Укргазбанку дали строк. До 30 травня
Збори акціонерів націоналізованого Укргазбанку, які відбудуться 30 травня, стануть вирішальними для Анатолія Брезвіна.
Зараз він займає пост голови правління установи, однак на його заміні наполягають МВФ і Світовий банк. Уряд і Нацбанк, схоже, зроблять цю жертву.
"Багато людей незадоволені конкретною людиною. Ще в березні було засідання експертно-аналітичної ради, на якій вирішили передати внески банку "Родовід" в Укргазбанк, найняти радників банку "Київ" і докапіталізувати сам Укргазбанк. У протокол записали, що капіталізація можлива тільки при зміні керівника. Там же позначений крайній строк - до 1 червня", - розповів джерело "ЕП" в апарату Кабміну.
Редакція звернулася із запитом до Брезвіна, але відповіді не одержала. Зате відразу кілька людей у Мінфіні та НБУ підтвердили: за його відставку виступають майже всі, хто має стосунок до Укргазбанку.
Довгий час єдиною опорою Брезвіна вважали прем'єр-міністра Миколу Азарова, з волі якого колишній податківець очолив банк. Однак останнім часом джерела припустили, що керівник Укргазбанку став більш самостійний і віддалився від прем'єра. Якщо ця інформація точна, то покровителів у Брезвіна не залишилося.
Натяк на те, що його звільнять, дає процедура збільшення капіталу. Рішення про докапіталізацію Укргазбанку на 4,3 мільярда гривень за допомогою держоблігацій уряд прийняв ще у березні, однак ОВДП на рахунки банку досі не надійшли.
Для їх перерахування залишилося лише затвердити збільшення статутного капіталу банку. Саме це питання і стоїть на порядку денному прийдешніх зборів акціонерів.
Головна претензія до Брезвіна - він не банкір, кажуть експерти. Екс-керівник ДПА - сильний адміністратор, який начебто був призначений в Укргазбанк для створення неприємностей колишнім його власникам - Василю Горбалю і Анатолію Омеляненку.
Саме їх структури отримали більше половини кредитів, виданих банком. Зараз ці позики не обслуговуються і "висять" мертвим капіталом на балансі установи.
"У Горбаля вистачає турбот з прокуратурою щодо проблемних активів", - розповіло джерело "ЕП". На його думку, в цьому сенсі Брезвін виявився ефективним.
Втім, йому не хочуть дозволити розпоряджатися грошима від додаткової емісії. Прем'єр навіть пропонував внести у статутний фонд установи ОВДП без права їх переведення в готівку у Нацбанку.
Головним опонентом Брезвіна називають МВФ і Світовий банк.
"Мироїди" - так на чиновницькому жаргоні називають представників міжнародних фінансових організацій - формують свою позицію після 20-30 зустрічей. Можете собі уявити, наскільки назріла ситуація, якщо це кадрове питання включили в текст меморандуму МВФ та уряду", - пояснив співрозмовник "ЕП" у Нацбанку.
Він не сказав, яку позицію займає НБУ. Однак натякнув, що керівництво на питання про Брезвіна відповідає так: "Читайте меморандум".
Співрозмовник з Кабміну визнав, що МВФ навряд чи піде на поступки. Річ у тім, що прем'єр-міністр Микола Азаров через візит до Китаю не зміг відвідати Вашингтон. Замість себе до МВФ він послав заступника. Реакція фонду була жорсткою.
"Планувалося, що 10-20 травня в Україну прибуде місія. Цю поїздку скасували. Фонд висунув ультиматум: спочатку виконайте все домовлене, а потім зустрінемося. Крім пенсійної реформи, це питання про зміну керівника Укргазбанку", - розповів він.
Очевидно, головою правління Укргазбанку стане Сергій Мамедов, який працював заступником голови цієї установи. Зв'язатися з ним "ЕП" не вдалося, однак точно відомо, що це не ставленик Горбаля. "У політиці його позиції слабкі, він не ходить у високі кабінети", - запевнило джерело, знайоме з ситуацією в банку.
В керівництві Укргазбанку є ще одна людина, майбутнє якої поки неясне. Це голова спостережної ради Віктор Івченко. "МВФ проти Івченка. З ним вони знайомі ще з епопеї, пов'язаної з Національним депозитарієм", - розповів представник Кабміну.
Як відомо, Івченко наприкінці 1990-х створив НДУ, і з тих пір намагався захопити контроль над ринком депозитарних послуг в Україні. Головним його опонентом виступав комерційний Міжрегіональний фондовий союз, створений на гроші США.
Втім, Івченко може зберегти свою позицію. "Все залежить від того, чи наполягатиме фонд на усуненні Брезвіна", - розповів експерт банківського ринку.