Україна очікує на гроші МВФ до літа – Милованов
Інновації в дії
Україна розраховує, що зможе досягти домовленостей з Міжнародним валютним фондом щодо отримання нового траншу кредиту до початку літа.
Про це в інтерв'ю BBC News Україна заявив радник голови Офісу президента Тимофій Милованов.
Інформацію, що Україна розраховує отримати у червні транш у 700 млн доларів, підтвердив співрозмовник видання в уряді.
"Там хочуть отримати Staff-Level Agreement з фондом вже у травні", - пише BBC News Україна.
"Нам гроші потрібні для макроекономічної стабільності, і, особливо, до вересня. Тому я думаю, що в будь-якій ситуації ми досягнемо домовленостей десь до початку літа", - сказав Милованов.
За його словами, частину своїх зобов'язань, які є умовами надання нового траншу, Україна ще має виконати.
"Достатньо багато зобов'язань є, наприклад, проблеми з Вищою радою правосуддя. Є проблеми з НАБУ. Частково вони викликані рішенням Конституційного суду.
"Щодо тих проєктів, щодо яких я працюю з документами, я бачу, що в МВФ позиція теж міняється. Наприклад, у вересні в них з одного питання була одна позиція, а зараз вона в тому самому напрямку стала набагато жорсткішою. А в якомусь стала легшою", - додав радник голови ОП.
"У середині лютого 2021-го з'ясувалося, що новий транш кредиту від МВФ, на який розраховував Київ, Україна не отримає - принаймні поки що. Причина - недостатній прогрес у втілення обіцяних Києвом реформ.
Проте, як запевнили BBC News Україна джерела в уряді, нагальної потреби в цьому транші на 700 мільйонів доларів наразі немає. Водночас він може знадобитися ближче до осені - саме на цей час припадає пік виплат за боргами", - пише видання.
За словами співрозмовника BBC News Україна в уряді, гроші МВФ у червні є дуже важливими, щоб отримати макрофінансову допомсогу ЄС у 600 млн євро на початку осені. Без співпраці з МВФ ЄС грошей також не надасть.
За словами джерел видання, МВФ досі чекає на виконання Києвом п'яти ключових умов. Серед них - реформування Вищої Ради правосуддя, зокрема створення незалежної комісії, яка обиратиме її склад.
"Перемовини точаться щодо того, чи матимуть західні експерти (3 з 6 членів комісії) право вето в разі, якщо голоси за ту чи іншу кандидатуру розділяться навпіл.
Друге ключове питання - законодавче унормування діяльності НАБУ та процедура призначення голови бюро після рішення КС", - йдеться у повідомленні.
Третьою вимогою є повернення до законодавства можливості тюремного ув'язнення як покарання за неправдиве декларування статків чиновників - для отримання грошей Верховна Рада має встигнути схвалити усі необхідні закони в цілому.
Також МВФ наполягає на поверненні до ринкових цін на газ для населення, як це передбачає ухвалений в Україні закон. У січні уряд в ручному режимі тимчасово встановив граничну ціну на газ.
Джерела видання стверджують, що МВФ вимагає гарантій, що таких кроків з боку української влади більше не буде.
При цьому, п'ятою ключовою вимогою МВФ є макроекономічні показники бюджетів на 2022-2023 роки.
Читайте також: МВФ поїхав, але ви тримайтеся: чому Україна не отримала грошей та у що це виллється
Нагадуємо:
Місія МВФ завершила роботу в Україні, зауваживши, що для завершення першого перегляду програми потрібен більший прогрес.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна розраховує на кошти МВФ та впевнена у їхньому отриманні у 2021 році.
Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев заявив, що Україні буде важко пройти 2021 рік без траншу МВФ, але його відсутність не стане катастрофою.
Прем'єр міністр Денис Шмигаль заявив, що з місією МВФ домовилися про наступні кроки із чітким розумінням результату.
Перед цим міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що робота місії МВФ в Україні продовжена на 7-10 днів, за його словами, надходження коштів від Фонду - "більше питання технічне".
Раніше уряд провів зустріч з Міжнародним валютним фондом, прем’єр заявив про необхідність пошуку компромісу щодо тарифів на газ.
У Міжнародному валютному фонді занепокоєні можливим державним регулюванням цін на газ в Україні, адже це може призвести до порушення взятих в рамках Меморандуму зобов’язань.
Місія Міжнародного валютного фонду щодо першого перегляду програми Stand-by відновила свою роботу в Україні.
Прем'єр Денис Шмигаль заявляв, що наступний транш МВФ "буде однозначно у наступному році", за прогнозами, у лютому-березні 2021 року.