Дуже часто, аби почати власний бізнес, не вистачає коштів, сміливості, ідей чи чогось іншого. Історія харків’янки Олени Фінкевич доводить, що навіть з невеликим бюджетом, але бажанням працювати на себе, можна створити успішний бізнес.
Після початку війни стоматологиня із 13-річним досвідом лікарської практики вимушено виїхала з Харкова до Литви. За кордоном їй пропонували роботу за фахом і хорошою кар’єрною перспективою. Але жінка вирішила повернутися до України та розпочати у рідному місті власний бізнес.
Завдяки державній грантовій підтримці Власна Справа, яка впроваджується Міністерством економіки України, жінка відкрила стоматологічний кабінет і забезпечила роботою ще трьох людей.
Економічна правда в межах спецпроєкту розповідає історії підприємців, які відкрили новий або розширили свій бізнес завдяки державній підтримці. Проєкт реалізується за підтримки Програми USAID "Конкурентоспроможна економіка України".
У Харкові вона працювала стоматологом у клініці та мала 13 років лікарського стажу. Після початку війни у 2022 році жінка змушена була виїхати до Литви. Через деякий час перебування за кордоном почали з’являтися думки про те, щоб повернутися в Україну та почати працювати на себе.
Друзі радили їй почати власну практику, але страх брав гору, бо у власному бізнесі багато невідомого, має бути стартовий капітал незрозуміло у яких обсягах.
Якось, гортаючи стрічку в інстаграмі, вона побачила на сторінці подруги анонс грантової програми Власна Справа, тож вирішила подати заявку на участь. Підприємиця зізнається, що написати грантову заявку та описати бізнес-ідею було нескладно. Вона зробила це впродовж одного вечора.
Але навіть коли вона дізналася, що виграла грант, до останнього вагалася, чи варто починати. "Був страх, раптом я не впораюся чи щось піде не так, в країні все ж таки війна, страх залишитися без пацієнтів", – зізнається підприємиця.
У цей час вона вже повернулася в Україну і деякий час жила в Києві. До Харкова ще боялася повертатися через питання безпеки. У Києві, аби не сидіти без роботи, влаштувалася стоматологом. І це рішення остаточно вплинуло на рішення відкрити власний бізнес.
За грантові кошти підприємиця придбала мінімальний набір необхідного обладнання, аби розпочати прийом пацієнтів у власному кабінеті.
Загалом у заснування власної справи Олена Фінкевич інвестувала близько 400 тисяч гривень, із яких 250 тисяч – кошти в рамках державної грантової програми Власна Справа.
За умовами гранту на роботу потрібно було взяти двох людей. Тоді отримані від держави кошти покриються за рахунок сплачених податків упродовж трьох років і їх не потрібно буде повертати.
Вона додає, що через те, що багато фахівців виїхали, на початку були складнощі із пошуком асистентки.
У результаті на роботу асистенткою вирішили запросити студентку з місцевого медуніверситету, яка поєднує роботу з навчанням.
Основна частина пацієнтів приходить до стоматологічного кабінету Олени Фінкевич за рекомендаціями друзів та знайомих. Також на прийом приходять люди, які лікувалися у неї ще в той період, коли вона працювала в інших клініках.
Вона зізнається, що ще рік тому було важче знайти пацієнтів, бо в Харкові було менше людей. Але з часом мешканці міста почали повертатися. Перший великий потік повернення був у березні цього року, другий – влітку.
Вона додає, що частина пацієнтів – це ті, чиї лікарі виїхали і вирішили залишитися за кордоном. Відтак для фахівців, які залишилися в Україні, з’явилося вікно можливостей.
Вона зазначає, що заснувати свій бізнес та взяти грант Власна Справа від Міністерства економіки України було одним із найбільш вдалих рішень у її житті.
У наступному році Міністерство економки планує видати щонайменше 15 тисяч грантів для малих та середніх підприємств. На ці потреби у бюджеті передбачено щонайменше 5 млрд грн.
"Пріоритет Уряду – зростання та розвиток українського бізнесу, адже це те, що допомагає нам наповнювати бюджети всіх рівнів і в першу чергу – підтримувати обороноздатність. Адже потреби війська ми не можемо фінансувати коштами партнерів, а лише тими, які заробляємо самостійно. Тому я вдячна українському бізнесу, який працює легально, сплачує податки і збори й таким чином підтримує нашу економіку та військо. Ми ж зі своєї сторони підтримуємо бізнес через урядові програми підтримки. Тож закликаю всіх охочих подаватися", – каже Перша віцепрем’єр-міністерка - Міністерка економіки, Юлія Свириденко.