Міжнародне енергетичне агентство: нафта буде дешевою до 2040 року
Ціни на нафту навіть у довгостроковій перспективі не повернуться до 100 доларів за барель незважаючи на ймовірне хронічне недоінвестування в галузі, а в середньостроковій перспективі ринок очікує стійке перевищення видобутку над попитом.
Такі основні висновки річного прогнозу Міжнародного енергетичного агентства, пишуть "Ведомости".
Згідно з прогнозом, до 2020 року попит на нафту буде зростати лише на 1% на рік. Цього недостатньо, щоб вибрати навіть існуючий надлишок пропозиції, пише Financial Times.
Крім цього МЕА очікує, що зниження попиту за рахунок зростання споживання "чистих" енергоресурсів та енергозбереження погасить протилежний ефект низьких цін на енергоносії.
МЕА вказує, що хвиля зростання споживання енергоресурсів, піднята індустріалізацією Китаю та інших країн, що розвиваються, очевидним чином вичерпується.
"Ми наближаємося до кінця безпрецедентною в історії 15-річної епохи безперервного зростання споживання енергії, - заявив FT виконавчий директор МЕА Фатіх Бірол. - Світовий попит знижується в результаті вжитих заходів підвищення енергоефективності та боротьби зі зміною клімату".
МЕА, згідно з базовим сценарієм, не очікує, що ціна нафти досягне 80 доларів за барель до 2020 року. Сценарій низьких цін, який також досить імовірний, - це нафта по 50 доларів до 2020 року, причому відмітка в 85 доларів за барель буде досягнута лише до 2040 року.
Зростання споживання за весь період 2020-2040 роках не перевищить 5%. Таким чином, до 2040 року попит зросте до 103,5 млн б/д в порівнянні з 94,5 млн б/д в 2015 році. До 2040 року США, Євросоюз і Японія спільно скоротять попит на нафту приблизно на 10 млн б/д.
МЕА зазначає, що негнучка політика ОПЕК, яка не бажає скорочувати видобуток, робить сценарій низьких цін більш імовірним.
Зростання видобутку нафти країнами поза ОПЕК припиниться до 2020 року, йдеться в доповіді МЕА. Капіталовкладення в нафтову галузь вже впали на 20% в поточному році, цей тренд призведе до зниження видобутку поза ОПЕК до рівня близько 55 млн б/д до 2020 року, прогнозує агентство.
У США видобуток сланцевої нафти почне скорочуватися на початку наступного десятиліття після досягнення піку 5 млн б/д.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"