Надто м'який вирок ексміністру Злочевському був засекречений через угоду зі слідством - розслідування

Середа, 18 жовтня 2023, 13:35 -


Фінтех

Непропорційно м'який вирок ексміністру Миколі Злочевському у резонансній справі про рекордний хабар, вказує на те, що злочинець зміг уникнути реального покарання, "відкупившися" через донати на ЗСУ.

Це показало розслідування УП, в якому журналісти вивчали, яким чином закінчилися "пшиком" гучна кримінальна справа, коли у 2023 році Злочевський фактично уник покарання за рекордний хабар в 6 млн доларів.

Замість ув'язнення та конфіскації майна Злочевський сплатив 68 тисяч грн штрафу.

"Ніхто з чотирьох фігурантів справи не відправився до в'язниці. Ні в кого не конфіскували майно. Усі офіційно отримали дуже м'які покарання. При цьому вони перерахували гроші на Сили оборони. На всіх – близько 855,5 мільйона гривень", - йдеться в розслідуванні.

Це змусило журналістів сумніватися у тому, що була озвучена справжня причина пом'якшення вироку Злочевському.

А також - подивитися на проблему з ширшого кута, коли останнім часом злочинці в Україні залишаються без реальних вироків, зберігши усі свої статки замість конфіскації. І все це робиться через практику, коли розмір гаманця дозволяє злочинцю відкупатися від покарання, задовольняючи "суспільний інтерес" певними грошовими внесками.

Так, у справі Злочевського у березні 2023-го прокуратура змінила обвинувачення. Йому послабили статтю: з хабаря – на зловживання впливом.

У САП стверджують, що змінили обвинувачення, оскільки вже в суді зрозуміли, що їм бракує доказів. І вирішили вберегти справу від виправдувального вироку. За твердженням прокуратури, їхні матеріали свідчили, що Злочевський не знав, кому саме будуть передані кошти, не брав участі у перемовинах і покладався на посередників.

Водночас журналісти засумнівалися у тому, що була озвучена справжня причина пом'якшення обвинувачення. На їхню думку, вирок має засекречену частину, де йдеться про певну угоду зі слідством.

"Хронологія подій змушує сумніватись, чи не була перекваліфікація частиною домовленостей зі Злочевським", - пишуть розслідувачі.

Так, менш ніж за місяць після перекваліфікації, 30 березня 2023 року, колишній можновладець зробив свій перший переказ на Сили оборони. Другий стався 10 травня.

Зокрема, ексміністр перерахував на ЗСУ 500 мільйонів гривень. Ще на 160,56 мільйона Силам оборони допомогла компанія, підконтрольна родичам Злочевського. Ймовірно, не грошима, а оснащенням.

А вже у липні 2023-го Злочевський підписав угоду з прокурором, віддалено, у Києві його представляла лише адвокатка. У серпні угоду затвердив Антикорупційний суд. Злочевському присудили штраф у 68 тисяч гривень, що є максимальним за новою статтею обвинувачення.

"Чи не є донат на ЗСУ відкупом від покарання? Це далеко не єдине питання до справи Злочевського, однак воно, вочевидь, постає першим", - йдеться у статті.

Наголошується, що у справі Злочевського вибір на користь угоди викликає занепокоєння. Адже ексміністр уже неодноразово "вирішував" свої проблеми із законом. Зокрема через гроші.

У різні періоди він фігурував або потенційно міг мати стосунок до щонайменше 7 кримінальних проваджень. Йшлося про видачу Burisma з порушеннями спецдозволів на родовища, незаконне збагачення та легалізацію злочинних коштів, привласнення державного майна, розкрадання коштів банків, ухилення від податків.

Більшість цих справ були або закриті, або ні до чого не призвели.

При цьому, грошові втрати не зупинили можновладця і не змусили його сумлінно дотримуватися закону.

"Злочевський знову пішов на злочин. Чому ж тепер це має змусити його стати на шлях виправлення?", - наголошують журналісти.

"Справа Злочевського – це не справа про хабар високому чиновнику. Це справа про намагання уникнути правосуддя", – зазначив в коментарі УП старший викладач правничого факультету Києво-Могилянської академії Володимир Петраковський.

"Суспільний інтерес полягав у тому, аби дати чіткий сигнал впливовим членам суспільства, що це суспільство не толеруватиме атаки на ідею правосуддя. Однак ВАКС обрав інший сигнал – у цьому суспільстві ідея правосуддя прямо пропорційна розміру твого гаманця", - наголосив правник.

Наголошується, що практика звільнення за донат за час великої війни вже поступово приживається в Антикорупційному суді. Нею скористались, наприклад, депутат Олександр Трухін, який пропонував хабар патрульним за "тихенько в ліс піду" з місця п'яного ДТП, чи спільник голови Верховного суду в хабарі Олександр Горецький.

"Перед нами постає проблема комерціалізації правосуддя", – так у розмові з УП не під запис сформулював це питання один із відомих науковців-правників.

Нагадуємо:

Що відомо про рекордний хабар НАБУ і САП у "справі Злочевського"

У червні 2020 року НАБУ і САП зірвали спробу передати керівництву антикорупційних органів рекордні 5 млн доларів за закриття справи, пов’язаної із видачею кредитів "Реал-банку" олігарха Курченка.

Ще 1 млн доларів мав піти посереднику-податківцю Ільяшенку. Посередниками у справі також були адвокат Кіча та екскерівниця одного з департаментів ДФС Мазурова. Передачу коштів організував ексміністр екології часів Януковича Микола Злочевський.

19 квітня Вищий антикорупційний суд з ініціативи НАБУ та САП дозволив зняти арешт із цих коштів. 5,95 млн дол. США (понад 170 млн грн за курсом НБУ) вже перераховано на потреби обороноздатності держави.

За останні три роки було декілька спроб вивести Злочевського з-під удару і залишити його навіть без судимості. Спершу залучали Печерський суд, через який намагалися забрати справу у НАБУ.

Потім через ВРП мстилися судді ВАКС, яка дозволила заочне розслідування щодо ексміністра. А далі вже сам ВАКС повертав обвинувальний акт, що могло б поховати провадження через сплив строків розслідування. Однак апеляція не дозволила цього зробити.

У результаті всі обвинувачені отримали обвинувальні вироки й судимості, але ніхто не сів до в’язниці. Водночас справа принесла близько 1 млрд грн на потреби військових.

Читайте також: Що розповів у суді ключовий свідок у справі про $5 млн хабаря керівництву НАБУ та САП