Росія більше не може обслуговувати держборг в США: що буде далі
США не продовжили дію ліцензії, яка дозволяла Росії дотепер обслуговувати свій держборг перед власниками облігацій у США – до кінця року країна має понад 1 млрд доларів боргу, який потрібно погасити.
Про це пише Bloomberg.
Так, американським банкам і фізичним особам заборонено приймати виплати за облігаціями від російського уряду з 01:01 25 травня (за нью-йоркським часом).
У п'ятницю Росія планує виплатити близько 100 мільйонів доларів за зовнішнім боргом. З урахуванням того, що ліцензія вже закінчила дію, РФ провела виплату у валюті наввипередки – 20 травня. Але цього часу може бути недостатньо, аби кошти встигли надійти на банківські рахунки кредиторів, адже такий процес є складним і часто займає декілька днів, пише Reuters.
Хоча зупинка дії ліцензії додає ще одну перешкоду для виплати облігацій іноземним інвесторам, поки не ясно, чи буде цього достатньо, щоб Росія таки оголосила дефолт у майбутньому.
По-перше, власники облігацій за межами США досі зможуть отримувати кошти. І оскільки більшість власників російських облігацій знаходяться в Європі, кредиторів може не вистачити, аби оголосити дефолт. Порогом для дефолту зазвичай є невиплата власникам 25% облігацій в обігу.
Водночас, як пише Reuters, попри поширення ліцензії лише на громадян США, її скасування призведе до того, що Росія не зможе платити й іншим власникам через невід’ємну роль американських установ у світовій фінансовій системі та складність таких платіжних процесів.
Деякі американські аналітики зазначають, що припинення дії ліцензії вплине передусім на інвесторів у США:
"Я розумію, що це обґрунтовується тим, що дефолт посилить тиск на Росію", – сказав Денніс Граніцкі, керівник практики суверенного судового розгляду в юридичній фірмі Quinn Emanuel. "Але чи буде додатковий біль дефолту навіть помітний поряд із болем, який уже завдають існуючі санкції? Росія і так не має доступу до західних ринків капіталу".
Загалом до кінця 2022 року Росія заборгувала близько 1 мільярда доларів за купонними виплатами, але у неї є вдосталь валюти завдяки мільярдам, які щотижня надходять від продажу нафти, газу та інших товарів.
Крім того, не всі платежі американцям заборонені після 25 травня. Відповідно до ліцензії, виданої Мінфіном 7 квітня, американські інвестори мають до 30 червня вийти з російської фінансової установи АТ "Альфа-Банк" і до 1 липня — у ПАТ "Алроса".
Нагадуємо:
Мінфін Росії провів виплати власникам своїх єврооблігацій у доларах та євро, як того вимагають договори, без спроби зробити це в рублях.
Зовнішній борг РФ та її компаній сягає 150 млрд доларів. При цьому виплатити їх для країни проблематично – Західні санкції заморозили 350 млрд доларів її золотовалютних резервів, що становить близько 60% їхнього обсягу.
"Допомагає" РФ постійний потік нафтогазової валюти. Аналітики Citigroup прогнозують, що через різке зростання цін на газ цього року РФ може отримати від ЄС рекордні $100 млрд, що майже вдвічі більше за показник 2021 року.