Wikileaks. Занадто рано списувати РосУкрЕнерго з рахунків
Конфіденційно КИЇВ 002173
Секретно
DEPT FOR EUR/UMB,
EEB/ESC/IEC FOR SGALLOGLY AND LWRIGHT
DOE FOR LEKIMOFF, CCALIENDO, RBOUDREAU
DOE FOR NNSA: NCARLSON, CHUNSAKER, TKOONTZ
USDOC FOR 4231/ITA/OEENIS/NISD/CLUCYK
EO 12958 DECL: 10/30/2018
TAGS EINV, ENRG, EPET, PINR, PREL, UP
IN 2009
Classified By: Economic Counselor Edward Kaska for reasons 1.4 (b), (d)
1.(С) Стисло про: Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко неодноразово обіцяла усунути усіх посередників у газових відносинах з Росією. Проте Росія будує ділові стосунки у спектрі обов'язків так, що для України виявляється неможливим діяти за наявними умовами. Тимошенко та російський прем'єр-міністр Путін підписали Меморандум про співпрацю у газовій сфері, після чого голова державної нафтогазової компанії Нафтогаз Україна та голова російського енергетичного гіганту "Газпром" уклали договір, за яким тіньовий посередник Росукренерго усувався зі сфери газової співпраці двох країн.
Україна перш за все має виплатити значні борги Газпрому, що буде не легко зробити враховуючи наявний баланс виплат та покриття боргів за час кризи. Зустрічі Високих Сторін встановили певні умови газової співпраці на 2009 рік, але остаточного договору стосовно ціни підписано не було. Для Росії це фактично необхідний час, щоб зорієнтуватись чи стане після парламентських виборів новий уряд більш поблажливим у відносинах з Росією. Через це ще рано списувати з рахунків Росукренерго, чи концепцію тіньового посередництва як таку. Існують прогнози, що сторони замінять Росукренерго подібним утворенням - нещодавно утвореним Казукренерго.
Умови варто прописати до усунення Росукренерго
2.(С) Газовий посередник Росукренерго має можливість брати участь у діяльності українського енергетичного сектора протягом наступного року, незважаючи на Меморандум підписаний 2 жовтня українським прем'єр-міністром Юлією Тимошенко та російським прем'єр-міністром Володимиром Путіним, у якому газові відносини між двома країнами прописані без посередників.
Тимошенко неодноразово обіцяла усунути Росукренерго та інших газових посередників. Газпром володіє 50% Росукренерго. Українські бізнесмени Дмитро Фірташ та Іван Фурсін номінально контролюють 45 та 5 відсотків відповідно, проте українські ЗМІ неодноразово повідомляли, що коло справжніх вигодонабувачів є ширшим та включає Семена Могилевича, якого відносять до російської організованої злочинності, котрий знаходиться у розшуку ФБР та під слідством у Росії.
3.(SBU) Меморандум від 2 жовтня спрямований на встановлення прямих довгострокових взаємовідносин між Нафтогазом та Газпромом, починаючи з 1 січня 2009 року. У Меморандумі не згадується про посередників при міжнародній торгівлі. Та Україна має дотриматись певного переліку умов: Нафтогаз має виплатити непогашений борг Газпрому, Україна має взяти зобов'язання не прострочувати подальші платежі за поставку газу, та Україна має дозволити дочірній компанії Газпрому - Газпром Збуту - продавати газ українським споживачам. (Примітка: Це є завищена вимога, враховуючи те, що Нафтогаз заборгував Газпрому $1.8 міліардів, у той же час практика Києва до своєчасної оплати не є зразковою, та Нафтогаз уже винен Газпрому 11 міліардів кубічних метрів газу (далі - мкм)).
4.(U) Наслідком Меморандуму від 2 жовтня стало також укладення минулого тижня угоди між головою Нафтогазу Олегом Дубіною та головою Газпрому Олексієм Міллером, яка усуває Росукренерго з українського газового ринку та змінює хід україно-російських газових відносин зразка 2006 року. До цього часу відомо лише про окремі положення угоди. У ній не деталізується ні ціни газового імпорту для України, ні сума коштів, яку Нафтогаз винен Газпрому за несплачений газ.
5.(SBU) Обидві Сторони погодились, що частка об'єму транзитного газу територією України для Газпрому залишиться тою самою, що і в 2009 році. У 2007 році Україна через свої трубопроводи транспортувала 112 мкм; за перші вісім місяців 2008 - 82мкм, що склало 19% приріст у поставках за той самий період попереднього року. Газпром погодився понизити ціну на 6,5мкм так-званого "технічного газу", котрий Україна щорічно використовує для підтримання працездатності газотранспортної системи. На противагу Нафтогаз зобов'язувався дозволити Газпром Збуту продавати не менше 7,5 мкм газу комерційним споживачам та виплатити всі заборгованості, включаючи борги Росукренерго перед Газпромом.
Москва почекає новий уряд
6.(С) 27 жовнтя Економічний представник спілкувався із заступником голови Нафтогазу Віталієм Гнатушенко про плани уряду усунути Росукренерго з газових договорів. Гнатушенко підтвердив, що Україна досі має намір підписати довгостроковий договір з Газпромом, котрий буде виключати Росукренерго. Нафтогаз підписав би такий договір і зараз, але контактні особи Гнатушенко з Газпрому повідомили, що Москва спочатку хоче аби Нафтогаз оплатив свій непогашений борг, а також чекає на результати парламентських виборів, які можуть як відбутися, так і не відбутися у грудні.
EconOff також спілкувався із заступником міністра палива та енергетики Володимиром Макухою, який зазначив, що Росукренерго вирогідно буде стороною газових договорів поки Нафтогаз не виплатить свій непогашений борг готівкою чи у натурі. Макуха не зміг пояснити як Нафтогаз швидко закриє всі свої боргові зобов'язання. Макуха погодився, що Москва відкладає підписання будь-яких угод до обрання нового уряду у Києві. Також він додав, що із зниженням цін на нафту, позиція Нафтогазу про дане питання сильнішає; проте він не певен, що це допоможе укласти новий газовий договір раніше кінця грудня чи початку 2009 року.
Казукренерго замість Росукренерго?
7.(SBU) Поки деталі переговорів невідомі місцева преса повідомляє, що вірогідно після того як вибори сформують новий уряд більш поблажливий до Москви новий газовий посередник Казукренерго може замінити Росукренерго та продавати центральноазіський газ Україні. Як і Росукренерго Казукренерго є зв'язуючою компанією та може почекати поки не затвердять нового українського прем'єр-міністра, схильного підтримати відновлення газових посередників у відносинах України з Росією та центральноазійськими постачальниками. Казукренерго було зареєстроване у травні цього року у Цюріху із статутним капіталом у 200 000 швейцарських франків ($194.870) та 20 частками. Казукренерго знаходиться у власності Korlea Invest Holding AG (Switzerland), компанії, що експортує українську електричну енергію Центральної Європи.
Коментарі
8.(С) Хоча ЗМІ і повідомляють, що Тимошенко, укладенням останньої газової угоди, досягла своєї цілі - усунення Росукренерго з енергетичного сектора країни; Газпром все ще може поновити право залучати посередників зі своїми контрагентами. Україні треба сплатити 1,8 мільярдів доларів боргу у найстислі строки, а наявні показники покриття боргів лише погіршать можливості України при переговорах стосовно ціни на газ на 2009 рік. До того ж нестабільна політична ситуація у країні робить неможливим встановити чи Тимошенко все ще буде при владі та спроможною позбавити Україну від Росукренерго в найближчі місяці. Отже, Росукренерго ще рано списувати з рахунків.
Переклад "Економічної правди"