Українська правда

Огляд ринків дорогоцінних металів і нафти

На короткий час вартість сировини може перевищувати позначку 140 доларів за барель на тлі швидкого зростання споживання і посилення збройного конфлікту в Лівії.

Долар слабшає, золото дорожчає

Ціни на золото зростають. На торгах у понеділок ціни на цей дорогоцінний метал досягли нового історичного максимуму - 1 476,21 долара за унцію.

Правда, до середини тижня метал дещо здав позиції під тиском фіксації прибутку "биками" і корекції цін на нафту. Деяка стабілізація ціни найближчим часом залишається можливою, але сприятливі фундаментальні фактори і конструктивна технічна картина дають вагомий привід очікувати нових рекордних максимумів.

Невизначеність стосовно боргових проблем Європи і бюджету США залишається основним фактором росту "золотих" котирувань. Крім того, попит на метал обумовлений ознаками інфляції в деяких економіках.

Загальний обсяг світових інвестицій в золото, ймовірно, буде рости в умовах стимулюючої монетарної політики в розвиненому світі, інфляційного тиску і побоювань, що боргова криза в Європі перекинеться на Японію та США.

Інвестиції в золоті зливки на тлі збільшення попиту з боку Індії і Китаю виросли на 66% до нового рекорду - 880 тонн. Обсяг їх виробництва в 2010 році зріс на 3,8%.

Аналітики радять використовувати спади для відкриття довгих позицій з розрахунком на зростання в напрямку 1 540 доларів за унцію в найближчі тижні.

Платина і паладій стануть дефіцитом

Основним чинником, здатним вплинути на динаміку металів платинової групи, стане здатність південноафриканської енергетичної компанії Eskom задовольнити потреби місцевих видобувних компаній в електриці, вважають в Barclays Capital.

Країна є світовим лідером з випуску платини і видобуває значний обсяг паладію, тому не останню роль у злеті платини до історичного максимуму навесні 2008 року зіграла нестача електрики, яка змусила компанії скоротити видобуток.

BNP Paribas залишив свій прогноз щодо цін на платину і паладій без змін. У банку вважають, що в 2011 році платина коштуватиме 1 880 доларів за унцію, а в 2012 році - 2 050 доларів. Паладій - 860 і 990 доларів за унцію відповідно.

Дефіцит паладію у 2011 році може скоротитися на тлі зростання обсягів видобутку і скорочення попиту з боку японських автовиробників через землетрус та атомну катастрофу. Проте ціни у групі збережуть висхідну спрямованість і в 2011 році.

Срібло коштуватиме 400 доларів

З падінням ринку нерухомості та фондового ринку і на тлі високих цін на золото в останні роки збуваються прогнози щодо збільшення інвестиційного попиту на срібло. Нині воно залишається лідером зростання на ринку дорогоцінних металів.

За середніми прогнозами, ціна на цей метал в 2011 році становитиме 50 доларів за унцію, а протягом наступних кількох років досягне 100 доларів за унцію.

На Товарній біржі Нью-Йорка - гігантські обсяги відкритих коротких позицій за ф'ючерсами на срібло. Найбільші обсяги належать JP Mоrgan. Це дає підстави розраховувати на тривалий період їх закриття і хорошу підтримку для металу.

З початку 2011 року товар тримається в рамках сильного висхідного тренду на хвилі підвищення промислово попиту у 2010 році, коли срібло подорожчало на 82,8% у доларах і на 97% у євро. У першому кварталі 2011 року срібло виросло ще на 22%. При цьому було відмічено дев'ять послідовних квартальних підйомів.

Закриття першого кварталу 2011 року вище 31-річного піку на рівні 38,16 долара за унцію - потужний "бичачий" сигнал. Наступні великі цілі - психологічний опір 40 доларів, потім - 44 долари і номінальний максимум 50,35 долара - пік 1980 року.

Прогноз зростання цін на срібло в 2011 році заснований на високих глобальних макроекономічних, валютних і геополітичних ризиках, зростаючому попиті на капіталовкладення, історично зумовленій ролі срібла як засобу заощадження та значному промисловому попиті при вичерпанні запасів родовищ руд металу.

Срібло - більш мінливий і спекулятивний актив, ніж золото, адже інвестиційний ринок срібла набагато менший, ніж ринок золота. Тому в 2011 році можливі різкі рухи котирувань металу в різних напрямках. Коливання вартості срібла протягом місяця і навіть меншого терміну на 15-20% - звичне явище.

Деякі аналітики ринку стверджують, що у 2015 році воно може коштувати 400 доларів за унцію, враховуючи масивний інвестиційний попит на тлі падіння долара і стрімкого зростання інфляційного тиску. Для таких прогнозів є певні підстави.

Срібло надзвичайно недооцінене порівняно із золотом. Зараз співвідношення їх цін за унцію становить 36:1. Історична норма - 15:1. Ґрунтуючись тільки на цьому, за поточної ціни золота на споті за умови негайної поставки 1 468,8 долара за тройську унцію, ціна срібла повинна становити 98 доларів за унцію.

Якщо розглядати окремо ринок США, то під час історичного максимуму 1980 року грошовий агрегат М3 - гроші в банках - становив 1,8 трильйона доларів. З того часу монетарна база зросла більш ніж удесятеро. Отже, реальна ціна срібла з урахуванням інфляції могла б становити 500 доларів за унцію.

Ціни на нафту перевищать 120 доларів

Ціни на нафту відійшли від 30-місячних максимумів минулого тижня через побоювання, пов'язані із зниженням Міжнародним валютним фондом перспектив зростання деяких провідних світових економік.

Тим не менш, інтерес до купівлі на спадах залишається стійким, як і прорив вище за максимуми березня - 106,95 долара за барель американської нафти WTI.

Подорожчання енергоносіїв на 28% у 2011 році не вплинуло на попит. У неділю нафта brent продавалася по 122 долари за барель. Максимум останніх 30 місяців був установлений 11 квітня: 127,02 долара за барель.

Напруженість у Північній Африці і на Близькому Сході не дає цінам знизитися надто сильно. Інвестори не виключають виникнення перебоїв у поставках, оскільки імовірність мирного врегулювання у Лівії поступово сходить нанівець.

Премія за ризик на ринку нафти, швидше за все, буде високою протягом тривалого періоду на тлі потенційного зростання нестабільності і перебоїв у поставках.

У квітні відбудуться вибори у Нігерії, які обіцяють новий спалах насильства і нові хвилювання на ринку. Заворушення і політичний розкол у Ємені можуть призвести до перебоїв у поставках нафти на експорт в обсязі 300 тисяч барелів на день.

Можливий негативний вплив на постачання зрідженого газу і транзит нафти через протоку Баб-ель-Мандеб, яка пропускає 4 мільйони барелів нафти на день до Суецького каналу та нафтопроводу. Також залишається загроза ризиків, пов'язаних з поставками сировини з Близького Сходу, Ірану та Венесуели.

До того ж, країни-виробники нафти планують субсидіювати розвиток внутрішнього виробництва, зокрема енергетики, що призведе до зростання внутрішнього попиту на нафту і, відповідно, до скорочення обсягів нафти, призначеної для експорту.

За прогнозами, виробники на Близькому Сході до 2015 року будуть споживати на 1 мільйон барелів на добу більше, ніж у 2010 році. До 2020 року споживання нафти зросте ще на 1,5 мільйона барелів. Ситуація на ринку має істотно загостритися.

Аналітики JPMorgan переглянули ціновий прогноз щодо нафти на 2011 рік з 80 доларів до 110 доларів за барель. Однак очікуване зростання внутрішнього споживання країнами-експортерами не буде визначальною тенденцією. Прогноз на 2012 рік - 95 доларів, на 2013 рік - 90 доларів, на 2014 рік - 85 доларів.

Експерти Bank of America Merrill Lynch вважають, що на короткий час вартість сировини може перевищувати позначку 140 доларів за барель на тлі швидкого зростання споживання і посилення збройного конфлікту в Лівії.

Найбільшому експортерові нафти Саудівській Аравії потрібно, аби ціна не впала нижче за 95 доларів, тому скоро барель може коштувати 120 доларів. Однак в середньому у 2011 році ціна на нафту становитиме 108 доларів. Восени можливе зниження котирувань через падіння попиту, викликаного сезонними факторами.

Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку