"Спрощенці" доживають останні дні?
Сергій Чигир, для ЕП П'ятниця, 04 лютого 2011, 10:34Скоріше за все, новий закон не влаштує "єдинщиків". Але оскільки вони розколоті, то навряд чи зможуть масово протестувати. Інший вихід - поринання у схеми 1990-х років, коли розрахунки робилися у готівці і податки не платилися взагалі.
Податковий кодекс фактично залишив без роботи самозайнятих українців, основними клієнтами яких були підприємства.
Юридичним особам тепер невигідно працювати з підприємцями-спрощенцями, тому вони вже зараз відмовляються підписувати з ними контракти.
Бойкот "єдинщиків"
Новий Податковий кодекс ліквідував клас привілейованих самозайнятих підприємців. Здебільшого, це професіонали, що відкрили свою справу, послуги яких більш якісні і дешевші, ніж послуги фірм. Зазвичай це консультанти, перевізники, виробники комплектуючих.
Кодекс позбавляє юридичних осіб права відносити закупки товарів та послуг фізосіб на валові витрати. Отже, підприємці матимуть більший прибуток, відповідно, платитимуть з нього більше податків.
"Мені довелося відмовитися від послуг 16 виробників, які постачали комплектуючі для меблів. Їх робота мене влаштовувала, і вартість була розумною. Зараз мені з ними працювати невигідно, адже я не можу віднести на валові витрати ні фарбу, ні матеріали", - каже президент Всеукраїнської асоціації меблевиків Дмитро Дячук.
У податківців своя логіка. Мовляв, під вивіскою "спрощенців" працюють наймані працівники, які не надають послуги юридичним особам, а допомагають їм не платити податки. Цим начебто зловживають фабрики і великі магазини.
"Один підприємець на Тернопільщині має фабрику, триповерховий дім, шикарні машини, але не лише не платить податки і соціальні внески, але й був помічений у черзі на соціальну допомогу", - відзначає заступник голова ДПА Сергій Лєкарь.
Пошук обхідних шляхів
У підприємців різний підхід до цієї новели. І хоча норма про заборону віднесення на валові витрати набуває чинності лише з 1 квітня, підприємці на це реагують вже зараз. Одні йдуть мітингувати, інші шукають нові схеми, аби не платити податки.
Єдиний легальний вихід для тих, хто працював з підприємствами, - перейти на роботу з фізособами, які податку на прибуток не платять. Тобто стати за прилавок на ринках і продавати продукцію ширвжитку. Однак товари та послуги цих підприємців зазвичай є унікальними і потрібні лише юридичним особам.
Якщо останні не хочуть розлучатися з "єдинщиками", то можуть створити для них мале підприємство, яке кодекс звільняє від сплати податків на прибуток.
Як відомо, до 2016 року діє норма, за якою колишні платники єдиного податку, що переоформилися у мале підприємство, звільняються від сплати податку на прибуток, якщо їхній щорічний обіг не перевищує 1 мільйона гривен, а на фірмі працює не більше 50 осіб. Це дозволить дещо компенсувати втрати.
Врешті-решт, і "спрощенці" можуть об'єднатися, створити підприємство і не платити податок на прибуток. Правда, тоді їм доведеться "заводити" бухгалтера, вести облік роботи фірми, а також витрачати гроші на соціальні внески робітникам.
Та й зароблений прибуток, за законом, треба скеровувати лише на розвиток. Зайвих грошей у таких підприємців нема, тому невідомо, за рахунок чого вони будуть жити, якщо прибуток не можна розподілити між партнерами.
Інша схема, яка може стати популярною у "єдинщиків", - "інформатизація" послуг.
За кодексом, послуги з інформатизації не потрапляють під заборону віднесення на валові витрати. Оскільки незрозуміло, що означає ця послуга, а в реєстрі професій вона формулюється розмито, "єдинщик" може внести цю категорію у перелік своєї діяльності, навіть якщо він водій чи юрист. Достатньо написати слово "інтернет".
Хоча обмеження почне діяти лише з квітня, юридичні особи вже зараз відмовляються від послуг "спрощенців", оскільки саме на лютий припадає пік укладання річних угод. Зараз, доки ситуація із "спрощенцями" невідома, юридичні особи вирішили почекати. Підприємці ж сидять без роботи.
"Єдинщикам" готують закон
Чиновники обіцяють до 20 лютого розробити законопроект про роботу "спрощенців", який повинен, з одного боку, частково задовольнити їхні вимоги, а з іншого - не вступати у протиріччя з Податковим кодексом.
"Цією нормою кодекс ставить платників єдиного податку поза законом. Він заважає їм розвиватися і еволюціонувати з малого підприємства у середнє", - відзначив перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров.
Однак податківці та чиновники не дуже налаштовані на компроміс.
"Значна частина так званих підприємців - це люди, які стоять за прилавком. Їм юридичні особи дають у кредит товари. Частину товарів вони продають, решту - повертають постачальнику. Як же нам ці операції вносити у валові витрати?" - запитує президент Академії фінансового управління при Мінфіні Тетяна Єфіменко.
Схожа позиція і в податковій. "Треба збалансувати порядок сплати або "спрощенцями" відповідної суми, або включенням до витрат у певних процентах. Думаю, це питання буде обговорюватися, але наша точка зору така: має бути баланс між обов'язками кожного суб'єкта перед державою", - каже Лєкарь.
Скоріше за все, новий закон не влаштує більшість "єдинщиків". Але оскільки вони вже розколоті, то навряд чи зможуть протестувати і зібрати стільки ж людей, як і в листопаді 2010 року.
Інший вихід - поринання у схеми 1990-х років, коли розрахунки між юридичними особами і фізособами робилися у готівці, велася подвійна бухгалтерія і податки не платилися взагалі.
© 2005-2020, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Економічну правду".
"Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна". Назва агентства "Інтерфакс-Україна" при цьому має бути оформлена як гіперпосилання.
Матеріали з позначкою PROMOTED, СПЕЦПРОЄКТ, ЗА ПІДТРИМКИ публікуються на правах реклами.