ЄС не встановив обмежень цін на газ, але домовився далі шукати компроміс
Після переговорів у Брюсселі 27 лідерів країн-членів ЄС не змогли подолати розбіжності між найбільшими країнами-членами і встановити обмеження ціни на газ, але домовилися далі шукати компроміс на основі пропозицій Єврокомісії.
Джерело: президент ЄК Урсула фон дер Ляєн, Bloomberg, голова Євроради Шарль Мішель, джерела WP
Пряма мова Мішеля: "Домовилися працювати над заходами щодо стримування цін на енергоносії для домогосподарств та бізнесу".
Деталі: Після годин переговорів лідери попросили виконавчу владу ЄС запропонувати "тимчасовий динамічний ціновий коридор для операцій з природним газом, щоб негайно обмежити епізоди надмірного зростання цін на газ". Вони також заявили, що будуть продовжувати розробку тимчасових рамок для обмеження ціни на газ у виробництві електроенергії, включаючи аналіз витрат і вигод. Урсула фон дер Ляєн сказала, що "ми розробимо додатковий новий індекс, який краще відображатиме ситуацію з цінами на СПГ, а поки що ми створимо механізм ринкової корекції, щоб обмежити епізоди надмірних цін на газ".
Лідери також попросили вжити заходів для уникнення екстремальних цінових стрибків і використовувати їхню спільну купівельну спроможність як важіль впливу в переговорах зі світовими постачальниками газу. Спільні закупівлі будуть добровільними, але з вимогою, що 15% від обсягу, необхідного для заповнення газових сховищ, будуть купуватися блоком.
Дипломати заявили, що вплив пропозицій повинен бути належним чином оцінений експертами перед затвердженням, і лідери наполягли на тому, що будь-яка угода повинна враховувати їх різні енергетичні баланси. Один з високопоставлених дипломатів підсумував, що "ви ж не сідаєте в поїзд, не знаючи пункту призначення".
Зазначається, що на початку саміту розбіжності були настільки великими, що досягнення згоди щодо подальшого вивчення плану, запропонованого Комісією, розглядалося майже як досягнення саме по собі.
Лідери ЄС зустрінуться в п'ятницю на другий день саміту, на порядку денному якого будуть економічні питання. Міністри енергетики блоку зустрінуться наступного тижня, щоб далі узгоджувати деталі.
Що передувало:
- 18 жовтня Європейська комісія внесла новий пакет пропозицій для подолання енергетичної кризи, який стосується проблеми дефіциту природного газу на європейському ринку.
- Серед пропозицій - спільні закупівлі газу (не менш як 15% для заповнення сховищ); новий ціновий орієнтир для скрапленого природного газу до березня 2023 року; механізм корекції цін для встановлення динамічного цінового ліміту для угод на нідерландській газовій біржі TTF (вона є орієнтиром для біржових цін на газ у всій Європі); механізм розподілу газу для держав-членів ЄС, які постраждали внаслідок дефіциту.
- ЄС раніше вже погодив добровільне скорочення споживання газу на 15%. Проєкт передбачає, що Брюссель буде стежити за виконанням та може активувати обов’язкове скорочення чи переглянути цілі, якщо заходи виявляться неефективними.