Низька інфляція на початку року: НБУ пояснює рекордним врожаєм на одну особу
Архів
Національний банк України роз'яснив причини сповільнення інфляції на початку 2024 року. Найбільший внесок у сповільнення мали ціни на сирі продукти, що в березні 2024 року знизилися на 4.9% рік до року.
Про цей йдеться в інфляційному звіті НБУ.
Згідно з поясненням НБУ, одним з ключових факторів стало зниження цін на продукти харчування. У березні 2024 року ціни на цю групу товарів впали на 4,9% у річному вимірі. Це стало лише четвертим випадком за останні 25 років, коли ціни на продукти харчування демонстрували подібне падіння.
НБУ відзначає, що глибше зниження цін на продукти харчування спостерігалося у 2012 та 2013 роках. Ця тенденція тоді пояснювалася рекордними врожаями зернових та овочів протягом кількох років поспіль, а також стагнацією економіки.
У 2023 році, хоча врожаї зернових та овочів не були рекордними в абсолютних значеннях, пропозиція цих продуктів на душу населення досягла найвищого рівня в історії України. Це сталося, зокрема, через скорочення чисельності населення внаслідок міграції за кордон.
Читайте також: Нацбанк планує наймасштабніші валютні послаблення. Як це вплине на курс гривні?
Нагадаємо:
Національний банк України (НБУ) передбачає підвищення податків на 2,5% ВВП у горизонті 2024-2026 років.
Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку на 1 відсотковий пункт до 13,5% з 26 квітня 2024 року.
Національний банк України покращив свої очікування щодо індексу споживчих цін у 2024 році з 8,6% до 8,2%.