Оптимізм бізнесу в Україні досить високий, але перестав зростати - дослідження

Середа, 15 листопада 2023, 12:08 -

Оптимізм українського бізнесу в найближчій перспективі досить високий, але останніми місяцями перестав зростати.

Це показало 18-те щомісячне опитування Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

Загалом, згідно з дослідженням, у бізнесу присутній оптимізм у 3-х і 6-місячній перспективі, але в останні місяці перестав зростати. 

"Є певна невизначеність щодо того, чи будуть потужні атаки проти нашої інфраструктури. Ми очікуємо потужні атаки дронами і ракетами від держави-агресора. Відповідно, це все може впливати на невизначеність бізнесу", - сказав під час презентації дослідження старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел.

Реклама:

Поки що цей фактор впливає незначно. І спостережуване зростання невизначеності в короткостроковій перспективі ще не суттєве: щодо виробництва - з 9% у вересні до 12% у жовтні, продажів - з 9% до 11%.

Планують нарощувати виробництво в найближчі 3-4 місяці 40,5% респондентів (41,7% у вересні), скорочувати - 5,3% (2,9% у вересні).

Водночас частка підприємств, що працюють на майже повну і повну потужність (75% і більше), зросла після трьох місяців спаду - з 55% у вересні до 59% у жовтні.

Реклама:

Хоча індекс відновлення ділової активності знижується другий місяць поспіль.

На труднощі з прогнозами, що буде з діяльністю підприємства через два роки, вказали 56,7% опитаних проти 56% місяцем раніше. Через два роки планують розширити діяльність 25,3% респондентів, залишитися на поточному рівні - 68,8%, звузить діяльність - 5,9%, що приблизно дорівнює показникам за вересень.

Що стосується перешкод для ведення бізнесу, то в жовтні зростання цін на сировину, матеріали та товари зберегло за собою лідерство, а його показник зріс з 46% до 48%.

Зменшення попиту перемістилося з 5-го на 2-ге місце, при цьому його значення залишилося на рівні 33%, тоді як перепона "небезпечно працювати" опустилася з 2-го на 3-тє місце з показником 33% і розділила його з нестачею робочої сили, тоді як у вересні на них вказали відповідно 40% і 37% респондентів.

Перебої з електроенергією, попри зменшення з 32% до 28%, залишаються на 6-му місці вже третій місяць поспіль.

Також різко зросла така перешкода, як "державне регулювання курсу валют" - з 11% у вересні до 22% у жовтні, посівши 7-ме місце.

У жовтні індекс відновлення ділової активності (ІВДА) залишився відносно високим. Але знизився порівняно з попереднім місяцем з 35% до 31%. 

Цьому сприяло зменшення частки підприємств, які повідомили про поліпшення фінансово-економічної ситуації, до 43% і збільшення тих, у кого змін не спостерігалося до 45%.

Зазначається, що частка підприємств, які повідомляють про зростання експорту, зменшилася з 23,9% до 21,2%, скоротився він у 17,9% (19,9% у вересні), не змінився - у 60,9% (56,2% у вересні).

Згідно з опитуванням, бізнес третій місяць поспіль знижує свої очікування зростання продажів: баланс відповідей погіршився до 36% проти 40% і 47% у попередні два місяці, тоді як баланс оцінки поточних продажів також погіршився з 19% до 15%.

Підкреслюється, що обсяг портфеля нових замовлень для опитаних підприємств у жовтні залишився на попередньому рівні - близько двох місяців після зниження з трьох місяців у січні-квітні 2023 року, проте зростає розшарування: частка підприємств із замовленнями до двох місяців зросла до 58% з 51-53% у травні-вересні.

Говорячи про зайнятість, 3,9% опитаних повідомили про плани збільшити її в найближчі 3-4 місяці (3% у вересні), тоді як мають намір скоротити чисельність працівників 4,1% (3,0% у вересні), а не очікують змін 92%.

Про проблеми з пошуком кваліфікованих працівників повідомили в останньому опитуванні 27,7% респондентів (25,7% у вересні), некваліфікованих - 18,8% (18% у вересні).

У жовтні-2023 частка позитивних оцінок держполітики підтримки бізнесу залишається незмінною із серпня - 8% третій місяць поспіль. Нейтрально її оцінюють 57%, як і у вересні, частка респондентів, які не визначилися, дещо зменшилася - з 20% у вересні до 19% у жовтні.

Водночас у рейтингу перешкод для зростання бізнесу на третє місце піднялося надмірне оподаткування з показником 38% проти 30% у липні та 21% у квітні, майже наздогнавши низький попит, що балансує на рівні 39-41%. Основною перешкодою респонденти називають війну - 72%.

В опитуванні взяло участь 534 підприємства різних розмірів із 21 регіону України, воно проходило з 16 по 31 жовтня.

Реклама: