Нерезидентам ринок акцій нецікавий?
Український ринок акцій навряд чи скоро відчує нові вливання грошей нерезидентів. Іноземці допомогли йому вирости у березні, але тепер почали "зливати" папери.
Також вони продали частину ОВДП, які активно скуповували у квітні. Нерезиденти збирають гроші для найбільш "жирного" інструмента - ПДВ-ОВДП.
"Літо буде характеризуватися відтоком коштів нерезидентів", - сказав керівник департаменту торгівлі цінними паперами компанії "ITT Інвест" Дмитро Крамаров.
До такої поведінки іноземців можуть штовхати похмурі прогнози. На думку більшості експертів українських інвесткомпаній, влітку на ринку акцій нічого цікавого не буде.
Такої ж думки іноземці про державні облігації внутрішньої позики. "За останні два тижні нерезидентський портфель ОВДП скоротився на 240 мільйонів гривень. Таким чином, нерезиденти активно виходять з ринку держоблігацій", - зазначила голова ради директорів групи компаній "Інвестиційний капітал Україна" Валерія Гонтарєва.
За її словами, зараз весь ринок завмер в очікуванні ПДВ-облігацій, прибутковість яких прогнозується на рівні 19-20%. Це головна причина виведення іноземцями грошей з ринків акцій, державного боргу та корпоративних облігацій.
"Внутрішніх корпоративних облігацій на ринку просто немає. Останні публічні випуски були у 2008 році, а потім - або погашення, або реструктуризація, або дефолт. Тож емітенти, які добре пережили кризу, можуть випускати нові публічні інструменти. Однак поки очікується такий рівень прибутковості за ПДВ-ОВДП, першокласного корпоративного емітента на ринку ми не побачимо", - вважає Гонтарєва.
Активне повернення нерезидентів до України почалося у березні 2010 року. "Після обрання президента України приріст коштів нерезидентів в акції і держоблігації склав 300-350 мільйонів доларів. Точну цифру не скаже ніхто", - розповів Крамаров.
Про це свідчить зроблений ним аналіз даних Держкомстату з іноземних інвестицій, Всеукраїнського депозитарію за обсягом зарезервованих коштів і обсягом цінних паперів в обслуговуванні, а також НБУ щодо динаміки коштів у держоблігаціях.
Основна частина грошей пішла у держоблігації. Виконавчий директор КУА "Спарта" Оксана Мовчан переконана, що в Україну прийшло "кілька мільярдів".
"Приплив коштів нерезидентів особливо вагомо відчувався у сегменті державного боргу, що спричинило падіння прибутковості за ОВДП на первинному і вторинному ринках. Оцінити обсяг припливу коштів непросто, але у певний період ринок ОВДП відчував попит на рівні кількох мільярдів гривень", - зазначила вона.
Втім, ринок акцій теж відчув запах грошей. "Абсолютними цифрами оперувати важко, однак вливання з боку нерезидентів були. Безумовно, значна їх частина пішла у державні папери, але були і покупки акцій. Це й штовхнуло ринок угору", - заявив керуючий активами КУА Parex Asset Management Ukraine Олексій Дударенко.
Експерти розійшлися в оцінках, яких іноземців на українському ринку акцій було більше - справжніх чи "своїх".
"За нашими оцінками, інвестиційний капітал нерезидентів з кінцевими бенефіціарами-нерезидентами дуже низький. Зараз головний гравець на ринку - український і російський капітал, заведений із західних резиденцій і офшорів", - каже керівник аналітичного департаменту ІГ "ТАСК" Андрій Шевчишин.
Гонтарєва так не вважає. "Є і "чисті" нерезиденти - американські, англійські і польські фонди, інші інституціональні інвестори", - підкреслила вона. За її словами, іноземцям необов'язково було заходити в Україну, щоб купити акції місцевих підприємств.
"Український локальний ринок акцій дуже малий за обсягом і ліквідністю, тому основні покупки паперів українських емітентів нерезиденти здійснювали на західних біржах - у Лондоні і Варшаві, де торгуються "Миронівський хлібопродукт", "Астарта" та "Феррекспо". Також великий попит ми бачили під час додаткового розміщення компанії "Кернел" на Варшавський біржі", - підсумувала Гонтарєва.