Реформа соцвнеску призведе до мільярдних втрат Пенсійного фонду
Зниження вдвічі ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) на фонд зарплати призведе до зменшення пенсійних надходжень на 100 млрд гривень.
Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на заступника директора департаменту надходжень Пенсійного фонду Людмили Польовик.
"На цей рік надходження від ЄСВ заплановані на рівні 200 млрд гривень, тому зниження ставки в два рази призведе саме до таких недонадходжень до фонду", - пояснили в ПФУ ці підрахунки.
Нагадаємо, ще влітку 2012 року ДПС запропонувала знизити ЄСВ з 32,6-49,7% до 15%. Вже в січні 2013 року ідея скоротити ставку з'явилася в програмі активізації економіки на 2013-2014 рік.
Пізніше перший віце-прем'єр Сергій Арбузов підкреслив, що мова йде саме про зниження ставки до 15% для всіх платників. При цьому прогресивна шкала оподаткування доходів фізосіб повинна була розширитися, а її нижній поріг - знизитися з 15% до 10%. Він обіцяв подати законопроект вже в лютому-березні, пише видання.
Втім, у програмі активізації економіки, прийнятої на засіданні Кабміну, ініціатива про зниження навантаження на фонд оплати праці вже була відсутня.
У прес-службі Міндоходів запевнили, що всі плани, викладені в документі раніше, залишаються в силі.
"Просто в програмі вони об'єднані в загальний пункт "лібералізація податкової політики". Уряд не відмовляється від заявлених планів щодо зниження ставки ЄСВ, а опрацьовує компенсаторні механізми, які дозволять збалансувати надходження до бюджету", - уточнили у відомстві.
Обставин прогнозувати, що стабільність виплати пенсій та страхових коштів буде порушена, немає, додають у прес-службі.
Як пише газета, пошук компенсаторів триває вже понад півроку. У ПФУ запевняють, що їх перелік з літа практично не змінився. Тоді ДПС пропонувала ліквідувати загальну податкову соцпільгу (+4,3 млрд гривень), скасувати максимальний поріг доходу, з якого сплачується ЄСВ (зараз - 17 мінімальних зарплат; +3,9 млрд гривень), повернути збір з купівлі іноземної валюти у розмірі 3 % (+14 млрд гривень).
"Легалізація зарплат і економія на сплаті внеску з зарплат бюджетників принесуть ще до 50 млрд гривень", - йдеться в матеріалі.
Заступник голови парламентського комітету з питань соцполітики та праці Павло Розенко, який подав законопроект про зниження ЄСВ до 18%, відзначає, що ще більше тижня тому представники фонду оцінювали дефіцит бюджету ПФУ в разі реалізації його ініціативи в 50 млрд гривень. Тоді її не підтримали ні Міндоходів, ні депутати.
Тим не менш Розенко впевнений, що реформу необхідно починати вже з 1 січня 2014 року: компенсаторами можуть стати легалізація та активізація економіки за рахунок зниження податкового навантаження на бізнес, з паралельним зниженням адміністративного тиску на підприємства та отриманням реальної можливості захищати свої інтереси в судах.
"Два-три роки, звичайно, будуть втрати, але надалі ефект буде більшим, ніж недонадходження", - вважає він.
У Партії регіонів вважають, що найближчим часом знижувати ставку ЄСВ не потрібно, оскільки в Україні спостерігається демографічна криза - народжуваність падає, смертність і безробіття ростуть.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"