модернізації та збудовано більше ніж 7 тисяч нових базових станцій. Найвищих показників покриття 4G вдалося досягти в Київській області – 99% та Дніпропетровській – 98%.
З лютого 2022 року Київстар розширив зону охоплення 4G-зв’язком на понад 4,4 тисячі населених пунктів. Будівництво нових і модернізація наявних телеком-об’єктів триває по всій території України.
"Київстар забезпечує ефективність інвестицій, розвиваючи інфраструктуру мережі саме там, де це найбільш необхідно споживачу", – запевняють у компанії. 
Так, через значне внутрішнє переміщення населення в більш безпечні регіони на початку повномасштабного вторгнення, суттєво зріс трафік у західних областях, а отже зросла потреба у збільшенні ємкості мережі для задоволення потреб споживачів. Для прикладу, лише за 2024 рік мережа 4G охопила 15 нових населених пунктів Івано-Франківської області, а 4G вже доступний для 94% мешканців регіону. У Львівській області доступ до швидкісного мобільного інтернету мають вже 96% населення.
Активна розбудова мережі LTE триває й вздовж автомобільних доріг. Наявність якісного зв’язку вздовж автошляхів робить подорожі більш комфортними та безпечними. Загалом якісним 4G-покриттям від Київстару зараз забезпечено понад 12,8 тисячі кілометрів доріг України міжнародного та національного значення. У 2024 році вздовж автошляхів компанією було збудовано 225 нових технологічних майданчиків.
Цього року в Україні вперше за п’ять років відбувся аукціон із розподілу радіочастот. За результатами відкритих торгів Київстар отримав право на користування радіочастотами в діапазоні 2100 та 2300 МГц. За ці лоти компанія запропонувала найбільшу суму серед всіх учасників аукціону – 1,44 млрд грн, таким чином отримавши найширшу смугу частот. Як зазначив СЕО компанії Олександр Комаров, отримання цих частот матиме ключове значення для збільшення покриття та підвищення якості 4G-мережі в Україні.
Синергія технологій: майбутнє 4G в епоху 5G
1 листопада віцепрем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров оголосив про запуск пілотного проєкту з впровадження 5G у трьох містах. Для цього уряд вніс зміни до постанови про використання радіочастот.
"Для Київстару запуск 5G – це важливий крок у стратегії технологічного лідерства", – зазначили в компанії. У лютому 2024 року Київстар вже запустив тестовий сегмент 5G на території офісу компанії в Києві.
Технологія 5G забезпечує значно вищу швидкість, стабільність і пропускну здатність інтернету, особливо якщо оператори отримають в майбутньому додаткові частоти насамперед в діапазоні 3500 МГц. Якщо 4G зручний для користування смартфонами, то 5G відкриває нові можливості для бізнесу та створює величезний потенціал для трансформації багатьох галузей. Ця технологія орієнтована на розумні міста, автономний транспорт, масове підключення пристроїв IoT (інтернету речей) і застосунки, які потребують мінімальної затримки (хірургія на відстані, доповнена реальність тощо). Тож вірогідно технології 4G і 5G розвиватимуться разом, доповнюючи одна одну.