Думка експерта: "Газпром" зробить все, щоб заблокувати реверс газу зі Словаччини
Російський газовий монополіст ВАТ "Газпром" зробить все, щоб заблокувати реверс газу зі Словаччини.
Таку думку висловив глава "Комітету енергетичної незалежності України" Іван Надєїн.
"У зв'язку з цим, Україна повинна проявляти більш активну позицію на переговорах зі Словаччиною, а також залучати інші європейські країни, щоб вони чинили тиск на офіційну Братиславу, що займає проросійські позиції", - вважає експерт.
"Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який зараз вийшов у другий тур президентських виборів і має найбільш вагомі шанси очолити країну, є проросійським політиком. Він не підтримав санкції проти РФ. Більше того, завжди публічно знаходився на боці Москви. Тому розраховувати на особливу зацікавленість Словаччини в реверсі газу не треба", - підкреслив Надєїн.
За його словами, формальною перепоною на шляху організації поставок газу зі Словаччини є будівництво газової труби загальною вартістю близько 20 млн євро.
"Словаччина не готова взяти на себе витрати і розраховує на інвестиції України. Якщо ми й далі будемо тягнути, Братислава лише підіграє Києву і з задоволенням відкладе реверс на потім. З урахуванням того, що технічна підготовка цього проекту займе не менше 9 місяців, ми вже не встигаємо до початку опалювального сезону. Значить, вирішувати питання потрібно якомога швидше", - зазначив Надєїн.
Він також додав, що без Словаччини реверс газу з Європи буде відігравати допоміжну роль, і не допоможе Україні істотно зменшити імпорт з Росії.
"Прорубати вікно на європейський газовий ринок не вийде, оскільки зі Словаччини ми можемо імпортувати до 15 млрд кубометрів газу, в той час, як з інших європейських країн - не більше 3-4 млрд кубометрів", - нагадує глава "Комітету енергетичної незалежності України".
Це розуміють в "Газпромі", тому розраховувати на "подарунки" не варто, вважає експерт.
"У 2013 році за рахунок реверсу ми імпортували 2,19 млрд кубометрів. У Москві адекватно оцінюють загрозу втрати українського ринку, і спробують не допустити зростання поставок з ЄС. Будь-якими шляхами, в тому числі обіцяючи знижки та інші преференції європейським газовим компаніям", - підсумував Надєїн.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"