Рада прийняла законопроєкт про ГМО
Верховна Рада на засіданні в середу, 23 серпня, ухвалила в цілому законопроєкт №5839 "Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки".
Про це повідомив перший заступник голови податкового комітету ВРУ Ярослав Железняк.
За відповідний проєкт закону проголосували 276 народних депутатів.
Згідно з пояснювальною запискою, документ визначає правові та організаційні засади державного регулювання генетично-інженерної діяльності, забезпечення продовольчої безпеки держави шляхом здійснення державного контролю за використанням генетично модифікованих організмів і обігом генетично модифікованої продукції.
Також у ньому визначаються терміни "генетично модифікований організм", "генетично модифікована продукція", "ГМ-продукція як харчовий продукт", запроваджується державна реєстрація ГМО тощо.
У поправках до документу, які були внесені перед другим читанням, забороняється вирощування та ввезення ГМ-кукурудзи, а також вирощування протягом п'яти років ГМ цукрових буряків і ріпаку.
Крім цього законопроєкт:
- удосконалює систему оцінювання ризиків ГМО щодо можливого впливу на здоров'я людини та довкілля;
- запроваджує європейські механізми державної реєстрації ГМО;
- удосконалює вимоги до маркування ГМ-продукції та запроваджує правила щодо її простежуваності;
- посилює держконтроль у сфері поводження з ГМО;
- встановлює відповідальність за порушення законодавства в цій сфері.
Прийняття закону є виконанням одного з зобов’язань України за Угодою про асоціацію з ЄС. Він має сприяти детінізації ринку обігу ГМО та створенню прозорих правил для ведення бізнесу, пов’язаного з ГМО.