Фондовикам дозволили долар
Нагадаємо, що генеральна ліцензія НБУ на проведення валютних операцій необхідна для укладення комісійних угод з нерезидентами.
Першою, ще у вересні 2006 року, таку ліцензію отримала інвесткомпанія "Міленіум Капітал". Однак тоді це було швидше винятком з правил. Нацбанк відмовляв у видачі валютної ліцензії небанківським установам. Лише в кінці травня регулятор прийняв рішення безперешкодно надавати подібні ліцензії.
Інвестиційні компанії раніше здійснювали торги з нерезидентами за допомогою офшорних компаній на свій власний ризик або зрідка користувалися послугами комерційних банків.
За словами директора юридичного департаменту інвестиційної компанії "Конкорд Капітал" Максима Кривобогова, з моменту прийняття НБУ закону про інвестування, учасники ринку торгівлі цінними паперами можуть легально здійснювати брокерську діяльність з цінними паперами на користь нерезидентів тільки за наявності генеральної валютної ліцензії.
"Нацбанк відмовляв трейдерам у видачі цієї ліцензії. Сьогодні усі трейдери цінними паперами здійснюють такі операції згідно зі спеціальними листами НБУ, які дозволяли проводити такі операції без ліцензії. Тим не менш такі листи не є нормативними актами, хоч і беруться до уваги комерційними банками", - пояснив Кривобогов. "Конкорд Капітал" також має намір отримати валютну ліцензію найближчим часом.
Однак не в усіх компаніях бачать необхідність отримання валютної ліцензії. Більш скептично до її отримання ставляться в інвестиційній компанії "Сократ". За словами директора торгового департаменту Костянтина Лісничого, без такої ліцензії неможливо напряму укладати комісійні угоди з нерезидентами. Однак існує нормальна практика робити це фактично через афільовані компанії, які зареєстровані у зонах з більш гнучким режимом оподаткування (офшор).
"Пояснення просте – оптимізація податків. Для західного інвестора відсутня необхідність відкривати рахунок безпосередньо в компанії в Україні та сплачувати всі податки, що також ускладнюється необхідністю ретельної ідентифікації клієнта. Тим більш, крім заплутаності процедури, можуть також виникнути проблеми з виведенням коштів", - відзначив Лісничий.
Якщо говорити про позитивну сторону отримання такої ліцензії, з одного боку, це надасть можливість укладати угоди з нерезидентами напряму. По-друге, дозволить західним компаніям відкривати ліміти для торгівлі з місцевими компаніями. Більш того, положення "Про порядок іноземного інвестування" передбачає наявність такої ліцензії. В той же час існує певна кількість нормативних документів, які дозволяють обходитись без неї. Є ще один позитив. "Як правило, операції між контрагентами здійснюються на умовах передоплати та передпоставки з української сторони. При цьому, західний інвестор фактично не несе ніяких ризиків. А якщо відкривати ліміти, то торгівля може здійснюватись на більш сприятливих умовах для української сторони", - розказав Лісничий.
З одного боку, не дивлячись на те, що найближчим часом деякі великі інвесткомпанії будуть мати валютну ліцензію, не всі з них бажають отримувати банківську ліцензію. Керуючий директор "Драгон Капітал" Томаш Фіала пояснює незацікавленість у банківській діяльності тим, що дохідність банків сьогодні невелика. "До того ж швидко зростає доля іноземного капіталу у банківській системі: два року тому вона складала 9%, зараз вже 30%, а до середини наступного року може досягти 50% та продовжуватиме зростати", - відзначив він.
З іншого боку, в інвестиційній компанії "Міленіум Каптіал" бачать можливість для отримання такої ліцензії. За словами заступника генерального директора "Міленіум Капітал" Олександра Панченка, їх компанія вже заявила про свої плани з отримання банківської ліцензії та створення інвестиційного банку. "Однак скоріш за все, це буде окрема структура", - відзначив він.
Зараз на фондовому ринку офіціально фіксуються тільки об’єми ПФТС, де відображаються лише угоди між резидентами. В той час коли більшість угод здійснюється на небіржовому ринку, оскільки великі компанії працюють здебільшого з нерезидентами. Об’єми операції на регульованому ринку складають 5-7% від об’єму всього ринку. З отриманням генеральної ліцензії об’єми операцій на регульованому ринку однозначно збільшаться, однак, за прогнозами аналітиків, навряд більше 10% західних інвесторів захочуть перейти на нові умови торгів.