ЄС прямо контролює лише невелику частину газових запасів: які це несе ризики
Країни Євросоюзу мають прямий контроль лише над невеликою частиною своїх газових запасів, адже решта знаходяться у власності компаній – це може призвести до дефіциту у низці країн та стрімкого зростання цін.
Про це повідомляє Bloomberg з огляду на власні розрахунки.
Лише близько 10% газу в сховищах від Італії до Нідерландів знаходиться під прямим контролем державних чиновників через національні стратегічні резерви, показують розразунки агентства.
Решта знаходиться в руках міжнародних торгових компаній, енергетичних компаній та промислових груп. Це означає, що компанії можуть вільно продавати цей газ іншим країнам за найвищою ціною, а відтак похолодання в Німеччині може спровокувати дефіцит газу у її сусідів і похитнути європейську солідарність у процесі.
За словами Ґрема Фрідмана, аналітика консалтингової компанії Wood Mackenzie, у разі низьких температур взимку запаси газу у сховищах можуть опуститися нижче 10% до кінця березня. Це може викликати нову боротьбу за запаси напередодні наступної зими.
Дані щодо власників запасів газу у ЄС не є відкритими, проте значна їхня частина знаходиться у державних компаній, які повинні будуть відбирати паливо для постачання домогосподарств і бізнесу, за словами людей, знайомих з цим питанням.
Менші обсяги знаходиться в руках торгових компаній, таких як Glencore Plc і Vitol Group, які передовсім зацікавлені в максимізації вартості своїх портфелів.
Але щоб уникнути ризиків з постачанням, уряди можуть піти на введення надзвичайного стану. У такому випадку Федеральне мережеве агентство Німеччини - як і інші національні органи влади - матиме повноваження наказувати, чи залишати газ у сховищах, чи відбирати його звідти. Такі жорсткі заходи можуть залишити решту країн наодинці з нестачею газу.
Ціни зростатимуть там, де попит більш гострий. Із переміщенням газових потоків тарифи в країнах, де запаси газу скорочуються, відповідно зростатимуть.
Ризик того, що газ переважно знаходиться у приватній власності, став очевидним у липні. Тоді Uniper SE, найбільший покупець російського газу в Німеччині, відібрав поставки зі сховищ для обслуговування клієнтів після того, як Росія скоротила поставки.