Яку групу ФОП краще обрати
Більшість підприємців в Україні, що оформлюють свою діяльність офіційно як ФОП, обирають спрощену систему оподаткування. Загальну систему оподаткування обирають переважно великі бізнеси. Вона є невигідною для малих і середніх підприємців, передбачаючи високі ставки податків, а також складний бухгалтерський облік та звітність.
Тож якщо ви також налаштовані на спрощену систему оподаткування, перед відкриттям ФОП важливо визначити, яка група єдиного податку найкраще вам підходить. Саме від цього залежатиме, коли та скільки податків ви платитимете.
На жаль, обрати певну групу, виходячи з логіки "так я платитиму менше податків", неможливо. Тож, послуговуючись вибором групи, зверніть увагу на види діяльності, дозволені в цій групі, та обмеження, які вона накладає.
це фізичні особи-підприємці, які працюють без найманих працівників і займаються роздрібною торгівлею на ринках або надають послуги фізичним особам. До цієї категорії належать, наприклад, перукарі, масажисти, фотографи, а також майстри, що виготовляють продукцію на замовлення (кондитери, кравці, столяри тощо). Співпраця з юридичними особами для них заборонена. Ліміт річного доходу для ФОПів 1 групи встановлений на рівні 1,336 млн грн.
це формат підприємництва, орієнтований на малий бізнес із ширшими можливостями та вищим лімітом доходів. Підприємці цієї групи можуть займатися виробництвом харчових і промислових товарів, лісовим та рибним господарством, тваринництвом, ресторанним бізнесом, торгівлею в магазинах чи на ринках, побутовими послугами, фрилансом тощо. Дозволяється наймати до 10 працівників. Підприємцям цієї групи дозволено співпрацювати з юридичними особами та укладати з ними договори. Ліміт річного доходу для ФОПів 2 групи встановлений на рівні 6,672 млн грн.
Найменше обмежень мають ФОПи 3 групи. Тож саме третя група платників єдиного податку (ЄП) залишається найпопулярнішою серед підприємців, які обирають спрощену систему оподаткування.
🏢
ФОП 3 групи можуть обрати як фізичні особи-підприємці (ФОП), так і юридичні особи
Для перебування в цій групі висувається мало вимог, а ліміт річного доходу, дозволений для платників ЄП, є досить високим і дорівнює 9,336 млн грн. Діяльність ФОП 3 групи охоплює широкий спектр: торгівлю, перевезення (як вантажні, так і пасажирські), надання послуг, ресторанний бізнес тощо. Закон не встановлює обмежень на перелік професій, якими можуть займатися підприємці цієї групи.
Водночас для ФОП на 3 групі існують заборони на певні види діяльності, зокрема операції з обміну валют, організація та проведення азартних ігор, видобуток і продаж дорогоцінних каменів чи корисних копалин, організація аукціонів і заходів із торгівлі творами мистецтва, продаж антикваріату, а також організація гастрольних заходів.
ФОПи 3 групи також мають два варіанти щодо оплати єдиного податку: 5% за умови, якщо підприємець не сплачує ПДВ, і 3%, якщо він є платником ПДВ. До моменту ПДВ-реєстрації всі, хто обрав сплату єдиного податку групи 3, виступають платниками єдиного податку за ставкою 5%.
Скільки та коли платити
У 2025 році всі фізичні особи-підприємці, незалежно від групи ФОП, сплачуватимуть 3 види податків: єдиний податок відповідно до групи оподаткування, єдиний соціальний внесок та військовий збір, введений на час дії воєнного стану в Україні.
Та, на щастя, прогрес не стоїть на місці, і вже сьогодні є рішення, які прибирають важкий процес сплати податків для фізичних осіб-підприємців у забуте минуле. Так, завдяки технологічним рішенням, що реалізовані в додатку Sense SuperApp від Sense Bank, українські підприємці можуть сплачувати податки за допомогою готових шаблонів.
За словами директорки департаменту малого та середнього бізнесу Sense Bank Яни Шумунової, зазначений сервіс розвивається в унісон з потребами ринку.
"Для фізичної особи-підприємця, особливо на самому старті підприємницької діяльності, процес оподаткування виглядає дуже складним та заплутаним. Тому під час роботи над мобільним застосунком Sense SuperApp ми приділили особливу увагу максимальному спрощенню сплати податків для ФОПів.
Насамперед ми розробили та інтегрували до застосунку готові шаблони для сплати податків із завжди актуальними реквізитами необхідної підприємцю податкової, що виключає можливість помилок при сплаті. А нещодавно ми додали новий, актуальний у наш час, шаблон для сплати військового збору, який було запроваджено для ФОП. Цей сервіс спрощує діяльність для бізнесу та вже користується популярністю серед клієнтів Sense Bank", – зазначає Яна Шумунова.
Для тих же ФОПів, які поки не стали клієнтами Sense Bank, ми підготували роз’яснення щодо чинної системи оподаткування для фізичних осіб-підприємців.
ФОП 1 групи
(Ліміт доходу — 1 336 000 грн)
Єдиний податок:
на місяць: до 302,80 грн (10% від прожиткового мінімуму – 3028 грн)
Військовий збір:
на місяць: 800 грн (10% від мінімальної заробітної плати – 8000 грн)
Мінімальний ЄСВ:
на місяць: 1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати)
Загальна сума податків на місяць 2 862,8 грн, на квартал 8 588,4 грн.
ФОП 2 групи
(Ліміт доходу — 6 672 000 грн)
Єдиний податок:
на місяць: до 1600 грн
Військовий збір:
на місяць: 800 грн (10% від мінімальної заробітної плати – 8000 грн)
Мінімальний ЄСВ:
на місяць: 1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати)
Загальна сума податків на місяць 4 160 грн, на квартал: 12 480 грн.
ФОП 3 групи
(Ліміт доходу — 9 336 000 грн)
Єдиний податок:
3% для платників ПДВ5% без ПДВ
Військовий збір:
1% від доходу
Мінімальний ЄСВ:
на квартал: 5280 грн (22% від мінімальної заробітної плати)
Щоб розрахувати квартальне податкове навантаження для ФОПів 3 групи, скористайтеся калькулятором
Періодичність сплати податків
сплачують податки раз на місяць
сплачують податки раз на квартал
302,80 грн (10% від прожиткового мінімуму – 3028 грн)
1600 грн
3% для платників ПДВ
5% без ПДВ
800 грн (10% від мінімальної заробітної плати – 8000 грн)
800 грн (10% від мінімальної заробітної плати – 8000 грн)
1% від доходу
1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати)
1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати)
1760 грн (22% від мінімальної заробітної плати). Квартальна сума становить 5280 грн.
Загальна сума податків на місяць
2 862,8 грн
4 160 грн
щоб розрахувати власне квартальне податкове навантаження для ФОПів 3 групи, скористайтеся калькулятором
Загальна сума податків на квартал
8 588,4 грн
12 480 грн
Податковий калькулятор для ФОП 3 групи
Ви маєте сплатити:
0.00 грн
ФОПи 1 та 2 груп зобов’язані сплатити до 20 січня. Внески можна зробити авансом за весь перший квартал 2025 року або здійснювати щомісячну оплату авансовими внесками, дотримуючись крайнього терміну, – до 20 числа включно поточного місяця.
ФОПи 3 групи сплачують ЄП за результатами квартальної діяльності.
📈
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)
був необов’язковим від початку повномасштабної війни до 31 грудня 2024 року. З 1 січня 2025 року ЄСВ повернули як обов’язковий платіж для всіх груп ФОП.
Фізичні особи-підприємці зобов’язані платити мінімальний внесок у розмірі 1760 грн на місяць (5280 грн на квартал), що становить 22% від мінімальної заробітної плати). За бажанням, підприємець може платити й вищу суму, але не більше 35,2 тис. грн, що відповідає максимальному розміру соціального внеску, який нараховується як 22% від суми 20 мінімальних зарплат.
Сплачувати ЄСВ можна один раз на квартал упродовж 20 днів після його завершення, а можна оплачувати помісячно (зручно для підприємців 1 та 2 груп, які й так мають щомісячні зобов’язання).
У разі несплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) передбачено штраф у розмірі 20% від суми недоплати, а також нарахування пені в розмірі 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення. Крім того, заборгованість за ЄСВ призводить до ненарахування страхового стажу, що безпосередньо впливає на право отримання пенсії та соціальних виплат.
Право не сплачувати ЄСВ збережено для деяких категорій ФОП, зокрема:
- ФОП – особи з інвалідністю за умови наявності пенсійних або соціальних виплат;
- ФОП – пенсіонери за віком або за вислугу років;
- ФОП – наймані працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець(не менше 22% від мінімальної заробітної плати);
- ФОП на загальній системі без доходу;
- мобілізовані підприємці на весь період служби (за умови подання підтверджуючих документів).
На додачу до ЄП та ЄСВ на час воєнного стану для ФОПів вводиться новий обов’язковий податок – військовий збір.
ФОПи 1 та 2 груп роблять відрахування в розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 1 січня. Податкова здійснюватиме автоматичне нараховування щомісяця, до 20 числа. Варто врахувати, що якщо 20-те число місяця припадає на вихідні, оплату потрібно здійснити заздалегідь, до настання вихідних днів.
За несвоєчасну або неповну сплату військового збору (пізніше за 20 число місяця) накладається штраф у розмірі 50% від суми ВЗ, тобто 400 грн.
Що стосується ФОПів 3 групи єдиного податку, військовий збір для цих підприємців становитиме 1% від доходу, сплачувати його потрібно раз на квартал.
Деякі особи звільняються від сплати військового збору. Це:
ФОПи 1 та 2 груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України.
ФОПи, що призвані на військову службу.
ФОПи 1 та 2 груп, які пішли на лікарняний чи у відпустку (строком не більше 30 календарних днів на рік, за умови надання документів, що підтверджують лікарняний чи відпустку).
Вітчизняний молодий бізнес, який хоче ефективно взаємодіяти з банківськими установами та податковими органами, може значно спростити цей процес завдяки якісній співпраці з
Sense Bank, який надає фізичним особам-підприємцям комплекс послуг і продуктів, що повністю відповідають потребам ФОП в Україні.
Раніше ми розповідали про те,
які зміни чекають на ФОПів вже найближчим часом,
5 помилок ФОПів-початківців, що пропонує
банківська система для ФОП, а також
як залучити кошти на відкриття та розвиток власної справи.