Про таємницю газової ціни та амбіції Януковича
Газова інтрига триває
Як відомо, напередодні Туркменістан підвищив ціну на експортований газ для свого ексклюзивного дистриб'ютора - російського "Газпрому", фактично лишивши за бортом Україну, яка вже сподівалася, що ціна на середньоазіатський газ для неї у наступному році становитиме на туркменсько-узбецькому кордоні лише $100, як про це домовився "Газпром" близько місяця тому.
Проте за новими умовами в І півріччі 2008 року росіяни купуватимуть у туркменів газ за $130 за 1 тис. куб. м, у ІІ півріччі - вже за $150. А з 2009 року Туркменія взагалі бажає перейти до загальноєвропейської формули розрахунку ціни на свій природний газ.
Ще задовго до початку засідання репортери з камерами вишикувалися у коридорі перед урядовою залою, очікуючи на прихід міністра палива та енергетики Юрія Бойка, який міг би пролити світло на хід російсько-українських газових переговорів. Але Юрій Анатолійович, якого журналісти щільно оточили з усіх боків, так і не сказав нічого більш-менш визначеного, відбувшись жартами.
"Я дуже радий усіх вас бачити", - такою була перша відповідь Бойка на шквал "газових" питань, які сипалися на нього з усіх боків.
"Ми вас теж раді бачити. Скажіть, що буде з ціною на газ?", - не вгамовувалися настирливі журналісти.
"Тихіше, тихіше… Ми, не дай Боже, можемо зараз наступити на кореспондентку, і ціна на газ буде здаватися нам дитячою витівкою", - віджартувався міністр, підтримуючи за лікоть журналістку, яка присіла навпочіпки біля нього, аби не заважати телекамерам.
Єдина відповідь про переговори, якою Бойко удостоїв журналістів, протискаючись через натовп, так нічого і не прояснила: "Наші російські партнери підписали нові умови ціни на газ, природно, з цієї причини ми переговори досі не закінчили. Ми чекали закінчення цих переговорів, і зараз продовжимо свої".
І це попри те, що приблизно місяць тому газові перемовини вважалися майже завершеними, і прем'єр-міністр давав розпорядження тому ж Бойку довести їх до кінця за півтора тижні. Останній погодився і ще два тижні після цього стверджував у коментарях для преси, що такі терміни цілком реальні.
Відстрілюватися за всіх щодо газових питань довелося міністру економіки Анатолію Кінаху, який, зрештою, також не зміг сказати нічого зрозумілого про вартість імпортного газу для України у 2008 році. "Ціна на газ має стати результатом переговорів", - увесь час повторював він, майстерно уникаючи прямих відповідей на будь-які запитання.
Але Анатолій Кирилович обмовився, що ціна на газ більша за $180 створить значні проблеми для хімічної галузі України. Тож, виходячи із цієї заяви, можна припустити, що закладені урядом у проекті Держбюджету-2008 $160 за 1 тис. куб. м є примарою.
Втім, деякі експерти вважають, що на таку ціну Україна може розраховувати щонайбільше в першому півріччі. "У першому півріччі 2008 року ціна на імпортний газ на російсько-українському кордоні ще може зберегтися на рівні $160, запланованих урядом у проекті бюджету. Проте з другого півріччя вона може сягнути відмітки $180", - вважає експерт Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко.
З такою думкою погоджуються й інші спостерігачі. "Середня ціна Туркменістану за рік становитиме $140. Аби вирахувати ціну для України, до цієї цифри треба додати як мінімум $30 доларів, які йдуть на транзит, послуги "Росукренерго" тощо. В результаті отримуємо $170. Разом із тим, враховуючи прагнення росіян якнайшвидше наблизитися до ринкового рівня цін, ця цифра може сягнути і $190", - вважає аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Володимир Нестеренко.
Відтак симетрично постає питання про підвищення ціни на транзит російського газу через територію України. Як відомо, згідно з угодою між "Нафтогазом України" і "Газпромом" зараз вона становить $1,6 за транспортування 1 тис. куб. м на 100 км і зафіксована на найближчі 5 років. Змінити вартість транзиту за умовами договору можна тільки за згодою сторін.
"В останній українсько-російській газовій угоді ставка транзиту зафіксована, але за умови прогнозованих цін. Проте з урахуванням нових домовленостей Туркменістану і "Газпрому" про перехід до європейської моделі формування ціни з 2009 року втрачається будь-який сенс цього договору, який було укладено у 2006 році. Адже ціна газу для України підніметься до європейського рівня, а транзитні ставки у нас занижені десь у 2,5-3 рази", - вважає пан Омельченко.
І справді, міністр економіки Кінах обмовився, що ціна на імпортний газ має корелюватися зі ставкою транзиту, проте як може змінитися остання - не повідомив.
Що ж до перспектив із газовими цінами для України на 2009 рік, то, за умови переходу формування ціни на туркменський газ за європейською формулою, навіть у найоптимістичніших прогнозах спостерігачі називають цифру більшу $200.
"Якщо виходити з найконсервативнішого прогнозу, що у 2009 році європейські споживачі отримуватимуть туркменський чи російський газ по $300 за 1 тис. куб. м, то після врахування витрат на транзит через Україну (які мають становити за нинішніх розцінок не більше $50) вітчизняні споживачі зможуть одержати імпортний газ за ціною не меншою $250", - вважає пан Нестеренко.
Янукович знову в наступі
Прем'єр-міністр у своїй промові на початку засідання ні слова не згадав про газ. Спочатку він привітав присутніх міністрів із тим, що минулого тижня вони нарешті стали народними депутатами, а потім заходився лаяти своїх політичних опонентів, як і в часи відкритого протистояння уряду з президентом Ющенком.
"Майже 8 місяців ми працювали без діючого законодавчого органу. Фактично, був зруйнований механізм розвитку країни, тому що без реформ, без своєчасного прийняття змін до законів неможливо розвивати економіку, країну тощо", - проголосив прем'єр так, нібито більшість реформ мали здійснювати саме зараз, а в період до 2005 року, коли біля владного керма довгий час стояли соратники Віктора Федоровича, необхідності в цих реформах і не було. Далі прем'єр зробив надто прозорий натяк на те, що в українському парламенті ніколи не буде помаранчевої коаліції і вивів на чисту воду її прибічників.
"Ми бачимо, як два місяці водять хороводи з першої хвилини ті політики, котрі почали себе поздоровляти начебто з перемогою. Над ким і над чим? Нехай вони роз'яснять українському народові, кого вони перемогли. І коли вони відкривають рота і кажуть, що щось у них не так у країні з економікою чи з іншим напрямком життя - хто доклав своїх рук до цього? Відповідь для нас із вами зрозуміла: це політикани, популісти, які своїми власними руками нічого не побудували у своєму житті. Звикли ляпати язиками, дурити народ і на цьому будувати своє щастя, особисте", - гарячкував Янукович.
Потім він повідомив, що дав міністру юстиції Лавриновичу доручення, щоб той роз'яснив громадськості та ЗМІ, що члени його уряду не мають ніяких приставок "в. о." і є повноцінними міністрами.
Нарешті, напевне прагнучи пояснити, що не збирається залишати прем'єрське крісло, Янукович оголосив, що вже знає, яким буде основне завдання його уряду в наступному році.
"Для нас найважливішим завданням на наступний рік буде подолання негативного сальдо зовнішньоторгового балансу. І це реально зробити в наступному році. Найкраще сальдо зовнішньої торгівлі у нас із Росією – нашим найбільшим торговельним партнером. Так, експорт до Росії у нас збільшився у 2,5 рази, а імпорт – десь на 50%. Якщо ми втримаємо такі темпи і надалі, це дасть нам значне скорочення сальдо зовнішньої торгівлі", - заявив прем'єр.