Думка експерта: Агрохолдинги зменшують земельні банки
За результатами щорічного дослідження агенції AgriSurvey "Найбільші агрохолдинги України" земельний банк агрохолдингів скоротився на 190 тисяч га та становив 5,85 мільйона га.
Про це у своєму блозі пише директор "УКАБ Сервіс" Тарас Висоцький.
За його словами, основний "внесок" у дане скорочення зробив наш північний сусід, адже площа земель в обробітку агрохолдингів в анексованому Криму становить 125 тисяч га.
"Але навіть без урахування геополітичного свавілля земельний банк агрохолдингів, що з моменту появи даного управлінського "дива" на українських аграрних теренах щорічно зростав принаймні на 10%, зупинив свій ріст і перейшов у фазу консолідації. І причина цьому, насамперед, економічна, а не політична", - заявив Висоцький.
На думку експерта, впевнене фіксування світових цінових котирувань на агропродукцію на мінімальних відмітках, постійні розмови про зміни системи оподаткування АПК та хронічний дефіцит фінансування прискорили вихід із гри інвесторів, для яких аграрні активи були не профільними, і призупинили безоглядний біг уперед "корінних аграріїв".
"В більшості з них уже давно немає ілюзії, що можна буде вигідно продати швидко роздутий земельний банк, який до того ж знаходиться у власності українських селян, і питання підвищення ефективності та прибутковості стало як ніколи актуальним", - запевняє він.
"Але коли топ-менеджмент холдингів починає задавати собі запитання "як стати більш ефективним?", приходить розуміння, що переважно все залежить від двох основних чинників: технологій виробництва і управлінської майстерності", - зауважив директор "УКАБ Сервіс".
За його словами, якщо у випадку з технологіями є можливість ознайомитись зі світовими напрацюваннями та застосувати агрономічний досвід, який збирався роками, то коли постає питання підвищення ефективності управління, виникає багато запитань.
Експерт також додав, що управлінські витрати займають в структурі собівартості агропродукції, виробленої агрохолдингами,до 30%.
"Якщо перевести це в гривні, то може голова запаморочитись, оскільки мова йде про десятки мільярдів. І, на жаль, світова громада не допоможе нам оптимізувати дані мільярдні витрати, оскільки вона в більшості випадків піклується про те, як підвищити урожайність пшениці з 90 до 91 ц/га на фермерському господарстві розміром у гектарів 20, у кращому випадку - 50", - заявив Висоцький.
Тому, на думку експерта, як і у питанні захисту цілісності нашої країни так і у питанні підвищення ефективності управління агрохолдингами нам доводиться покладатись лише на себе.
"Якщо будемо активно долучатись до дискусій, найближча з яких відбудеться під час 5 Міжнародної конференції "Ефективне управління агрокомпаніями", та шукати шляхи підвищення ефективності менеджменту агрохолдингів, анонсований цьогоріч секвестр земельного банку стане разовою подією, а не довгостроковою тенденцією", - підсумував Висоцький.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"