Україну врятує європейська криза?

Україну врятує європейська криза?

П'ятниця, 21 жовтня 2011, 13:04 -
Наступні два роки не будуть періодом зростання для провідних економік світу. Не виключено, що вони навіть увійдуть у рецесію. Відтак, на тлі застою в розвинених державах Україна та її сусіди матимуть перевагу.

Якщо ви вирішили перечекати кризу в Польщі або Угорщині, то напевно розчаруєтесь. Як вважають економісти італійської групи Intesa Sanpaolo, абсолютно в усіх країнах Східної Європи відбудеться ослаблення зростання економіки.

Падіння не буде, але в наступні три роки регіон буде розвиватися повільно. Україна не стане винятком, але її показники трохи кращі, ніж у більш цивілізованих західних сусідів.

За розрахунками Intesa, до 2015 року ВВП Східної Європи буде збільшуватися зі швидкістю 4% на рік. При цьому для Центральної та Південної Європи показник буде трохи нижчим - 3,5%, а країн СНД - трохи вищим за середній - 4,5%.

"У 2008 році ми прогнозували, що криза триватиме кілька років. Ми думали, що ми песимісти, але зараз я впевнений, що ми були оптимістами. Це не звичайна криза. Вона глобальна, як Велика депресія, і триватиме мінімум п'ять років”, - вважає глава департаменту досліджень міжнародного офісу з економіки групи Intesa Sanpaolo Джанлука Сальсеччі.

Реклама:

Україна покаже дещо кращі темпи зростання ВВП - 4,1-4,6% на рік. Проте це майже вдвічі менше, ніж у 2003-2007 роках. Інфляція при цьому залишиться майже тією ж, що й до кризи - 8-9,5%.

Обсяг грошей в економіці - грошова маса і база - також буде рости більш високими темпами, ніж в середньому у Східній Європі, але повільніше за власні докризові показники. На думку економіста, це означає, що курс гривні до долара також повинен ослабнути.

Перспективи регіону

 

Динаміка ВВП повинна відновитися після тимчасового уповільнення

 

Обмінний курс

 

"Якщо ти хочеш інфляцію 10-20%, то повинен пристосовувати курс, інакше програєш", - вважає економіст.

Монетарна політика та прогноз відсоткових ставок

 

Уповільнення є загальним для усіх проаналізованих країн. Для порівняння: у 2003-2007 роках економіка Східної Європи розвивалася із швидкістю 6% на рік, що на 2-3% більше, ніж у 1998-2002 роках.

Україна ж показувала зростання більше 7% проти 3% до цього. Крім того, Київ демонстрував найвищі темпи кредитування - 60% проти середніх 20% у всіх навколишніх країнах.

Динаміка зростання ВВП в регіоні, десять років зростаючої динаміки

 

Потім настала криза. Ті ж фактори, які в попередні роки стимулювали зростання економіки, призвели до її обвалу.

Зокрема, для країн Східної Європи погіршилися умови припливу капіталу та міжнародної торгівлі, тому різко впали показники експорту, кредитування та промислового виробництва. Україна з 15,1% падіння ВВП виявилася рекордсменкою серед країн регіону.

Основні фактори, які призвели до кризи

 

Разом з Угорщиною, Румунією, Латвією, Сербією, Боснією, Білоруссю та Молдовою Україна потрапила у дбайливі руки МВФ і Світового банку. Польщі дивом вдалося уникнути рецесії, пожертвувавши курсом злотого.

У 2010 році почалося відновлення Східної Європи. Двигуни зростання - ті ж: приплив капіталу і міжнародна торгівля.

Причому якщо в Центральній Європі зростання ґрунтувалося на зовнішньому попиті, то в Україні - на внутрішньому. Перші "виїжджали" на продажах в сусідні країни Євросоюзу, а Україна підвищувала соціальні виплати, які різко наростили купівельну спроможність населення.

Короткострокові заходи попередження кризи

 

Перспективи зростання в регіоні

 

Тривке відновлення внутрішнього попиту

 

Сальсеччі розповів, що донедава група економістів Intesa Sanpaolo розглядала три сценарії виходу Східної Європи з кризи. Найоптимістичніший припускав, що після різкого падіння ВВП станеться швидке повернення на колишню траєкторію зростання.

Середній варіант ґрунтувався на припущенні, що економіка регіону "провалиться" і продовжить рости тими ж темпами, але з більш низького рівня. Песимістичний варіант означав, що Східна Європа стане і випускати менше, і рости повільніше.

Перспективи росту Східної Європи

 

"Третій сценарій бачиться нам як краща модель того, як зростатиме ВВП країн Східної Європи в майбутньому", - прогнозує економіст.

Історія відновлення ВВП на прикладі попередніх криз

 

Сальсеччі зазначив, що за таким же сценарієм розвивалися події після Великої депресії.

Три теоретичні сценарії потенційного зростання ВВП

 

Зараз на уповільнення економіки Східної Європи вказують мляві промислове виробництво та експорт. Кредитування економік росте дуже повільно, що свідчить про слабку віру бізнесу в швидке відновлення.

Перспективи росту Східної Європи

 

Фінансові ринки продовжують падати

 

Крім того, у всіх країнах Європи відчутно впали фондові індекси.

"Їх поведінка може бути занадто емоційною, але фондовий ринок завжди точно прогнозує майбутні події", - підкреслив Сальсеччі, маючи на увазі загальний страх стосовно неминучості глобальної рецесії.

Уповільнення відновлення економіки

 

"Я згоден: економічне зростання до кризи призвело до значних структурних змін в економіці, і відносно сильне економічне зростання повинне продовжитися. Проте ріст буде повільніший, оскільки фінансові системи країн, зокрема України, вже не зможуть так активно кредитувати економіку, як до цього. Зовнішні фактори та існуючі дисбаланси цього не дозволять", - каже аналітик "Ерсте банку" Мар’ян Заболоцький.

Проте, на його думку, економічне зростання за офіційними цифрами може бути більшим, ніж прогнозують. Доволі ймовірною є подальша детінізація економіки, яка призведе до збільшення показника ВВП. Варто визнати, що Східна Європа далеко не в найгіршому становищі.

Італійські банкіри припускають, що наступні два роки не будуть періодом зростання для провідних економік світу. Не виключено, що вони навіть увійдуть у рецесію. Відтак, на тлі застою в розвинених державах Україна та її сусіди матимуть перевагу.

"Країни з перехідною економікою виростуть на 0,5% менше, ніж прогнозує МВФ. Це наша обережна оцінка. Перспективи Португалії та Ірландії набагато гірші, ніж Східної Європи", - зазначає Сальсеччі.

Реклама: