Тигипко продал "Кузню на Рыбальском" Мазепе. Какие планы у инвестбанкира на 40 гектаров возле Днепра?

Тигипко продал "Кузню на Рыбальском" Мазепе. Какие планы у инвестбанкира на 40 гектаров возле Днепра?

Почему владелец группы ТАС решил продать актив в разгар войны и какие планы у инвестбанкира Игоря Мазепы на перспективный участок? (укр)
Четверг, 19 октября 2023, 09:15 -
колаж Андрія Калістратенка

Восени 2018 року фонд, який управляв активами тодішнього президента України Петра Порошенка, продав завод "Кузня на Рибальському" у Києві кіпрській компанії Ewins Limited Сергія Тігіпка.

Бізнесмен мав великі плани на земельну ділянку, розташовану в прицентральному районі Києва. На території "Кузні" мали з'явитися житловий комплекс з 36-ти будинків, офіси та торговий центр.

Утім, через чотири роки після угоди Тігіпко позбувся активу. Новим власником заводу стала інвестиційна компанія Concorde Capital Ігоря Мазепи. Про це Тігіпко напередодні повідомив у коментарі ЕП.

Чому власник групи ТАС вирішив продати 40 га землі на березі Дніпра в розпал війни? Що робитиме з нерухомістю Мазепа? Хто доводить до банкрутства завод і стає на заваді бізнесмену?

Реклама:

Concorde Capital Ігоря Мазепи займається інвестиційними та брокерськими послугами, а також реструктуризацією боргів. Компанія володіє 21,5% в медичній мережі "Добробут", стартапом з продажу сільгоспземель KupiPay, заводом "Хайдельбергцемент Україна", компанією "Центр "Сонячне ремесло" з видобутку бурштину, часткою в платформі MakeUp, має ліцензію на видобуток газу на Львівщині. У сфері нерухомості Мазепа є власником заміського комплексу Shelest та девелопером котеджного містечка Goodlife park.

Від легендарного заводу до земельної ділянки

"Кузня на Рибальському" – одне з найстаріших підприємств Києва. Воно було засноване у 1862 році як механічний завод із сталеливарним виробництвом. У 1928 році підприємство перепрофілювали на суднобудівне.

У 1995 році 73,9% акцій суднозаводу приватизував недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд "Прайм ессетс капітал" Петра Порошенка, ще 20,1% – закритий недиверсифікований корпоративний інвестфонд "Вік" Ігоря Кононенка.

В останні роки "Кузня" виконувала лише окремі замовлення для оборонної галузі та приватних замовників. Багато приміщень на понад 40 га здавалися в оренду або не використовувалися.

 
Чимало приміщень на території заводу не використовувалися
джерело: ukrmilitary.com

У 2018 році, за пів року до президентських виборів, Порошенко і Кононенко продали завод групі ТАС ексвіцепрем'єра і кандидата в президенти Сергія Тігіпка. Із звітності їхніх інвестфондів стала відома сума угоди: 300 млн дол.

"Кузня на Рибальському" не може не відігравати помітної ролі в зміцненні обороноздатності країни. Хочу повною мірою уникнути конфлікту інтересів, тому хай у неї буде інший власник", – пояснював Порошенко.

Тігіпка цікавив не промисловий потенціал підприємства. Найкоштовніші активи "Кузні" – земельні ділянки на Рибальському півострові та вулиці Жилянській у Києві.

В інтерв'ю журналу "Новое время" власник бізнес-групи ТАС повідомив про плани побудувати на Рибальському житловий масив і великий торговельно-офісний центр. Девелопером проєкту виступала компанія City One Development Валерія Кодецького.

Кодецький – колишній топменеджер забудовника UDP, бенефіціарними власниками якого були Василь Хмельницький та Андрій Іванов. За участю останніх Кодецький збудував ЖК "Новопечерські липки" та "Бульвар фонтанів".

Проєкт на Рибальському півострові отримав назву Lipki Island City Resort – 36 будинків висотою до 30 поверхів, понад 6 тис квартир. Очікувана кількість мешканців – 15,4 тис осіб.

Кодецький оцінив загальну суму необхідних інвестицій для реалізації проєкту 600 млн дол. City One Development "звозила" проєкт будівництва Lipki Island на виставку в Канни і, за словами Кодецького, отримала "високу зацікавленість міжнародних інвесторів". Передбачалося, що забудувати "Кузню" зможуть за десять років.

Скільки коштує земля

Будувати ЖК Lipki Island так і не почали. Тимчасом на сусідніх з "Кузнею" ділянках столичні девелопери здійснювали реновацію, тобто перетворення занедбаних промислових зон на нові простори, придатні для життя та роботи.

Поруч з ділянкою Тігіпка Saga Development Андрія Вавриша будувала ЖК "Рибальський", група "Ковальська" сім’ї Пилипенків звела ЖК Dock32, група Quadrum Global росіянина Міхаіла Ходорковського не закінчила будівництво ЖК Bereg Residence, на землі бізнесмена Павла Фукса компанія bUd development закинула добудову комплексу Oasis.

Компанія M4U, яка розробляє смарт-рішення для девелоперів, оцінює інвестиційний потенціал території заводу "Кузня на Рибальському" щонайменше 900-950 млн дол. Саме таку суму виручить забудовник у разі продажу всіх квартир. Згідно з розробленою M4U системою, вартість квадратного метра в ЖК Lipki Island становитиме 1750-2500 дол.

Видання "Наші гроші", посилаючись на Детальний план території Рибальського півострова, у 2018 році порахувало, що забудова території заводу може принести 100-500 млн дол прибутку.

 
Площа території заводу "Кузня на Рибальському", площа 44,47 га

Що Мазепа робитиме із заводом

Наприкінці 2022 року Agimant Limited Тігіпка продала "Кузню" разом з усім майном і нерухомістю інвестиційній компанії Concorde Capital Ігоря МазепиУ розмові з журналістом ЕП Тігіпко не пояснив причини продажу активу. Мазепа в письмовому коментарі повідомив, що ініціатива щодо угоди була обопільною.

"Вони були готові продати, а ми були готові купити. Ми побачили привабливість девелопменту ділянок проєкту і були впевнені в зацікавленості інвесторів. Наш оптимізм у цьому проєкті базується на беззастережній вірі в перемогу України", – заявив Мазепа.

Інвестбанкір не став розголошувати суму, яку виклав за "Кузню", посилаючись на конфіденційність комерційної складової угоди. "Можу тільки зауважити, що активи, які увійшли в периметр угоди, були суттєво обтяжені боргами Ewins та належних їй компаній", – додав Мазепа.

Проте за матеріалами із судового реєстру ЕП дізналася, що Тігіпко встиг до цього сплатити фондам Порошенка і Кононенка авансові платежі в розмірі 7,9 млн дол та 2,1 млн дол відповідно. Тому є ймовірність, що Мазепа не розраховувався з Тігіпком або сплатив невелику суму і перебрав на себе зобов'язання перед Порошенком та Кононенком.

Одразу після придбання "Кузні на Рибальському" майже рік тому Concorde Capital розраховував залучити стратегічного інвестора і перепродати акції товариства. "Наш початковий план полягав у залученні інвестора для перепродажу проєкту. Зараз ситуація змінилася, тому не виключаємо участь у спільному інвестуванні", – каже Мазепа.

На заваді амбітним планам стоять судові процеси щодо банкрутства "Кузні на Рибальському". Мазепа переконує, що завод намагаються визнати банкрутом безпідставно. "Різні кредитори підприємства, у тому числі владні структури, свідомо намагаються визнати підприємство банкрутом. Через це ми не можемо наразі залучити інвестора", – каже він.

 
Ігор Мазепа впевнений, що судові суперечки завершаться успішно для Concorde і вони зможуть приступити до будівництва на території заводу
фото еп

У 2017 році "Кузня" взяла 334 млн грн кредиту в Укрексімбанку під державні гарантії, а у 2020 році не змогла здійснити черговий платіж за позикою. Мінфін стягнув борг підприємства перед держбюджетом, коли завод отримав платіж від Міноборони за замовлення.

Пізніше міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що влітку 2021 року ПрАТ "Завод "Кузня на Рибальському" все ж мало прострочену заборгованість за наданими під держгарантії позиками – 0,5 млн дол.

Крім того, за матеріалами судових справ, "Кузня" також має борг перед Порошенком і Кононенком. Тігіпко домовився з колишніми власниками повністю розрахуватися за підприємство до листопада 2025 року і вніс авансові платежі. Однак колишні власники внесли в контракт з ТАС можливість достроково вимагати сплату основної суми.

У листопаді-грудні 2022 року фонди Порошенка і Кононенка такою вимогою скористалися і попросили компанію Тігіпка переказати їм 227,9 млн дол та 62 млн дол відповідно. Ані новий власник, ані його поручитель виконати таку вимогу не змогли. Господарський суд Києва відкрив справу про банкрутство "Кузні".

За даними системи Youcontrol, "Кузня" також має поточні борги перед "ДТЕК київські електромережі", Укрспецекспортом, Державною податковою службою, компанією "Нептун-електро ЛС", а також зарплатні борги.

Мазепа вважає, що судові суперечки завершаться для Concorde Capital успішно і вони зможуть почати будівництво. Нині компанія опрацьовує концепції нового девелоперського проєкту із західними архітектурними агенціями.

У пресслужбі компанії City One Development Кодецького повідомили, що роботи щодо проєкту Lipki Island City Resort припинені "з різних причин". "Акціонери "Кузні на Рибальському" повинні визначитися стосовно подальшої стратегії та долі проєкту, а також вирішити питання щодо внутрішньогосподарських активів", – ідеться у відповіді.

Реклама: