Світлана Харченко разом із чоловіком уже понад 20 років займається пошиттям одягу та різноманітних головних уборів. Її виробництво розташоване у невеликому селищі Валки, що на Харківщині.
Цього року підприємиця отримала грант від держави в рамках програми Власна Справа, яка впроваджується Міністерством економіки України, завдяки чому вдалося придбати сучасне обладнання для виготовлення кашкетів-бейсболок.
Економічна правда в межах спецпроєкту розповідає історії підприємців, які відкрили новий або розширили свій бізнес завдяки державній підтримці. Проєкт реалізується за підтримки Програми USAID "Конкурентоспроможна економіка України".
Світлана Харченко разом із чоловіком Олександром почала займатися швейною справою у 2001 році. У неї на виробництві шиють практично всі види одягу, але підприємство спеціалізується на виготовленні чоловічих головних уборів. В асортименті — широкий перелік виробів з різних матеріалів і для різних сезонів — від кашкетів до шапок-вушанок.
Вона каже, що швейний бізнес вирішила розпочати доволі спонтанно. Часто такі майстерні зароджуються як продовження хобі чи професії їх засновників. Але підприємиця зізнається, що не мала досвіду у швейній справі і навіть не вміє шити. Усе від початку задумувалося як бізнес із найманими працівниками.
Зараз на її спільному з чоловіком виробництві працює близько 15 людей. Обсяги пошиття з того часу суттєво збільшилися, але все залежить від попиту і сезону.
Для Світлани Харченко пошиття одягу — це сімейний бізнес, до якого, крім чоловіка, залучені також їхні дорослі діти.
З 2015 до 2017 року чоловік підприємиці був добровольцем у зоні АТО, де отримав важке поранення, після чого тривалий період відновлювався і лише нещодавно почав повноцінно ходити та навіть водити автомобіль.
На виробництві Світлана відповідає безпосередньо за роботу швейного цеху, а її чоловік — за логістику, постачання матеріалів, відвантаження пошитого одягу. Також він навчився обслуговувати швейне обладнання в цеху.
Одяг та головні убори засновники швейного виробництва продають переважно оптовими партіями українським споживачам.
Весною цього року підприємиця вирішила взяти участь у державній грантовій програмі Власна Справа, яка впроваджується Міністерством економіки України. У рамках цієї програми українські підприємці мають можливість отримати до 250 тисяч гривень на придбання обладнання, закупівлю сировини чи оренду приміщення.
Інформацію про грантову програму Світлані Харченко надіслала донька.
Після захисту бізнес-плану та позитивного рішення від центру зайнятості Світлана Харченко отримала кошти на закупівлю обладнання. Вся процедура зайняла приблизно місяць.
Таке вузькоспеціалізоване обладнання вирішили придбати, тому що бейсболки — найпопулярніший виріб в асортименті швейного цеху.
Крім цього, на власні заощаджені кошти придбали ще деяке швейне обладнання. Таким чином вдалося модернізувати значну частину виробництва.
У швейний цех додатково взяли ще двох людей. Світлана Харченко додає, що після встановлення нової лінії процес виготовлення бейсболок значно пришвидшився і тепер займає хвилини.
Раніше більшість операцій доводилося виконувати вручну. Крім збільшення швидкості зросла і якість готових виробів.
За умовами грантової програми, якщо отримана підприємцем сума впродовж трьох років покривається сплаченими податками, то повертати державі кошти не потрібно. Підприємиця каже, що все окупиться значно швидше.
Світлана Харченко додає, що, як і будь-який підприємець, намагається постійно модернізувати виробництво, покращувати якість готових виробів та збільшувати обсяги. Війна вплинула не лише на попит, а й на спроможності українського бізнесу інвестувати у виробництво, адже доходи зменшилися. І держава вчасно підставила плече, створюючи можливості для розвитку навіть у такий складний час.
У наступному році Міністерство економки планує видати щонайменше 15 тисяч грантів для малих та середніх підприємств. На ці потреби у бюджеті передбачено щонайменше 5 млрд грн.
"Пріоритет Уряду – зростання та розвиток українського бізнесу, адже це те, що допомагає нам наповнювати бюджети всіх рівнів і в першу чергу – підтримувати обороноздатність. Адже потреби війська ми не можемо фінансувати коштами партнерів, а лише тими, які заробляємо самостійно. Тому я вдячна українському бізнесу, який працює легально, сплачує податки і збори й таким чином підтримує нашу економіку та військо. Ми ж зі своєї сторони підтримуємо бізнес через урядові програми підтримки. Тож закликаю всіх охочих подаватися", – каже Перша віцепрем’єр-міністерка - Міністерка економіки, Юлія Свириденко.