Нацбанк допоміг Фірташу вижити
Нацбанк вкотре пішов назустріч Дмитру Фірташу, вирішивши полегшити йому життя.
За інформацією "Української правди", НБУ надав канікули банку "Надра" на погашення багатомільярдного рефінансування, яке було виділено йому восени 2008 року під особисті гарантії Дмитра Фірташа.
"Надра" матимуть можливість повернути рефінансування не восени 2009, як це передбачалося, а через... чотири роки.
"Надра" виявилися не єдиним приватним банком, якому НБУ відтермінував момент повернення рефінансування.
Зокрема, за даними джерел "Української правди", право погасити рефінансування протягом п'яти років замість одного року отримав БЮТівець Костянтин Жеваго - власник банку "Фінанси та кредит".
Крім того, аналогічні канікули надали трьом банкам, які нещодавно перейшли в державну власність після рекапіталізації - банкам "Київ", "Родовід банк" і "Укргазбанк".
"Українська правда" звернулася до Нацбанку про коментар щодо цих рішень, однак жодної відповіді не отримала.
Джерела в оточенні Дмитра Фірташа розповіли "Українській правді", що спочатку планувалося реструктурувати зобов'язання перед НБУ на сім років, але згодом вирішили обмежитися п'ятьма.
Як відомо, "Надра" отримали 7,1 мільярда гривень рефінансування зі строком погашення один рік під персональні гарантії Дмитра Фірташа, який збирався чи навіть купив банк у попередніх власників.
Однак після виведення з "Надр" частини активів, яке відбувалося у розпал кризи, погашення банком рефінансування у встановлений термін стало неможливим.
Зараз "Надра" перебувають під тимчасовою адміністрацією. Зовнішня управляюча банком Валентина Жуковська вважається лояльною до Фірташа, який розраховує після реанімації "Надр" стати його повноправним власником.
У свою чергу, Юлія Тимошенко, щоб позбавити Фірташа фінансового майданчика, виступала за націоналізацію "Надр".
Отримання ж цим банком канікул для повернення рефінансування підсилюють шанси Фірташа зберегти "Надра" за собою.
Домовитися про пільги для банку "Надра" було реальним завданням для Фірташа з огляду на його близькі стосунки з першим заступником глави НБУ Анатолієм Шаповаловим.
Окрім пролонгації періоду на повернення рефінансування, Нацбанк пішов назустріч проблемним мега-банкам і в іншому питанні - процентної ставки, під яку в 2008-2009 роках видавалося рефінансування.
За словами джерел, НБУ знизив її в середньому з 18% до 12%.
Інші банки, які потрапили в список щасливчиків і виграли чотири додаткових роки на реабілітацію, отримували менші обсяги рефінансування від НБУ, але воно також вимірювалося мільярдами гривень.
Не виключено, що поява в цьому списку лояльних до Тимошенко банків зроблена для симетрії, адже прізвище Фірташа викликає у прем'єр-міністра алергію та бажання поламати рішення НБУ.