Как Европа наладила "серый импорт" для России через ее соседей
Аналіз торговельних даних ООН показує, що за останній рік Німеччина, Польща та інші європейські країни у кілька разів збільшили експорт, зокрема електроніки й підсанкційних товарів, у Вірменію, Туреччину та Киргизстан.
А звідти – до Російської Федерації.
Після початку великої війни багато розвинених країн припинили торгівлю з Москвою, залишивши росіян без доступу до продуктів Apple або німецьких автомобілів Volkswagen. У деяких випадках західні компанії добровільно припинили постачання своїх товарів.
А там, де західний бізнес не хотів добровільно залишати РФ, уряди розвинених країн запроваджували санкції, які блокували постачання критично важливих для Кремля імпортних товарів. Наприклад, деталей для літаків чи напівпровідникових компонентів для електроніки.
Усі розраховували, що це підірве здатність Москви вести війну. Можливо, так би і сталося, якби путінському режиму не допомагали "дружні держави".
Хоча після вторгнення в Україну російська влада перестала публікувати статистичні дані про свою зовнішню торгівлю, аналітики та економісти все ще можуть робити висновки про торговельні операції держави-терориста за узагальненими відкритими даними інших країн.
Аналіз цих торговельних зв’язків, проведений ЕП, показує, що Кремль налагодив паралельні канали для імпорту підсанкційних товарів, які з торішніх струмочків перетворилися на повноцінні ріки.
Так, у листопаді-грудні 2022 року обсяги зовнішньої торгівлі Росії сягнули 75-80% від довоєнного рівня. Як і завдяки кому це стало можливим?
Як за рік змінилася торгівля сусідів Росії
У той час як Німеччина та Італія за 2022 рік офіційно скоротили експорт своїх товарів до Російської Федерації більш ніж удвічі, інші держави, Вірменія, Киргизстан і Туреччина, заповнили цю прогалину.
Вірменія збільшила поставки товарів до РФ учетверо – з 85 млн дол до 325 млн дол, Киргизстан – удесятеро – з 30 млн дол до 325 млн дол, Туреччина – майже втричі – з 500 млн дол до 1,3 млрд дол.
Компанію їм складають деякі інші "нейтральні" країни, які не підтримали західні санкції і які поки що не оприлюднили статистику торгівлі.
За даними агентства Bloomberg, серед них – Об'єднані Арабські Емірати та Казахстан, який збільшив експорт у Росію на чверть.
Важливим партнером Росії залишається і Китай, поставки з якого хоч і не зросли так сильно, як з інших країн, але загалом набагато вагоміші.
Так, експорт з Піднебесної в РФ у листопаді 2022 року становив 8,8 млрд дол проти 8,1 млрд дол за аналогічний місяць 2021 року.
Як за рік війни змінився експорт країн-сусідів до Росії
Джерело: відкриті дані UN Comtrade, Bruegel (для Китаю), експорт для обраних країн з листопада 2021 року по листопад-грудень 2022 року
У сплеску експорту певних країн ключову роль відіграє електроніка. Наприклад, Вірменія, економіка якої переважно представлена сільським господарством, збільшила її постачання з 1 млн дол у 2021 році до 100 млн дол у 2022-му.
Тобто майже третина експорту з цієї країни в РФ припала на електроніку. І мова не лише про "мирні" пральні машини, з яких росіяни виймають мікрочипи, аби використати їх у військовій техніці.
Європейські країни, що вводять санкції проти Росії, продовжують експорт через посередників, які обходять обмеження.
Зокрема, Німеччина зменшила свій прямий експорт електроніки в Росію, але збільшила його щомісячний експорт до Вірменії з 0,5 млн дол до 4-6 млн дол.
Як зростав експорт електроніки у Вірменію у 2022 році
Джерело відкриті дані U.N. Comtrade, експорт у Вірменію групи товарів "Електричні машини та обладнання та їх частини; апарати для запису та відтворення звуку; апарати для запису та відтворення телевізійного зображення та звуку, частини та приладдя до таких виробів" (за міжнародною класифікацією HS-2 код 85)
Очевидно, що такі дії загрожують загальній єдності та ефективності санкційного режиму проти держави-спонсора тероризму.
Причини
У Євросоюзі правозастосування санкційної політики є розрізненою роботою, яка покладена на кожну країну блоку.
Роль спільного для ЄС органу – Європейської комісії – полягає лише в наданні рекомендацій і стеженні за їх виконанням, а за виявлення порушень і накладення штрафів відповідає національна влада.
"Один з чиновників Євросоюзу пояснив, що все зводиться до політичної волі. Національні чиновники можуть опинитися під тиском, коли справа доходить до вжиття жорстких заходів проти своїх компаній", – пише Bloomberg.
"Всерйоз ще нічого не починали". Чи вичерпали себе санкції проти Росії?
У питанні контролю за дотриманням санкцій поки що більше надії на Сполучені Штати, які намагаються частково зупинити потік паралельного імпорту, використовуючи "батіг" – так звані вторинні санкції.
Крім того, американці впливають на інші країни, які допомагають Кремлю обходити запроваджені проти нього обмеження. Показовою в цьому плані є раптова зупинка Туреччиною транзиту санкційних вантажів до Росії.
За даними російських ЗМІ, це сталося одразу після того, як Туреччину відвідав держсекретар США Ентоні Блінкен.
Такий крок став несподіванкою для російського ринку, учасники якого почали шукати альтернативні маршрути. За їхніми словами, застрягли саме санкційні товари, які йдуть до Росії через так званий паралельний імпорт.
Команда проєкту Weekly Charts