ГПУ: Службові особи "Приватбанку" заволоділи 19 мільярдами рефінансу НБУ

Понеділок, 8 серпня 2016, 09:01


Інновації в дії

Головне слідче управління ГПУ здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 13 листопада 2014 року ГПУ до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом заволодіння службовими особами "Приватбанку" коштами НБУ, виділеними на рефінансування в особливо великих розмірах.

Про це йдеться у відповідній ухвалі Печерського райсуду Києва від 29 липня.

Згідно з судовими матеріалами, в ході досудового розслідування встановлено, що службові особи "Приватбанку" шляхом зловживання своїм службовим становищем протягом 2014 року заволоділи коштами НБУ в сумі понад 19 млрд грн, виділеними на рефінансування "Приватбанку", застосувавши певну схему.

Так, службові особи "Приватбанк", 42 підприємствам, які підконтрольні останнім, а саме: ТОВ "Агропромтехнологія"; ТОВ "Альфатрейд"; ТОВ "Вегаторг" ; ТОВ "Веста-компані"; ТОВ "Віалінт"; ТОВ "Віглон"; ТОВ "Віітелла"; та інш. під заставу майнових прав на товар видано кредитів в сумах від 18 до 73 млн доларів, які в свою чергу уклали сумнівні угоди, здійснивши 100 % передплату, та перерахувавши вказані грошові кошти на рахунки нерезидентів: "TEAMTREND LIMITED", "TRADE POINT AGRO LIMITED", "COLLYER LIMITED", "ROSSYAN INVESTING CORP", "ZAO UKRTRANSITSERVICE LTD", "MILBERT VENTURES INC.", з метою нібито отримання товарів.

Однак поставка товарів до цього часу не відбулася. Грошові кошти до теперішнього часу не повернуті.

Таким чином службові особи "Приватбанк" не забезпечили виконання відшкодування можливих збитків унаслідок невиконання чи неналежного виконання умов кредитних договорів.

У сторони обвинувачення є достовірні данні, що вищезазначені кошти в сумі понад 19 млрд гривень були перераховані 42 резидентами України на 6 розрахункових рахунків нерезидентів-продавців, що знаходяться в в банківській установі "PrivatBank  Cyprus  Branch".

Під час досудового розслідування встановлено, що резидентом України ТОВ "Інкерія" укладено контракт з нерезидентом України: "ZAO UKRTRANSITSERVICE LTD" на рахунок якого здійснило 100% передплату за сиру нафту.

Рахунок зазначеного нерезидента України - компанії "ZAO UKRTRANSITSERVICE LTD" на який були перераховані кошти від вищезазначених підприємств знаходяться в "PrivatBank Cyprus Branch 3 Kallipoleos Avenue, Geogas Tower, Office 301, 303, CY1055 Nicosia, Cyprus SWIFT: PBANCY2N".

У коментарі Finbalancе, "Приватбанк" повідомив, що інформація (навіть про саму можливість "виведення" кудись рефінансування НБУ) - не професійна і не відповідає дійсності.

"В ситуації політичної кризи і військових дій на Сході України ліквідна позиція банку природно погіршилася, спостерігався значний дефіцит коштів на коррахунку, пов`язаний зі зниженням обсягів коштів на рахунках фізичних і юридичних осіб, який Приватбанк в повному обсязі зміг компенсувати за рахунок власних коштів і наданого НБУ рефінансування (за опублікованими НБУ даними, рефінансуванням були оплачені тільки 0,38 грн з кожної гривні вкладів, які були зняті, на відміну від державних і деяких комерційних банків). Тобто виводити просто не було чого", - зазначили в банку.

Крім того, у "Приваті" пояснили, що згідно з вимогами НБУ, ці ресурси були використані тільки для покриття відтоків коштів фізичних осіб.

"Слід зазначити, що з початку 2014 р. відтік депозитів фізичних осіб становив 64,4 млрд. грн. З них за рахунок коштів банку покрито млрд. грн. Таким чином, банк власними коштами закрив 62% відтоку коштів фізичних осіб за рахунок погашення кредитного портфеля (35,6 млрд грн) і згортання операцій на міжбанківському ринку. Варто зазначити, що середньозважена процентна ставка за кредитами рефінансування НБУ становить 22,1%, що вище середньозваженої процентної ставки по депозитах фізичних осіб. Таким чином можна назвати безпідставними вислови деяких конкурентів про те, що банк використовував кошти від рефінансування на будь-які операції, крім повернення вкладів"", - йдеться у повідомленні. 

Економічна правда