Криза докотилась до Пінчука з Коломойським

Криза докотилась до Пінчука з Коломойським

Четвер, 30 жовтня 2008, 13:00 -
За вітчизняними металургійними заводами почали зупиняти роботу і феросплавні, які контролюються Ігорем Коломойським, Віктором Пінчуком та Григорієм Суркісом. Доля цих підприємств залежить від відновлення роботи металургів.

З 1 листопада зупиняє виробництво практично весь феросплавний комплекс України, який належить зятю екс-президента Кучми, власникам групи "Приват" та ФК "Динамо" (Київ).

Зокрема, припиняють роботу найбільше підприємство галузі Нікопольський завод феросплавів, а також Запорізький і Стаханівський феросплавні заводи. Крім того, зупинка торкнеться Побузького феронікелевого комбінату, виробника феросиліцію у Стаханові ВАТ "Екологічна ініціатива", Марганецького та Орджонікідзевського гірничо-збагачувальних комбінатів.

Через зниження обсягів виплавки сталі в останні місяці в них виникли проблеми з реалізацією продукції.

Побузький феронікелевий комбінат, зокрема, вважає нерентабельним виробництво через падіння цін на ринку і високими витратами на електроенергію і залізничні перевезення.

Реклама:

Про це повідомив виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів й іншої електрометалургійної продукції "УкрФА" Сергій Кудрявцев.

За його словами, ферросплавні підприємства не можуть працювати під час відсутності попиту, у тому числі, через обмежені обсяги складських приміщень.

"Марганецький та Орджонікідзевський комбінати в останні місяці в основному відвантажували марганцеву руду на склади, тому що феросплавні підприємства заповнені сировиною, поставленою раніше в умовах зниженого на заводах виробництва і, як наслідок, зниженого споживання", - додав Сергій Кудрявцев.

За останньою інформацією, Запорізький завод феросплавів працює із завантаженістю виробничих потужностей на 10%.

При цьому голова асоціації підкреслив, що феросплавні заводи готові йти назустріч металургійним підприємствам в обговоренні постачань продукції, і що це дозволить відновити роботу заводів.

Сергій Кудрявцев уточнив Економічній правді, що асоціація разом з підприємствами готова сприяти металургам у переговорах з урядом.

За його словами, ще у вівторок підприємства сподівалися на те, що роботу зупиняти таки не доведеться. Адже минулого четверга на зустрічі представників металургійної галузі з прем'єр-міністром Юлією Тимошенко вони отримали обіцянки щодо допомоги від уряду.

Щоправда, ці зустрічі прем'єра з представниками різних ринків, як виявилося, не завжди дають результат.

"Дотації від держави суперечать принципам СОТ, а тому нам пообіцяли фінансову підтримку у вигляді дешевих кредитів від державних банків, наприклад, на зарплати працівникам. Це - гроші від міжнародних організацій", - розповів Кудрявцев.

За його словами, було створено проект меморандуму виробників та Кабміну. Проте, за словами Сергія Кудрявцева, на сьогоднішній день його доля незрозуміла - після внесення додаткових пропозицій металургами він десь "загубився" в уряді.

Між тим, феросплавні заводи чекати вже не можуть. "Феросплави складають лише 3% від собівартості металу. Просто нема змоги вже складувати їх. Держава могла б, наприклад, викупити продукцію у держрезерв, а потім вже продати металургам", - поділився своїми міркуваннями виконавчий директор асоціації.

Нескладно підрахувати, що для викупу в резерв усієї продукції феросплавних заводів державі знадобиться на місяць приблизно 260 мільйонів доларів. Зрештою, таку суму можна знайти в рамках "антикризових" коштів, однак знову постає питання зберігання: склади Держрезерву також не безмежні.

Крім того, Асоціація феросплавників виступає за мораторій на підвищення тарифів на електроенергію і вантажні перевезення щонайменше на півроку, а у випадку погіршення ситуації - за зниження тарифів державних монополій до рівня, що дозволяє підвищити конкурентноздатність підприємств в умовах зниженого збуту продукції.

А наразі ж працівників підприємств збираються відправити у відпустки. Однак, за словами Кудрявцева, розроблено заходи для повного збереження їх кадрового потенціалу.

На думку аналітика інвестиційної компанії Foyil Securities New Europe Станіслава Картавих, виробники феросплавів зможуть відновити свою роботу лише тоді, коли це зроблять металурги.

"Посприяти їм значною мірою уряд все одно не зможе. І, зважаючи на майбутні вибори, меморандум теж буде недієвим", - вважає він.

За його найоптимістичнішими прогнозами, очікувати відновлення роботи металургійної галузі слід десь у другій половині наступного року.

"Зараз важко спрогнозувати, які саме збитки чекають на феросплавників. Тут цілковита залежність від металургії. А вони навіть за найбільших цін на метал примудрялися "зазнавати збитків", - додає аналітик "Альфа-Капіталу" Олег Юзефович.

За його словами, орієнтація на експорт цю галузь не врятує. "Зараз світовий ринок металу вже великою мірою відчув кризу. Якщо у вересні виробництво металу у світі впало на 3-5%, то цього місяця цифра значно збільшується", - каже він.

Ну а вітчизняні меткомбінати почали призупиняти роботу ледь не першими. Учасники цьогорічного "Метал-Форуму" розповідали, що на листопад-грудень підприємства взагалі не мають замовлень, а цього місяця одержали їх на 30-50% потужностей.

Наразі невідомо, які ж заходи для порятунку металургів застосує, зрештою, уряд. На п'ятничній нараді у Кабміні за участю народних депутатів Тимошенко сказала, що насправді допомоги потребує багато хто. І "за металургами прийдуть просити дотацій хіміки, за ними ще хтось..."

Отож, держава не поспішає допомагати виробникам за рахунок бюджету. Особливо - напередодні виборів.

Реклама: