Сховища на всі випадки життя
Зовні укриття від "Метінвесту" – це велика металева діжка, але всередині – все, що потрібно військовому. Вентиляція, спальні ліжка, робочий стіл, опалення, туалет, стоки для води, аварійні виходи, місця під особисті речі тощо. Такі металеві "криївки" можна кастомізувати під будь-які завдання.
Вони є у форматі штабних бліндажів з місцями під комп’ютери, кухонь або просто житлових приміщень з кількома місцями для сну. Одна з нових модифікацій – мобільний підземний шпиталь, начинений усім необхідним медичним обладнанням. Він може пропускати через себе 100 поранених на добу, а лікарі мають змогу надавати термінову допомогу безпосередньо біля лінії зіткнення.
Довжина базової моделі конструкції – 6 метрів, а ширина – понад 2 метри. Така "діжка" може вмістити до шістьох людей на спальні місця, і до 30 бійців можуть там одночасно сховатись від обстрілів.
Товщина сталі – 2-4 міліметри. Її закопують на глибину в кілька метрів, і вона витримує влучання найпоширенішого російського 152-мм снаряду.
"Ми підняли багато історичних креслень. Дивились, які конструкції від яких загроз можуть захищати. Об’єднали найкращі з них, оптимізували з огляду на сучасні потреби та запити війська й у підсумку отримали легку й достатньо захищену споруду, яку можна виробляти масово", – сказав керівник на одному з виробничих майданчиків.
Наситити фронт такими укриттями – непроста задача. "Діжка" важить понад дві тонни. Це означає, що для сотні "криївок", яких вистачить закрити невелику ділянку фронту, треба десь знайти понад 200 тонн якісної листової сталі.
Далі метал потрібно доставити на виробничу ділянку й обробити, надавши спеціальну хвилясту форму, а згодом надати їй округлий радіус – все це зробить конструкцію жорсткішою. За допомогою кранів окремі деталі збирають в єдину конструкцію, а потім покривають маскувальною фарбою для безпечного транспортування.
У роботу запущено одразу кілька різних майданчиків, які, знаходячись в секретних місцях, виконують свою частину роботи або дублюють одне одного для більшої масовості виробництва.
У всьому процесі залучені вальцювальники, котельники, кранові машиністи, газорізчики, збірники металоконструкцій, маляри та купа інших спеціалістів. На виробництво кожного укриття йде до 165 людино-годин роботи.
Встановити такі металеві капсули на позицію теж нетривіальне завдання. Конструкція повинна передбачати можливість транспортування і встановлення у найкоротший термін. Щоб інтегрувати їх у систему фортифікацій на південному напрямку, "Метінвест" пустив в дію десятки власних екскаваторів і залучив сотню людей, які працюють безпосередньо в зоні бойових дій.