Генсек ООН: експорт російського аміаку через Україну допоможе зберегти "зернову угоду"
Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерреш вважає, що експорт російського аміаку через аміакопровід з Тольятті (РФ) до Одеси сприятиме збереженню "зернової угоди", яку РФ погрожує розірвати.
Про це він заявив в інтервʼю турецькому державному агентству Anadolu Agency.
"Чорноморська зернова ініціатива стала можливою завдяки посередництву Секретаріату ООН і Туреччини, і зараз президент Ердогана та я особисто сприяємо тому, аби забезпечити її продовження, щоб вона тривала і надалі", – заявив Ґутерреш. "Зараз ми обговорюємо можливості експорту російського аміаку тими ж шляхами [через українські порти], трубопроводом, який перетинає Україну".
За його словами, перша проблема, яка "потребує вирішення", це вихід російського продовольства та добрив на міжнародні ринки. Для цього є низка перешкод, але ООН разом із ЄС та США повторюють, що санкції не стосуються російського продовольства та добрив.
"І нам дуже потрібні російські добрива в момент, коли ми спостерігаємо кризу ринку добрив", – додав генсек ООН. "В багатьох частинах світу люди не сіють і не садять всю землю, яка у них є, через брак добрив".
Відтак він підтвердив, що ООН бере участь у перемовинах, спрямованих на експорт російського аміаку через Україну. Ґутерреш переконаний, що це створить умови для продовження програми, "особливо якщо ця програма буде розроблена таким чином, що принесе користь обом країнам".
В Україні є єдиний аміакопровід "Тольятті-Одеса", кінцевою точкою якого є Одеський припортовий завод. Через нього до 24 лютого здійснювався експорт аміаку виробництва російських ПАТ "Тольяттіазот" (належить російському олігарху Дмітрію Мазепіну) та АТ "Міндобрива" (належить російському олігарху Аркадію Ротенбергу).
Реклама:Поставки "трубою" припинилися 24 лютого із початком повномасштабної війни РФ проти України.
Читайте більше про угоду та її умови у статті: Порти знову запрацюють. Що підписали в Стамбулі та як тепер Україна буде вивозити зерно?
Нагадуємо:
ООН тисне на Росію та Україну щодо відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті-Одеса" для експорту аміаку через Чорне море в рамках зернової ініціативи.
Президент РФ Володимир Путін заявив, що треба обмежити напрями вивезення зерна "зерновим коридором" з території України: він стверджує, що майже все зерно було спрямоване до ЄС, а не до країн, що розвиваються. ЕП на цифрах пояснила, що це брехня.
На електронних торгах у пʼятницю продали 7 тисяч тонн заарештованого аміаку, виробництва російських компаній "Тольяттіазот" та "Мінудобрєнія" Аркадія Ротенберга. На торгах було продано лише перший лот, тоді як загальний обсяг арештованого аміаку складає понад 40 тис. тонн.