2010: Україна так і не стала "тигром"

2010: Україна так і не стала "тигром"

Вівторок, 28 грудня 2010, 09:24 -
Загалом представники бізнесу зберігають оптимізм. Підприємці вважають 2010 рік періодом, після якого має початися зростання. Мовляв, економічного дива не відбулося, але гірше, напевно, вже не буде. ВІДЕО

"Економічна правда" починає підбивати підсумки 2010 року.

Економіка України не змогла наверстати передкризові показники, але потроху до них наближається. Значна частина бізнесменів заморозила свої проекти, доки не оживе попит, інші вирішили скористатися падінням і відкрили власну справу.

Основні сподівання підприємці покладали на політику, мовляв, буде в країні порядок - запрацює й економіка. Однак виявилося, що цього не достатньо для економічного стрибка. "ЕП" і телепрограма "Реальна економіка" звернулися до бізнесменів з питанням "Що вас найбільше вразило цього року".

Економіка намацує дно

Реклама:

Пожвавлення світового попиту на метал дозволило зрушити з місця локомотив української промисловості - гірничо-металургійний комплекс. Як наслідок, 2010 року ВВП в Україні зріс майже на 4%, тоді як 2009 року він упав на 15%.

Основні ринки не показали ні стабільності, ні падіння. Українська економіка залежить не так від влади чи політики, як від світової кон'юнктури. Здійснити економічний стрибок країні не вдалося, хоча його й пророкували деякі політологи.

Представники промислового сектора відзначають, що 2010 рік їм нічим яскравим, окрім політики, не запам'ятався. Внутрішній попит ледве оговтується, світовий попит нестабільний. За неповний рік промислове виробництво виросло на 10,6%, однак це підприємців не тішить, бо не компенсує кризового падіння.

"Ми залежні від будівельного сектора, а будівництво стоїть. Продажі у нас хоч і не падають, але на ринку багато пропозиції, тож тримається низька ціна. Попит є, здебільшого, на дешеві матеріали, тобто маржа у виробників і продавців невелика. Це не дозволяє розвиватися", - говорить президент компанії "ТПК" Олег Гончарук.

Завантажте Flash Player, щоб переглянути відео.

Будівельники найбільше постраждали від кризи, тому раді вже тому, що 2010 року хоча б загальмувалося падіння. Якщо у 2009 році галузь "стиснулася" удвічі, то зараз - лише на 10%. Однак наближення "Євро-2012" і заявлене урядом спрощення процедур має оживити будівництво, сподіваються учасники ринку.

"Подією року можу назвати ухвалення за основу законопроекту "Про регулювання містобудівної діяльності". Я впевнений, що це спростить інвестування, пришвидшить роботи і дозволить більше будувати недорогого житла", - повідомив голова ради директорів компанії "XXI століття" Лев Парцхаладзе.

Завантажте Flash Player, щоб переглянути відео.

Бізнес зберігає оптимізм

Аграрний сектор хоч і не мав значних успіхів у 2010 році, але очікує їх у 2011 році. В останньому сезоні селяни зіткнулися з весняними заморозками і літньою спекою, внаслідок чого пропала значна частина врожаю. Крім того, влада вперто не повертала ПДВ та обмежувала експорт зерна.

З іншого боку, зростання світових цін на продукти активізує інвестиції у сектор. Відтак з'являються нові види діяльності, що дає підстави для оптимізму.

"Цього року ми відчували бум органічного виробництва: відкривалися ферми, магазини, активізується сам "органічний" рух. Хоча парламент досі не ухвалив законопроект про підтримку цієї діяльності, ми сподівається, що це буде зроблено у 2011 році", - каже директор торгового дому "Органік ера" Олена Березовська.

Завантажте Flash Player, щоб переглянути відео.

Лунає оптимізм і від представників галузі високих технологій: Україна має великий потенціал, що стимулюватиме інвестиції у сектор. У 2011 році темпи охоплення українців мережею уповільнилися, однак це лише покращує апетит гравців ринку.

"У 2010 році Google відкрила офіс в Україні. Отже, компанія вважає цей регіон перспективним з точки зору науково-технічного потенціалу і зростання кількості користувачів", - говорить голова українського офісу Google Дмитро Шоломко.

Завантажте Flash Player, щоб переглянути відео.

Вся увага на владу

Безумовно, головною подією року бізнес вважає прихід до влади Віктора Януковича і Партії регіонів. Нова команда швидко отримала контроль над парламентом, урядом і більшою частиною місцевих органів влади.

Як не дивно, ділове середовище не бачить у цьому проблеми. На його думку, це запорука стабільності. Бізнесмени зізнаються, що втомилися від безкінечних війн між гілками влади, що не дозволяло спокійно вести справи.

"Для нас, компанії з російським капіталом, подією року стали президентські вибори. Нова влада взяла курс на покращення відносин з Росією, а це сприятиме економіці", - вірить заступник голови правління "Інго Україна" Олександр Мацак.

Завантажте Flash Player, щоб переглянути відео.

Як повідомив керуючий директор інвестиційної компанії "Драгон капітал" Томаш Фіала, інвестиційний ринок позитивно реагує на бажання Кабміну співпрацювати з МВФ і робити непопулярні реформи.

"Ми побачили, що цей уряд чи не вперше за 20 років робить спроби реальних перетворень. Він збирається мінімізувати дефіцит бюджету, тож підвищив ціни на газ для населення. Він ухвалив Податковий кодекс, почав реформування пенсійної системи, скорочує держапарат. Це важливі кроки", - вважає Фіала.

Завантажте Flash Player, щоб переглянути відео.

На його думку, нинішня схема адміністрування податків не влаштовує нікого, адже фіскальні органи не можуть зібрати достатньо коштів до бюджету, а бізнес стикається з авансовими платежами, неповерненнями ПДВ і перевірками.

"Підприємці виступали не проти самих змін, а проти можливих зловживань з боку податкової, які допускали деякі статті попередньої редакції кодексу. Як тільки ці статті було відредаговано, рівень напруження значно спав", - відзначив експерт.

Загалом представники бізнесу зберігають оптимізм. Ділове середовище вважає 2010 рік періодом, після якого має початися зростання. Мовляв, економічного дива не відбулося, але гірше, напевно, вже не буде.

Хоча 2010 рік був роком Тигра, але він не увінчався успіхами в економіці. Україна не стала "тигром", вона залишається "черепахою". Відтак, країна не готується до стрибка, вона повільно виповзатиме з кризи.

Реклама: