Платіжки за газ:

як, кому і за що платимо
Спецпроєкт за підтримки ГК "Нафтогаз України"
28 грудня 2024
З настанням холодів до "літніх" житлово-комунальних послуг додається обігрів оселі. Споживання газу зростає, і суми в платіжках збільшуються. Для прикладу, мешканці багатоквартирних будинків протягом зимового періоду оплачують послугу централізованого теплопостачання. А власники приватних домогосподарств, що не підключені до централізованої мережі, купують пелети, дрова, вугілля тощо, але найчастіше для обігріву житла використовують природний газ. Саме довкола платіжок за природний газ часто виникає багато питань і споживацьких міфів.
У спецпроєкті ГК "Нафтогаз України" та "Економічної правди" розбираємося, чому потрібно вчасно передавати показання лічильників, скільки платіжок за газ існує та як не створювати боргів.

Платіжка за спожитий газ: як відбуваються нарахування

З настанням опалювального сезону споживання газу зростає й мешканці осель, що опалюються блакитним паливом, бачать збільшення рахунків за житлово-комунальні послуги у своїх платіжках. Суми до сплати можуть бути досить відчутними – чим більший будинок, тим більше ресурсу витрачається на його обігрів. Тож взимку питання точності нарахувань постає особливо гостро. Це зрозуміло: ніхто не хоче платити більше ніж він спожив.
Однак споживачі не завжди розуміють, як формується платіжка за газ і чому сума, виставлена у квитанції, може не відповідати споживанню домогосподарства.
Аби розібратися в цих питаннях, розглянемо етапи формування платіжки.
Ключовими в цьому процесі будуть точно і вчасно передані показання лічильника.
Процес формування платіжки розпочинається з передачі споживачем показань газового лічильника до оператора газорозподільних мереж.
Якщо вашим оператором є ТОВ "Газорозподільні мережі України", надавайте показання лічильника щомісяця в період з 28 по 5 число через сервіси ТОВ "ГК "Нафтогаз України" або ТОВ "Газорозподільні мережі України". Якщо вас обслуговує інший оператор газорозподільних мереж (облгаз або міськгаз), передавайте показання вашому оператору також до 5 числа щомісяця. Передавати показання потрібно навіть у тому разі, якщо ви не користувалися газом і вони не змінилися.
Дані, отримані від споживача, опрацьовуються оператором газорозподільних мереж, який на їх основі визначає обсяг спожитого газу та передає цю інформацію на платформу Оператора газотранспортної системи.
Наступним етапом газопостачальна компанія, на підставі отриманих з платформи даних про обсяг спожитого, здійснює розрахунок суми до сплати за спожитий газ. Обчислення проводиться шляхом множення обсягу спожитого газу на встановлений тариф (для клієнтів ГК "Нафтогаз України" кубічний метр блакитного палива коштує 7,96 грн).
Після здійснення розрахунків до 12 числа кожного місяця відбувається формування та друк платіжок, які доставляються споживачам через національного поштового оператора. Одночасно з формуванням паперових стають доступними електронні платіжки через онлайн-сервіси ГК "Нафтогаз України" та її партнерів.
Отриманий рахунок необхідно сплатити до 25 числа поточного місяця. У такому разі кошти будуть зараховані вчасно й у наступному місяці не з’явиться боргів.

Показання лічильника: чому потрібно передавати їх у визначені строки

Своєчасна передача показань є справді дуже важливою. Це допомагає уникнути розбіжностей у платіжках та забезпечує точні розрахунки за спожитий газ. Якщо показання надійдуть до 5 числа поточного місяця, оператор газорозподільних мереж (або ж міськ- чи облгаз) встигне правильно порахувати об’єм спожитого палива й завантажити ці дані на інформаційну платформу, з якої вже газопостачальна компанія отримує дані для формування фінального рахунку споживачеві.
Якщо ви не передасте показання лічильника до 5 числа, то ваш оператор газорозподільних мереж визначить обсяг спожитого газу на основі планового місячного об’єму споживання (а він часто може відрізнятися від реального споживання).
Тож якщо систематично не передавати показання лічильника, за кілька місяців цей плановий і реальний обсяги споживання можуть суттєво відрізнятися, що також може спричинити виникнення у споживачів чималої заборгованості. Саме тому передавати показання лічильника треба навіть у разі, якщо ви не використовували газ чи взагалі тимчасово не проживаєте в помешканні. У такому разі необхідно просто передати незмінні дані.
Що відбувається, якщо в споживача взагалі відсутній лічильник газу? У такому разі нарахування здійснюються відповідно до норм споживання, визначених постановою Кабінету Міністрів України.
На цей момент актуальні норми споживання виглядають так:
Ці норми споживання розраховані на одного мешканця домогосподарства. Якщо зареєстрованих мешканців двоє – норми подвоюються, троє – потроюються і так далі. Тобто, якщо у квартирі з газовою плитою та водонагрівачем мешкає одна бабуся, але там, окрім неї, зареєстровано ще двоє її дітей, то у платіжці буде пораховано не 10,49 куб. м, а вже 31,47 куб. м. У такому разі доведеться суттєво переплатити за обсяг газу.

Розподіл газу: принципи нарахування

Окрема платіжка за розподіл (доставку) газу з’явилася майже 5 років тому, вона була запроваджена з 1 січня 2020 року. 
Насправді ми завжди платили за доставку газу. Але ці кошти були включені в загальну ціну блакитного палива як товару. Тож щоб споживач бачив, скільки фактично спожив газу та скільки має сплатити за доставку, регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) ухвалив рішення про виокремлення доставлення газу в окремий платіж.
Кошти за газ і за його доставку надходять до різних отримувачів. Якщо за газ як за товар оплачують газопостачальній компанії, то за доставку (розподіл) – оператору газорозподільних мереж. Це – окрема компанія, функціонал якої ніяк не перетинається з діяльністю газопостачальної компанії.
Розмір плати за розподіл (доставку) газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. За основу розрахунку береться ваш обсяг споживання газу за минулий "газовий рік": з 1 жовтня до 30 вересня. Цей індивідуальний об’єм використаного природного газу розподіляється на 12 рівних частин та помножується на встановлений регулятором для оператора газорозподільних мереж тариф на послуги з розподілу природного газу.
Тариф на розподіл газу щорічно затверджується регулятором для кожного окремого оператора газорозподільних мереж та залежить від кількості споживачів у регіоні, розміру витрат для забезпечення функціонування мережі та специфіки споживання. Також варто зважати на співвідношення протяжності мереж та кількості споживачів газу.
За доставку газу мають сплачувати всі категорії споживачів, окрім тих, чиє житло було пошкоджене чи зруйноване. Щоб припинити нарахування, власники зруйнованих чи пошкоджених помешкань мають звернутися до свого оператора газорозподільних мереж із заявою, до якої додаються документи, що руйнування чи пошкодження призвели до унеможливлення використання природного газу.
Для цього потрібно подати заяву, а до неї додати:
фото та документи, які підтверджують факт наявності руйнування або пошкоджень житла;
копію Звіту міської / селищної / сільської / військової адміністрації щодо обстеження можливості або неможливості відновлення об’єкта;
копію Акта (довідки) міської / селищної / сільської ради про комісійне обстеження руйнувань або пошкоджень об’єкта;
копію Акта ДСНС про пожежу /пошкодження домоволодіння;
Також необхідно подати копію документа про право власності на житло та копію паспорта, ідентифікаційного коду власника.
Після отримання заяви з документами фахівці оператора газорозподільних мереж обстежать житло клієнта, проведуть роботи з ліквідації аварійної ситуації та відключать об’єкт від газопостачання. Після цього буде проведено коригування вартості нарахування за розподіл газу з моменту руйнування оселі.
Якщо у зв’язку з воєнними діями споживачі були змушені тимчасово покинути житло, то необхідно також звернутися до оператора газорозподільних мереж із заявою та надати документ, що підтверджує тимчасове не проживання у помешканні. Про свою відсутність варто повідомити не пізніше ніж протягом місяця. За інформацією Міністерства енергетики України, до заяви можна додати довідку внутрішньо переміщеної особи, довідку про проходження лікування або довідку про проходження військової служби.
Заяву та довідку, що підтверджує не проживання, необхідно оновлювати кожні пів року. Документи потрібно подавати до оператора газорозподільних мереж у місячний строк з моменту закінчення кожного піврічного періоду.

Третя платіжка за газ – що це

З осені 2024 року споживачі газу в багатоквартирних будинках почали отримувати "третю платіжку" за газ – разовий платіж за послуги з технічного обслуговування будинку.
Платіжка з’явилася відповідно до наказу Міністерства енергетики України № 292 від 29.09.2023, згідно з яким фахівців оператора газорозподільних мереж зобов’язали обстежувати газопроводи в багатоповерхових будинках на щільність і герметичність. Станом на початок осені профільні служби вже перевірили понад 10 тисяч багатоповерхівок і усунули більш ніж 107 тисяч витоків газу.
Саме мешканці будинків, де були проведені такі роботи, отримали відповідні платіжки за виконані послуги. Надалі цей платіж прийде повторно лише за три-п’ять років, залежно від віку газових мереж у будівлі.
У разі, якщо вік газових мереж будинку понад 25 років, то періодичність обслуговування буде відбуватись раз на три роки. А якщо вік газових мереж будинку менш як 25 років, то обслуговування буде здійснюватись один раз на п’ять років.
Сума в платіжці залежить від того, яка протяжність газових мереж загального користування в будинку. Відповідно, скільки муфтових з’єднань, кранів тощо. Сума ділиться на кількість людей, які мешкають у будинку.
Орієнтовна кошторисна вартість технічного обслуговування багатоквартирних будинків на 2024 рік в межах кожної філії компанії "Газорозподільні мережі України", а також графік проведення технічного обслуговування розміщені на сайтах філій компанії у розділі "Технічне обслуговування ВБСГ".
© 2005-2024, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".

Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна". Назва агентства "Інтерфакс-Україна" при цьому має бути оформлена як гіперпосилання.

Матеріали з плашкою PROMOTED та НОВИНИ КОМПАНІЙ є рекламними та публікуються на правах реклами. Редакція може не поділяти погляди, які в них промотуються.

Матеріали з плашкою СПЕЦПРОЄКТ та ЗА ПІДТРИМКИ також є рекламними, проте редакція бере участь у підготовці цього контенту і поділяє думки, висловлені у цих матеріалах.

Редакція не несе відповідальності за факти та оціночні судження, оприлюднені у рекламних матеріалах. Згідно з українським законодавством відповідальність за зміст реклами несе рекламодавець.