Учасники ринку газу: хто вони?
Ринок газу об’єднує кілька великих сегментів: видобуток, транспортування та зберігання. На кожному з цих сегментів залучені різні учасники ринку газу, про яких ми поговоримо у цьому розділі.
Ланцюжок газопостачання починається із газовидобувного підприємства – компанії, яка видобуває природний газ з надр. Газовидобувні підприємства є як державні, так і приватні. Найбільшою газовидобувною компанією України, а також центральної та східної Європи є АТ "Укргазвидобування". Компанія видобуває 70% від обсягів природного газу України.
Разом з газовидобувною компанією може працювати оператор установки LNG – це підприємство, яке працює зі зрідженим природним газом (LNG). Газ перетворюють на рідину для зручнішого транспортування на великі відстані (морським шляхом), а потім знову переводять у газоподібний стан.
Багато країн розглядають LNG як ключову технологію для імпорту газу: США, Франція, Бельгія, Іспанія, Японія.
В Україні газ транспортується магістральними та локальними газопроводами, якими управляє оператор ГРМ.
Оператор ГТС – це "транзитна компанія", що транспортує газ від видобувних підприємств до регіональних мереж.
Відповідно до європейських правил, оператор ГТС має працювати окремо від видобувників та продавців газу. В Україні це правило виконується: з 2020 року була виділена окрема компанія ТОВ "Оператор ГТС України".
Оптові компанії-покупці (трейдери) зазвичай купують газ в оптових продавців та відправляють на зберігання до сховищ, щоб взимку продати його кінцевому споживачу. Оскільки оптові продавці оперують величезними обсягами газу, то з дрібними кінцевими споживачами вони не взаємодіють. За зберігання газу в підземних сховищах відповідає оператор газосховища. В Україні цю функцію виконує компанія АТ "Укртрансгаз".
Кінцевий споживач – це кожен, хто використовує газ для своїх потреб: обігрів будинку, підігрівання води, приготування їжі або виробничі процеси. Важливо, що в кожному випадку споживач купує газ саме для власних потреб, а не для перепродажу іншим.
Обсяги, потрібні кожному споживачу, можуть бути дуже різними. Той, хто використовує газ для приготування їжі, може вкластися у 10 кубометрів на місяць. Великі підприємства, які також є споживачами, можуть "спалювати" тисячі кубометрів газу.
Отже, серед усіх споживачів окремо виділяють побутових споживачів – тобто, населення, яке використовує газ у своїх оселях. Побутові споживачі – це більшість із нас.
Взаємодію всіх учасників ринку контролює та врегульовує енергетичний регулятор – Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Комісія є державним органом, що встановлює правила, стежить за цінами та перевіряє, щоб усі працювали чесно і прозоро.
Які послуги потрібні безпосередньо споживачу?
Отже, як ми з’ясували, учасників ринку чимало. Але кінцевий споживач не взаємодіє з ними усіма. Населення (побутові споживачі) зазвичай мають справу з двома учасниками ринку, серед яких: постачальник газу та оператор газорозподільної мережі.
Постачальник газу – це компанія, яка спеціалізується на ринкових операціях, зокрема з дрібними побутовими споживачами. Одним з найбільших постачальників газу для населення є ГК "Нафтогаз України", що забезпечує паливом понад 12,5 млн українських домогосподарств.
Окрім цього, на ринку функціонує ще 9 компаній з різними тарифами та умовами постачання.
Інший важливий для побутового споживача суб’єкт ринку газу – оператор ГРМ, яким є, зокрема, ТОВ "Газорозподільні мережі України". Завдання цієї компанії – розподіл/доставлення великих об’ємів газу від газотранспортної системи (якою управляє уже згаданий оператор ГТС) до газорозподільних мереж і далі між домогосподарствами. Для цього оператор здійснює роботи з відбору газу із труб високого тиску (компетенція компанії "Оператор ГТС України") та подачі палива до газопроводів низького тиску. Саме такі труби під’єднані до житлових будинків, невеликих підприємств, шкіл та лікарень тощо.
Оператор ГРМ не лише розподіляє газ, але й обслуговує труби, якими здійснюється доставлення палива безпосередньо до помешкання споживача. В його обов’язки входить: проводити облік спожитого газу, забезпечувати цілодобову роботу аварійної служби, зв’язку та інших сервісів, якими користуються споживачі природного газу, вчасно і якнайшвидше ремонтувати газорозподільні системи, модернізувати газову інфраструктуру, проводити технічні огляди, інші технічні заходи та ремонти.
До слова, саме місцеві оператори ГРМ брали та продовжують брати участь у забезпеченні газопостачанням деокупованих й прифронтових територій. Часто з ризиком для життя персонал компаній докладає всіх можливих зусиль, щоб українці були з газом.
Оскільки до квартири чи будинку не може бути під’єднано кілька газових труб, компанії-оператори ГРМ є так званими природними монополіями. Це означає, що споживач не може змінити оператора ГРМ – хіба що він переїде до помешкання, що перебуватиме в зоні відповідальності іншої компанії.
Важливо зрозуміти, що постачальник газу й оператор ГРМ – це дві різні компанії, функціонал яких абсолютно не перетинається і не дублюється. Спільним для цих суб’єктів є лише те, що без їх діяльності побутовий споживач не матиме доступу до газопостачання. Починаючи з 2020 року, населення отримує від цих компаній дві окремі платіжки, одна з яких – за газ як за товар, а друга – за обслуговування газової інфраструктури.
Постачальник – не просто зайвий посередник?
Постачальник газу є важливим учасником ринку, який закуповує газ в оптових трейдерів, акумулює кошти для розрахунків, а головне – бере на себе ризик неплатежів населення та "балансує" між необхідністю здійснювати передплату за газ та фактичною післяплатою побутових споживачів.
На плечі постачальника лягають усі цінові перепади "великого" ринку. Завдяки цьому населення та інші категорії споживачів мають стабільні умови постачання протягом тривалих проміжків часу: місяця, кварталу або року.
Наприклад, підписавши контракт на рік, підприємство може отримувати газ за стабільною незмінною ціною як влітку, так і зимою.
Постачальник дбає не лише про послугу, але й про комфорт споживачів, забезпечуючи надійний сервіс постачання. Тож компанії облаштовують контакт-центри, надають онлайн-послуги, розробляють мобільні застосунки, допомагають споживачам розв’язувати проблеми, пов’язані із газопостачанням.
Не можемо також не згадати про постачальника "останньої надії" (ПОН) – важливого учасника ринку, який виконує функцію страховки для споживачів. ПОН починає працювати тоді, коли чинний постачальник не зміг виконувати свої зобов’язання із постачання газу, раптово втратив ліцензію тощо.
Зазвичай постачальника "останньої надії" обирає уряд на конкурсних засадах, адже компанія-претендент має відповідати низці критеріїв, щоб мати змогу прийняти будь-яку кількість споживачів одномоментно. Роль і важливість ПОН змогли оцінити українці в розпал повномасштабної війни – в травні 2022 року, коли
постачальник "останньої надії" зміг забезпечити газом майже всі домогосподарства України.
Активна роль споживача на ринку газу, або споживач як ключовий гравець газового ринку
Як ми уже згадали, ключовим учасником ринку газу є кінцевий споживач. Адже усі перераховані учасники ринку газу працюють саме для того, щоб кінцевий споживач вчасно та якісно отримував блакитне паливо для використання на власні потреби.
Важливо усвідомлювати, що роль споживача на ринку не є пасивною. Саме від споживача залежить кількість використовуваного ресурсу та ефективність споживання блакитного палива. Є кілька корисних порад, які допоможуть знизити споживання газу в домогосподарстві, а отже – і платіжки за газ.
Передавайте вчасно показання лічильників та оплачуйте рахунки у відведені терміни. Споживачі часто нехтують цим, відкладаючи оплату на потім, але вчасні розрахунки й передача показань допоможуть уникнути помилок у нарахуваннях та появи неіснуючих боргів у платіжках.
Передавайте показання лічильників у період з 28 по 5 число. Зробити це можна через сервіси ГК "Нафтогаз України" або свого оператора ГРМ. Оплатити послугу необхідно до 25 числа включно.
Не забувайте проводити вчасний технічний огляд та ремонт газового обладнання. Частково несправні прилади можуть продовжувати працювати роками, але водночас використовувати газ неефективно, що призводитиме до перевитрат. Періодичний техогляд, ремонт і заміна обладнання допоможуть уникнути цього. Але йдеться насамперед про безпеку експлуатації таких приладів.
Також перевірте наявність підстав для оформлення субсидії. Пільги на оплату комунальних послуг надаються тим громадянам, чиї платіжки перевищують 15% сумарного доходу родини. Держава постійно спрощує порядок оформлення допомоги, наразі це можна зробити навіть онлайн через портал Дія.
Якщо ви плануєте ремонт оселі, додайте в план також заходи з підвищення енергоефективності житла. Це не лише збільшить комфорт мешканців взимку, але й призведе до зниження використання будь-яких джерел енергії, а отже, і до відчутної економії в платіжках.