Скандал з вугіллям ПАР розгорівся через коаліційну угоду або російську альтернативу
Скандал навколо африканського вугілля міг бути викликаний розбіжностями між фракціями щодо посади міністра енергетики або намаганням невідомих офшорів продати Україні російське вугілля.
Про це йдеться в статті "Вугілля розбрату" на "Українській правді".
Як відомо, Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу щодо закупівель південно-африканського вугілля.
Розслідування почалося, коли президент Петро Порошенко на засіданні РНБО поставив під сумнів походження південно-африканського вугілля і припустив, що воно закуповується за завищеною ціною.
"Причина, по якій виник конфлікт - коаліційна угода і переговори щодо крісла міністра енергетики", - вважає топ-менеджер однієї з енергетичних держкомпаній.
"Українська правда" раніше повідомляла, що на посаду міністра енергетики в майбутньому Кабміні претендує Олександр Домбровський - соратник президента Порошенко, колишній глава Вінницької ОДА.
"Народний фронт", у свою чергу, виступає проти цієї кандидатури.
"Домбровського ніколи в Кабміні не буде, яке він взагалі відношення має до енергетики", - каже один із соратників Яценюка.
У міністра Продана є й інше пояснення: "У зв'язку з тим, що на підконтрольних бойовикам територіях знаходяться великі обсяги вугілля, які в даний час не реалізуються, а також у зв'язку з інтересом російських трейдерів до них, не виключено, що український вугільний ринок очікує переділ".
Також в статті зазначається, що скандал навколо зарубіжного контракту розгорівся після того, як поставками вугілля зацікавилися невідомі офшори.
Наприкінці вересня нинішнього року компанія "Центренерго", для якої закуповувалося вугілля в ПАР, отримала торгову пропозицію від кіпрського офшору Neocar Contracts Limited. Компанія запропонувала "Центренерго" придбати у неї 50 тисяч тонн російського вугілля за ціною 80 доларів за тонну за базового показника 5400 ккал/кг.
"Центренерго" з такими умовами не погодилася і запропонувала знизити ціну.
17 жовтня Neocar Contracts Limited повернулася з новою пропозицією до "Центренерго", але на цей раз не одна. Компанію їй склали гонконгська Arida Global Limited і кіпрскаяSpolina Enterpises Limited.
Цей пул запропонував "Центренерго" підписати контракти на поставку вже 1,1 млн тонн російського вугілля до 31 грудня 2014 року за ціною 87 доларів, базової калорійності 5300 ккал/кг вже з урахуванням витрат на доставку до електространціі.
Потім були пропозиції від них закупити 900 000 вугілля за ціною 86 доларів за базової калорійності 6300 або 93,5 долара з урахуванням всіх транспортних витрат.
"Центренерго" і ці пропозиції відхилило.
Як уже повідомлялося, з урахуванням всіх транспортних витрат, витрат на зберігання, тонна вугілля з ПАР обходиться в 110 -112 доларів за тонну.
"Вугілля з ПАР можна купити дешевше - на 10-15 доларів за тонну. Але для цього потрібно ефективніше працювати з тими, хто займається доставкою, перевалкою, надає послуги експедиторів, оскільки ціни на їхні послуги, часто завищені в порівнянні з світовими", - упевнений аналітик Case Україна Євген Дубогриз.
Як повідомлялося, "Укрінтеренерго" 19 серпня підписало угоду із компанією Steel Mont Trading Ltd. на постачання 1 млн тонн вугілля антрацитної групи для ТЕС державній енергогенеруючій компанії "Центренерго".
Станом на 24 жовтня 2014 Україна підписала контракти на поставки 509 000 тонн вугілля російського походження, 250 000 тонн - ПАР, 320 000 тонн - українських підприємств.
В аналітичній записці, яка була підготовлена Міненерго для прем'єр- міністра, вказані такі ціни на вугілля: російського походження - 80 доларів за тонну при базовому показнику калорійності 6000 ккал / кг, українського походження - 850 гривень за тонну.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"