Думка експерта: Ціни на молоко зростають через порушення технологій виробництва
Зростання цін на молоко як сировину, а також спровоковане цим процесом зростання цін на молочні продукти є наслідком масового порушення технологій молочного виробництва на більшості ферм України.
Таку думку "Економічній правді" висловив генеральний директор "Центру підвищення ефективності в тваринництві" Микола Бабенко.
"Аграрії мають можливість регулювати обсяги виробництва в періоди сезонного зростання попиту на молочну сировину", - вважає експерт.
На його думку, на сьогоднішній день ціни на низькосортне молоко в Україні вже в 2 рази вище, ніж у Німеччині на молоко вищого сорту.
Він також зазначив, що це пов'язано з перевитратою кормів, ветпрепаратів і при цьому частими захворюваннями тварин, заліковуванням, недостатньою профілактикою, значними періодами яловості, в які корови просто не дають молока, але споживають корми.
"Перевитрата кормів спостерігається практично скрізь, при надої до 4 тисяч літрів молока на рік, корів годують незбалансованими раціонами частково здатними забезпечити удій і до 8 тисяч літрів молока на рік. Відповідно витрати кормів замість 1,5 гривень на літрі, отримують 2,5 гривень і більше"- заявив Бабенко.
Експерт також додав, що якщо до цих всіх факторів, і так істотно впливаючих на високу собівартість, додати сервіс-періоди довші на 2-3 місяці на корову на рік то в результаті вийде собівартість 4 гривні і вище за літр молока і його дефіцит в пік попиту.
"Західні компанії вже давно впровадили у себе системний підхід до планування осіменіння, отелень і сервіс-періодів. Обсяг виробленого молока завдяки цьому можна прогнозувати, передбачаючи ті або інші сплески попиту, пов'язані з сезонними факторами" - сказав Бабенко.
"Наприклад, оскільки в зимовий період споживання молока і молочних продуктів збільшується, і традиційно призводить до того, що молокопереробним заводам не вистачає сирого молока, а його обсяги виробництва можна планувати на фермі. На українських фермах ж часто виходить за принципом" то густо, то порожньо", - додав він.
На його думку, стан справ вигідний профільним асоціаціям виробників молока, які традиційно лобіюють інтереси виробників в частині підвищення мінімальних закупівельних цін на молоко.
Експерт також зазначив, що такі дії можуть призвести до того, що дуже скоро купувати вітчизняне молоко і молочні продукти стане невигідно, оскільки імпортні з Європи будуть не тільки якісніше, але і дешевше.
"Звичайно, об'єднання виробників молока можуть попросити про заборонені мита, як з білоруськими молочними продуктами. Але ввести їх навряд чи представиться можливим через договори про Зону вільної торгівлі з ЄС" - вважає він.
"За сьогоднішніми тенденціям, зростання цін на молоко та молокопродукти до кінця року становитиме не більше 5%, а сукупно рік до року - не більше 30%" - підкреслює Бабенко.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"