В один момент стало зрозуміло, що у західних союзників банально немає стільки вільних засобів ППО, щоб повністю закрити українське небо. Тому вітчизняним конструкторам та інженером довелось проявити кмітливість.
Взагалі система ППО складається з трьох головних елементів: радар, пускова установка та ракети. В Україні військові зіткнулись із ситуацією, коли на радянських системах є пускові, але немає ракет. Або ж можна дістати західні пускові установки, однак немає для них найважливішої частини – радару.
Очевидним було рішення спробувати поєднати все це і зробити гібридну протиповітряну зброю. Так народився проєкт FrankenSAM. Концепція проста – зібрати всі елементи, що ми маємо, можемо виробити або докупити, та зрештою поєднати це в єдину систему.
Так старі американські зенітні ракети RIM-7, яких є вдосталь на складах,
поєднали із радянським ЗРК "Бук". А українські радіолокаційні станції поєднали із американськими пусковими від Patriot та NASAMS.
"Франкенштейни" у різних варіаціях вже використовують повітряні сили. Один з українсько-американських зразків у січні цього року навіть
вразив свій перший "шахед", чим подарував надію на щільніше закриття неба.
Однак масовості цьому проєкту все одно не вистачає. Мало бути щось, що можна робити сотнями і розкидати по всій Україні.
Так з’явилась концепція мобільних вогневих груп, озброєнних кулеметами або малими зенітними ракетами. Ідея не нова – на фронті такими ловлять ворожі безпілотники з самого початку вторгнення. Коли з’явилась загроза "шахедів" – на цивільні пікапи почали ставити спарені кулемети та додали до них прожектори та приціли.