Янукович виторгував у МВФ підвищення соцстандартів
Версія про те, що прийняття бюджету гальмується через невирішене питання про ціну газу, - лише прикриття.
Насправді ж, не було зрозуміло, звідки взяти гроші: їх дасть МВФ чи доведеться "друкувати" самим. Як з'ясувалося, гроші Фонду будуть.
У понеділок бюджет-2010 з'явився у парламенті. Як повідомило джерело "Економічної правди" у Верховній раді, "окремі депутати вже передають з рук в руки якийсь документ і активно торгуються".
Втім, офіційна версія інша.
Перший заступник голови бюджетного комітету Володимир Макеєнко заявив, що наразі документа нема. "Уряд України відклав розгляд проекту держбюджету через переговори про зменшення ціни на російський газ на 2010 рік", - зазначив він на ранковому пленарному засіданні Верховної ради.
Втім, головний бюджетний фронт опинився зовсім не в Росії. Доля документа залежала від того, наскільки успішно Віктор Янукович злітає до Вашингтона.
Джерело "Економічної правди" у Мінфіні назвало офіційну версію вигадкою.
"Не знаю, хто пов'язує неподання бюджету з газовим питанням. Це не так. Бюджет залежить від того, якими будуть комунальні тарифи, а це внутрішнє питання України. Ціна російського газу важлива лише для обчислення розміру дотації "Нафтогазу" з бюджету. Зараз це 7,5 мільярда гривень. Ну, перетвориться вона у 5 мільярдів. З точки зору бюджету, це нічого не вирішує", - відзначив чиновник.
За його словами, реальна причина затримки інша: бюджет не бачив президент.
"Віктор Янукович призначив, але потім скасував нараду щодо бюджету. Він вирішив спочатку злітати до Вашингтона. Все одно за підсумками переговорів виникли б зміни, і бюджет довелося би переробляти. Тому ми чекаємо, чим закінчаться переговори з МВФ", - зазначив чиновник.
За його словами, ключовий момент зводиться до того, чи відновить Фонд програму роботи з Україною. Як відомо, новий уряд хоче отримати черговий і єдиний у 2010 році транш за програмою stand by у розмірі 5 мільярдів доларів.
"Цінність МВФ навіть не в тому, що він дасть гроші. У суспільстві вже є консенсус-думка, що емісії не уникнути. Інша річ, якими будуть канали емісії. Якщо МВФ дасть гроші, то вона пройде через викуп валюти. Фонд тут є запобіжником. Якщо нас ніхто не стримуватиме, то ми можемо "надрукувати" дефіцит на рівні 20% ВВП", - підкреслив чиновник Мінфіну.
У той же час, відзначив він, Україна має чітку позицію на переговорах з МВФ. "Якщо Фонд скаже, що дасть гроші за умови урізання соціальних витрат, ми з цим не погодимося. Закон про соцстандарти буде виконаний", - підкреслило джерело.
Тимчасом на офіційному сайті президента з'явилося повідомлення, яке, по суті, свідчить про вдале закінчення переговорів з МВФ.
Після зустрічі з чільниками цієї установи Віктор Янукович заявив, що закон про соціальні гарантії в Україні "виконуватиметься неодмінно". При цьому скорочення бюджетного дефіциту до 6% відбудеться, зокрема, за рахунок "оптимізації витрат".
Отже, МВФ гроші дасть. Може, навіть необхідні Києву 5 мільярдів доларів.
Уряду має вистачити коштів на покриття дефіциту ще з однієї причини. Вже зрозуміло, що Україна вийде на зовнішні ринки капіталу з випуском євробондів. 7 квітня Кабмін вирішив дати потрібні повноваження Мінфіну. Зазвичай через місяць-другий після цього Мінфін рапортує про залучення великої суми.
Вдала поїздка Януковича означає, що невдовзі парламент побачить програму соціально-економічного розвитку країни. "Ми сподіваємося, що найближчим часом закон про державний бюджет потрапить до парламенту разом з програмою соціально-економічного розвитку України", - сказав Макеєнко.
Зараз програму допрацьовує уряд. Всупереч чуткам, Кабмін не спромігся створити незалежну від президента програму, тобто це один і той самий документ.
"Там не може бути серйозних проблем. Спочатку Адміністрація дала нам ключові принципи, які обов'язково повинні бути враховані. Один з них - приватна власність на землю", - підкреслило джерело "Економічної правди" у Мінфіні.
Найближчим часом повинен з'явитися і третій ключовий економічний документ - новий меморандум з МВФ.
"На переговорах з місією Міжнародного валютного фонду було прийнято рішення підготувати спільно з МВФ листа від імені України про поновлення роботи. Ми визначили термін - не більше двох тижнів. Йдеться не лише про програму на 2010 рік, а й про програму на 2011 рік", - сказав Янукович.
Джерело "Економічної правди" у Мінфіні пояснило, що лист про наміри - це стандартний документ, що унормовує відносини України з МВФ. Меморандум, який містить конкретні економічні показники, зазвичай є додатком до листа.
"Зараз чекаємо тексту з МВФ, його завжди пишуть вони. Внесемо правки, надішлемо назад, потім вони рознесуть по своїх кабінетах", - пояснив він.