Дрогобыч-Кременчуг может обеспечить Украину нефтепродуктами
Потужностей українських запасів нафти вистачає для забезпечення українського внутрішнього ринку нафтопродуктами. Однак є дві проблеми: нафтопереробна галузь знищена, а нафтовидобуток скорочується.
В минулому році було перероблено близько 4 млн тон нафти, тоді як українці споживають понад 11,5 млн тон нафтопродуктів. До слова, переробка 1 млн тон нафти приносить в державний бюджет понад 500 млн гривень.
В березні цього року минає два роки з моменту підписання Меморандуму про партнерство між Кабінетом Міністрів України та вітчизняними виробниками нафтопродуктів.
Зокрема, Кабінет Міністрів взяв на себе зобов’язання забезпечити проведення спеціального розслідування щодо імпорту нафтопродуктів в Україну, створити сприятливі умови проведення реконструкції (модернізації) виробництва з метою збільшення глибини переробки нафти та виробництва нафтопродуктів, забезпечити належний контроль за якістю нафтопродуктів на внутрішньому ринку. А компанії, серед іншого, гарантували здійснення необхідної модернізації виробництва з метою переходу на випуск світлих нафтопродуктів у відповідності до ДСТУ 4839:2007 та ДСТУ 4840:2007:
- Кременчуцький, Лисичанський та Одеський НПЗ – до 01 липня 2011;
- Дрогобицький, Надвірнянський і Шебелинський ГПЗ – відповідно до програм модернізації, але не пізніше 31 грудня 2012.
Що ж ми бачимо у 2013 році?
Найбільший український НПЗ – Кременчуцький у процесі банкрутства, Дрогобицький – ріжуть на металобрухт, Лисичанський, Херсонський та Одеський також не працюють.
Кременчуцький НПЗ. Фото tsn.ua |
При цьому, контрольний пакет трьох з шести НПЗ контролюють фірми з Віргінських островів. Група "Приват" також володіє понад 40% акцій державної компанії "Укрнафта".
У кожному з "приватівських" НПЗ є також державна частка: у Кременчуцькому "Нафтогаз" володіє 43%, Дрогобицькому ФДМУ – 25%+1 акція, у Надвірнянському – 26%. Ці три НПЗ мають номінальну потужність переробки нафти на рівні 18 млн тон в рік.
Слід зазначити, що свого часу пакети акцій кучмівською владою були безгосподарно за копійки продані росіянам. А нині, Дрогобицький НПЗ доведений до банкрутства і змінив місце прописки з Дрогобича на Дніпропетровськ.
Як відновити нафтопереробку
Дрогобицький і Надвірнянський НПЗ більш як сто років працював на вітчизняній нафті, видобутій з надр Галичини. Сьогодні, через відсутність будь-яких заходів з модернізації, ці підприємства безнадійно відстали і потребують капіталовкладень: Дрогобицький – близько 1 млрд доларів, доларів,Надвірнянський – біля 800 млн доларів.
При цьому, ще в 1998 році покупець 30% пакету акцій НПК "Галичина" мав внести інвестиції на технічну реконструкцію підприємства в обсязі 265,5 млн доларів США. Ці інвестиційні зобов’язання не виконані і до нині, через що ФДМУ судиться з теперішніми власниками НПЗ.
Державна програма модернізації та розвитку нафтопереробної промисловості та механізм відповідальності власників НПЗ за своєчасне виконання робіт з модернізації і реконструкції може ще врятувати вітчизняну нафтопереробку. Зокрема, створення спільного нафтохімічного підприємства на базі підприємств з державною часткою для переробки вітчизняної сировини може стати шансом для української економіки.
Фото bin.ua |
Для прикладу, навіть на теперішньому обладнанні в Дрогобичі і Надвірній можна налагодити виробництво низки нафтопродуктів: мастил, бітумів, парафіну, а також біопалива. Цілий спектр цих товарів нині безпідставно імпортуються.
Крім цього, уряд повинен розібратись з ситуацією навколо Кременчуцького та Дрогобицького НПЗ.
Зокрема, підприємство в Кременчуці за підсумками 2012 року переробило понад 3 млн нафти, і доведене власниками до банкрутства. У Дрогобичі в 1995 році членами трудового колективу ВАТ "НПК-Галичина" було створено товариство покупців з метою придбання пакету акцій підприємства.
В 1997 році загальними зборами товариства покупців було прийняте рішення створити ЗАТ "Господарську спілку Галичина", а її голові Петру Кметику підписати від імені членів товариства передавальне доручення щодо внесення належних їм акцій в статутний фонд ЗАТ "Господарська спілка Галичина".
"Господарська спілка Галичина" продала акції іншим юридичним структурам, а члени трудового колективу отримали акції ГС "Галичина" замість акцій НПЗ. Станом на сьогодні, ця структура ліквідована, а понад тисячу працівників ошукано. При цьому подальші власники не виконали інвестиційних зобов’язань.