Через війну банки стримано оцінюють перспективи відновлення кредитування
У наступні 12 місяців більшість опитаних банків прогнозують обмежене зростання обсягу корпоративних кредитів та очікують на подальше скорочення роздрібного кредитування.
Про це свідчать результати опитування про умови банківського кредитування, яке провів НБУ.
Так, у 3 кварталі банки і надалі констатували уповільнення кредитування внаслідок війни: респонденти відзначили незначне відновлення попиту на кредити з боку бізнесу та подальше скорочення попиту з боку населення.
"Учасники опитування зазначили про посилення стандартів кредитування та зниження рівня схвалення заявок. Банки надалі очікують зростання попиту на короткострокові та гривневі бізнес-кредити й прогнозують посилення більшості видів ризиків", - йдеться у повідомленні.
При цьому попит на кредити залишається низьким, стандарти кредитування вчергове посилилися.
Зазначається, що у липні - вересні 2022 року інтерес позичальників до бізнес-кредитів був стриманим.
"Як і в першому півріччі, попит підсилювали потреби в оборотному капіталі та реструктуризації боргу. Водночас вищі проценті ставки та нижча потреба в капітальних інвестиціях стримували зростання попиту.
Більшість банків третій квартал поспіль повідомляють про посилення стандартів корпоративного кредитування, більшою мірою для довгострокових, валютних кредитів та позик великому бізнесу. Попит населення на кредити дедалі скорочувався, переважно через погіршення споживчих настроїв. Цінові умови негативно впливали на попит на іпотеку - оцінки їхнього впливу історично найвищі", - зазначають в НБУ.
При цьому банки стримано оцінюють перспективи кредитування, прогнозують зростання фондування та посилення ризиків
У наступні 12 місяців більшість респондентів прогнозують обмежене зростання обсягу корпоративних кредитів та очікують на подальше скорочення роздрібного кредитування, додають в НБУ.
Банки вважають, що якість кредитного портфеля погіршиться, незважаючи на помірне поліпшення оцінок цього кварталу.
"Респонденти розраховують на зростання фондування в наступні 12 місяців, водночас прогнозують стійкіші припливи коштів з боку населення, ніж бізнесу. У найближчі три місяці банки очікують посилення усіх видів ризиків, окрім ризику ліквідності", - резюмують в НБУ.
Опитування проводилося з 16 вересня до 7 жовтня 2022 року серед кредитних менеджерів 26 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 93%. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами НБУ.
Економічна правда