Шанси продати державну частку мережі АЗС Shell мінімальні – директор "А-95"
Фонд державного майна України зіткнеться з труднощами у спробах продати свою 49%-ву частку в підприємстві "Альянс Холдинг", яке є власником мережі Shell в Україні.
Таку думку на своїй сторінці у Facebook висловив директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.
"На моє переконання, шанси у ФДМ продати цей актив наразі мінімальні", – вважає він.
Зокрема він зазначив, що ціна однієї заправної станції може варіюватися від $800 тис. до $1 млн, що в сумі становить близько $105-132 млн за 132 АЗС. Водночас Shell заявляла про інвестиції обсягом $460 млн у свій бізнес в Україні.
Окрім цього, на його погляд, проблема полягає не тільки у ціні, а й у стані ринку в умовах війни. З його слів, близько 10% мережі вже не працює через небезпеку для персоналу.
"Якою може бути кінцева ціна – невідомо", – пише Куюн.
На його погляд, зрештою перспектива залежатиме від рішення Shell, і вона видається сумнівною.
"Прибутку компанія давно не має, її продажі ледве дозволяють зводити кінці з кінцями. А продажі низькі, бо, з одного боку, мережа відверто не встигає в маркетингу за цивілізованою частиною українського ринку і неспроможна конкурувати ціною з нецивілізованою частиною через суворе дотримання всіх норм і повну сплату податків", — зазначає Куюн.
Іншою особливістю ситуації експерт вважає нежиттєздатність в Україні спільних проєктів, що знижує цікавість ринку до цього пакету.
"Тобто маємо класну валізу без ручки. Інвестовано грошей і сил багато, кинути шкода, а нести далі – важко. Або Shell наважиться викупити пакет у ФДМУ, або вирішить продати свій", — резюмував Куюн.
Нагадаємо:
Фонд державного майна наприкінці жовтня 2024 року офіційно став власником 49% статутного капіталу ТОВ "Альянс Холдинг", яке керує мережею автозаправних станцій Shell в Україні.
Ця частка раніше належала росіянину Едуарду Худайнатову, який потрапив під санкції після початку повномасштабної війни.
За рішенням Вищого антикорупційного суду його українські активи, зокрема частка в Альянс Холдингу, були стягнені в дохід держави.
На виконання цього рішення попередніх власників ТОВ "Альянс Холдинг" – Cicerone Holding B.V. і Bogstone Holding B.V. – вивели з переліку засновників компанії, була затверджена нова структура власності:
- Shell Overseas Investments B.V. – 51%;
- Фонд державного майна України – 49%.
Shell раніше повідомляв, що після початку повномасштабної війни частка Худайнатова в ТОВ "Альянс Холдинг" скоротилася до 2,56%, а непряма частка Shell зросла до 97,44%.